Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dynid

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Dynid
14.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Dynid - tabletki?

Składnikiem preparatu jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji, który działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych typu 1. Hamuje uwalnianie cytokin i łagodzi objawy alergiczne takie jak kichanie, wyciek z nosa czy pokrzywka.

Desloratadyna jest dobrze wchłaniana po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 3 godzinach. Jej działanie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Dynid - tabletki?

Produkt jest zalecany do użytku u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w celu złagodzenia objawów związanych z:

• alergicznym stanem błony śluzowej nosa

• pokrzywką.

Kiedy nie stosować preparatu Dynid - tabletki?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować preparatu, jeśli masz alergię (nadwrażliwość) na którąkolwiek z substancji zawartych w preparacie lub na loratadynę.

Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Dynid- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą w stosowaniu preparatu lub wskazywać na konieczność dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

W przypadku problemów z funkcjonowaniem nerek, przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Należy być ostrożnym u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Warto zachować ostrożność, gdy preparat jest stosowany u osób, u których występowały drgawki lub obserwowano je u innych członków rodziny, a także u małych dzieci, ze względu na ich zwiększoną podatność na drgawki podczas terapii desloratadyną. W przypadku wystąpienia drgawek podczas leczenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym zaprzestaniu stosowania preparatu.

Informacje dodatkowe dotyczące innych składników preparatu:

• lek zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

W badaniach klinicznych nie zaobserwowano zmniejszenia sprawności psychomotorycznej u osób przyjmujących desloratadynę. Niemniej jednak, przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn, należy sprawdzić indywidualną reakcję na lek i zachować ostrożność.

U niektórych osób preparat może wywoływać senność i inne niepożądane efekty, które mogą wpłynąć na sprawność psychofizyczną, zdolność skupienia uwagi i reakcji oraz utrudnić prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Dawkowanie preparatu Dynid - tabletki

Tabletki podawane doustnie są formą tego preparatu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu i życiu, nie zwiększając skuteczności leku. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia zalecana jest dawka 5 mg raz dziennie.

Preparat można zażywać niezależnie od posiłku.

W przypadku okresowego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy występujące krócej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymują się krócej niż 4 tygodnie), leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym pojawieniu się. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy obecne przez 4 lub więcej dni w tygodniu i utrzymujące się dłużej niż 4 tygodnie) lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez cały okres narażenia na alergeny.

Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Dynid - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Należy upewnić się, że przed zastosowaniem leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią skonsultowano się z lekarzem, aby omówić ewentualne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o swoich planach przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Nie zaleca się stosowania tego leku przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Współdziałanie preparatu z ketokonazolem lub erytromycyną nie prowadzi do istotnych klinicznie interakcji.

Podczas badań klinicznych desloratadyna nie zwiększała działania alkoholu ani nie powodowała zaburzeń psychoruchowych wynikających z działania alkoholu. Jednak po wprowadzeniu preparatu na rynek obserwowano przypadki niestrawności alkoholowej i zatrucia alkoholem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Dynid- tabletki?

Jak każdy lek, również Dynid może wywołać skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.

Najczęstsze skutki uboczne to: ból głowy, suchość w ustach, zmęczenie. Bardzo rzadko mogą pojawić się: senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, omamy, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca (tachykardia), kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zaburzenia czynności wątroby (w tym wzrost aktywności enzymów wątrobowych, podwyższone stężenie bilirubiny, zapalenie wątroby), bóle mięśni, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje alergiczne (w tym poważne reakcje zagrażające życiu, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, duszność, nadciśnienie, wstrząs anafilaktyczny). Ponadto mogą wystąpić inne skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona: osłabienie, przyrost masy ciała, zwiększone łaknienie, nadwrażliwość na światło, żółtaczka, nietypowe zachowania, zachowania agresywne, wydłużenie odstępu QT na zapisie EKG.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł