Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Oftaquix

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Oftaquix
19.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Oftaquix - krople do oczu, roztwór?

Substancją aktywną preparatu jest lewofloksacyna, która jest syntetycznym chemioterapeutykiem o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Jej mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności enzymu bakteryjnego niezbędnego do powstawania prawidłowej struktury DNA, co prowadzi do zahamowania podziałów i śmierci komórki bakteryjnej. Preparat jest skuteczny w leczeniu zakażeń oczu, gdyż łatwo utrzymuje się w obrębie filmu łzowego, osiągając większe stężenia niż po podaniu ogólnym. Lewofloksacyna przenika przez rogówkę i osiąga wysokie stężenie w cieczy wodnistej oka.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Oftaquix - krople do oczu, roztwór?

Lek stosuje się u pacjentów powyżej 1 roku życia do leczenia zakażeń oka wywołanych przez bakterie wrażliwe na lewofloksacynę.

Kiedy nie stosować preparatu Oftaquix - krople do oczu, roztwór?

Niestety, chociaż są sygnały do użycia tego produktu, nie zawsze można go zastosować. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników lub inne chinolony. Należy też powstrzymać się od stosowania preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oftaquix- krople do oczu, roztwór?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być powodem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Nie należy stosować go do wstrzykiwań do oka!Antybiotyki z grupy fluorochinolonów podawane ogólnie mogą powodować reakcje alergiczne, włącznie z wstrząsem anafilaktycznym (możliwy jest nawet po jednej dawce). W przypadku podejrzenia reakcji alergicznej należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W trakcie leczenia zaleca się monitorowanie ewentualnych nowych infekcji. W przypadku nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych (np. drożdżycy) należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, nie wolno dotykać końcówką zakraplacza żadnych powierzchni (w tym oka, powiek).Podczas leczenia nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Osoby z diagnozą bakteryjnego zapalenia spojówek nie powinny korzystać z soczewek kontaktowych.Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może osadzać się w miękkich soczewkach kontaktowych i je niszczyć (powodując zmiany w ich kolorze); może również powodować podrażnienia oczu.Czy preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?Należy zachować ostrożność, ponieważ produkt może powodować przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą ograniczyć zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia nie wolno kierować pojazdami ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu ustąpienia zaburzeń i powrotu ostrego, zdrowego widzenia.

Dawkowanie preparatu Oftaquix - krople do oczu, roztwór

Lek w postaci kropli do oczu powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Preparat należy aplikować do worka spojówkowego. Pierwsze 2 dni należy stosować 1–2 krople co 2 godziny, do maksymalnie 8 razy na dobę (z wyłączeniem nocy), a następnie 4 razy na dobę. Standardowy czas leczenia to zazwyczaj 5 dni, jednak ostateczną długość terapii ustali lekarz.
Podczas miejscowego stosowania innych leków ocznych, należy zachować minimum 15-minutowy odstęp między aplikacjami preparatów.
U osób w wieku starszym nie ma potrzeby dostosowania dawki leku.
Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówki zakraplacza żadnymi powierzchniami (w tym oka, powiek).

Czy można stosować Oftaquix - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się unikać zażywania jakichkolwiek leków bez konsultacji lekarskiej!
Należy uprzednio skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj od razu lekarza o tym fakcie.
Preparat jest przeciwwskazany w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Proszę powiadomić lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Interakcje mogące wystąpić przy ogólnym stosowaniu lewofloksacyny nie powinny mieć istotnego znaczenia, ze względu na bardzo niskie stężenie antybiotyku w osoczu po podaniu miejscowym do oka (maksymalne stężenie lewofloksacyny w osoczu podczas stosowania miejscowego jest ponad 1000 razy mniejsze niż stężenie uzyskiwane podczas stosowania doustnego).
Przy stosowaniu miejscowym innych preparatów do oczu, należy zachować co najmniej 15-minutowy odstęp między kolejnymi dawkami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Oftaquix- krople do oczu, roztwór?

Jak każdy lek, Oftaquix może wywoływać skutki uboczne, jednak nie występują one u wszystkich osób stosujących ten lek. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści wynikające z leczenia zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody spowodowane działaniami niepożądanymi.
Skutki uboczne zazwyczaj mają charakter lokalny, są łagodne i przejściowe. Często można zauważyć pieczenie oczu, pogorszenie ostrości widzenia, nadmierną wydzielinę z worka spojówkowego. Rzadziej występuje pieczenie powiek, obrzęk spojówek, obrzęk brodawkowaty spojówek, obrzęk powiek, uczucie dyskomfortu w oku, świąd, ból oczu, zaczerwienienie spojówek, obrzęk grudkowaty spojówek, uczucie suchości oczu, zaczerwienienie powiek, światłowstręt, osad na krawędziach powiek, łzawienie. W niektórych przypadkach zaobserwowano także bóle głowy, katar, nudności oraz reakcje alergiczne.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł