- Co zawiera i jak działa Sedam 3 - tabletki?
- Kiedy stosować Sedam 3 - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Sedam 3 - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sedam 3- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Sedam 3 - tabletki
- Czy można stosować Sedam 3 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sedam 3- tabletki?
Co zawiera i jak działa Sedam 3 - tabletki?
Kiedy stosować Sedam 3 - tabletki?
· problemów z nadmiernym stresem
· problemów związanych z układem autonomicznym, które objawiają się fizycznymi dolegliwościami (np. problemy skórne, trawienne, krążenia, moczowo-płciowe)
· stanów lękowych występujących przy przewlekłych chorobach ośrodkowego układu nerwowego
· lękowych objawów pourazowych
· zaburzeń adaptacyjnych.
Kiedy nie stosować preparatu Sedam 3 - tabletki?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sedam 3- tabletki?
Dawkowanie preparatu Sedam 3 - tabletki
W przypadku stosowania u dorosłych zaleca się początkową dawkę 3 mg jedną godzinę przed snem, z możliwością zwiększenia do 6 mg według decyzji lekarza. W niektórych sytuacjach można podać dawkę 1,5–3 mg w ciągu dnia, z możliwością zwiększenia do 12 mg/dobę. Leczenie trwa zazwyczaj do 12 tygodni, a w przypadku ciężkich stanów lękowych w szpitalu dawki mogą sięgać nawet do 18 mg/dobę.
U osób starszych lub z określonymi schorzeniami zaleca się stosowanie niższych dawek, maksymalnie 6 mg/dobę. Preparat należy stopniowo odstawiać poprzez zmniejszanie dawki.
Czy można stosować Sedam 3 - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Bardzo istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (oraz podczas karmienia piersią), aby dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas wizyty.
Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty.Ze względu na długi czas eliminacji bromazepamu z organizmu, interakcje mogą wystąpić nawet po zaprzestaniu jego stosowania.Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:- substancji hamujących określone enzymy wątrobowe (szczególnie izoenzym 3A4 cytochromu P450); mogą one zwiększać stężenie alprazolamu i nasilać jego działanie- leków zmniejszających napięcie mięśniowe, co może prowadzić do nasilenia działania- leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe, neuroleptyki, leki nasenne, uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe o działaniu sedatywnym, ponieważ może dojść do zwiększenia ich działania uspokajającego oraz wpływu hamującego na oddychanie i hemodynamikę- opioidowych leków przeciwbólowych, co może spowodować stan euforii, zwiększając ryzyko uzależnienia psychicznego- leków obniżających ciśnienie krwi o działaniu ośrodkowym, leków beta-adrenolitycznych, glikozydów naparstnicy, pochodnych metyloksantyny, hormonalnych środków antykoncepcyjnych- cymetydyny lub omeprazolu; siła działania bromazepamu może ulec zmianie- cyzaprydu, ponieważ może nasilać działanie uspokajające bromazepamu przyjmowanego doustnie.Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sedam 3- tabletki?
Do częstych skutków ubocznych należą: uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, wydłużony czas reakcji, problemy z koncentracją, bóle głowy, depresja, zaburzenia pamięci, ogólne złe samopoczucie, nadmierne uspokojenie w ciągu dnia.
Rzadziej mogą wystąpić: osłabienie mięśni, ataksja, łagodne nudności, biegunka, zawroty głowy, obniżone ciśnienie krwi, suchość w jamie ustnej, zwiększone łaknienie, zmniejszenie lub zwiększenie popędu płciowego.
U osób z chorobami układu oddechowego lub uszkodzeniem mózgu może dojść do zaburzeń oddychania.
W pojedynczych przypadkach możliwe są reakcje alergiczne, w tym skórne.