Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rybelsus Skutki Uboczne

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Rybelsus Skutki Uboczne
10.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rybelsus - tabletki?

Substancją czynną preparatu jest semaglutyd, peptyd produkowany metodą inżynierii genetycznej w komórkach drożdży , z zastosowaniem techniki rekombinacji DNA. Sekwencja aminokwasów semaglutydu jest bardzo podobna do sekwencji aminokwasów GLP-1, endogennego hormonu inkretynowego. Hormony inkretynowe to peptydy produkowane przez komórki jelita cienkiego w odpowiedzi na glukozę i mają wielokierunkowe działanie. GLP-1 reguluje wydzielanie insuliny, glukagonu, kontroluje łaknienie i wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Semaglutyd działa poprzez wiązanie się z receptorem GLP-1 i jego aktywację, co przypomina efekty działania GLP-1. Preparat zwiększa wydzielanie insuliny przy wysokim stężeniu glukozy i hamuje je przy obniżeniu stężenia glukozy. Dodatkowo opóźnia opróżnianie żołądka, co wpływa na zmniejszenie wchłaniania glukozy. Semaglutyd jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 do poprawy kontroli glikemii.

Preparat ma także wpływ na kontrolę spożycia pokarmu i odczuwanie głodu poprzez aktywację receptorów GLP-1. Zmniejsza apetyt i może przyczynić się do redukcji masy ciała. Badania wykazały pozytywny wpływ semaglutydu na stężenie lipidów, ciśnienie tętnicze oraz stan zapalny. Wchłanianie doustne semaglutydu jest zmienne i może być niewielkie. Substancja jest przyswajana głównie w żołądku, a dostępność biologiczna wynosi ok. 1%. Semaglutyd podawany raz dziennie osiąga stężenie maksymalne po godzinie i osiąga równowagę po kilku tygodniach. Substancja jest intensywnie metabolizowana i wydalana z moczem i kałem. Około 3% wchłoniętej dawki jest wydalane niezmienione.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rybelsus - tabletki?

Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych z niewystarczająco kontrolowaną cukrzycą typu 2, w celu poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi, jako dodatek do diety i aktywności fizycznej:

- w przypadku, gdy stosowanie metforminy jest niemożliwe z powodu nietolerancji lub istniejących przeciwwskazań

- w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Kiedy nie stosować preparatu Rybelsus - tabletki?

Niestety, nie zawsze jest możliwe zastosowanie preparatu pomimo wskazań do jego użycia. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku wystąpienia uczulenia na którykolwiek z jego składników.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rybelsus- tabletki?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać lub wymagać zmiany dawkowania przyjmowanego preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być regularne monitorowanie określonych parametrów. Należy unikać stosowania preparatu u osób z cukrzycą typu 1, kwasicą ketonową związaną z cukrzycą, a także zamiast insuliny. Nagłe przerwanie podawania insuliny po rozpoczęciu preparatu może prowadzić do kwasicy ketonowej. Preparatu nie zaleca się także stosować u osób z zaawansowaną niewydolnością serca, niewydolnością nerek, po operacji bariatrycznej oraz u chorych z retinopatią cukrzycową leczonych insuliną. Konieczna jest ostrożność przy stosowaniu preparatu związana z możliwością wystąpienia działań niepożądanych, takich jak objawy z układu pokarmowego czy ostre zapalenie trzustki.

Dlatego ważne jest konsultowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów. Możliwa jest również hipoglikemia przy stosowaniu preparatu z insuliną lub pochodną sulfonylomocznika, dlatego należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie dawkowania. Pomimo braku istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów, należy pamiętać o możliwości wystąpienia hipoglikemii i związanych z tym zagrożeń.

Dawkowanie preparatu Rybelsus - tabletki

Preparat jest w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Dla dorosłych zalecana jest początkowa dawka 3 mg raz dziennie, po miesiącu może być zwiększona do 7 mg, a po kolejnym miesiącu do 14 mg raz dziennie. Nie przekraczaj dawki 14 mg na dobę. Nie zaleca się przyjmowania 2 tabletek po 7 mg w celu osiągnięcia 14 mg. W przypadku stosowania preparatu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, konieczne może być dostosowanie dawkowania. Nie ma konieczności dostosowania dawek u osób w podeszłym wieku.

Przy zaburzeniach czynności nerek i wątroby należy zachować ostrożność. Preparat nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Tabletkę należy przyjmować raz dziennie na pusty żołądek, popijając niewielką ilością wody. Nie należy dzielić ani żuć tabletek. Odczekaj co najmniej 30 minut przed posiłkiem lub przyjęciem innych leków doustnych.

Czy można stosować Rybelsus - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!

Niezbędne jest omówienie z lekarzem potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem leków w ciąży lub podczas karmienia piersią. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach.

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jeśli planujesz ciążę lub jesteś już w ciąży, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego dawkowania leków przeciwcukrzycowych, a w przypadku semaglutydu zakończ jego stosowanie minimum 2 miesiące przed planowaną ciążą.

Kobiety w wieku rozrodczym stosujące ten preparat powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie skutecznej antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Jeśli ostatnio przyjmowałeś jakiekolwiek leki bez recepty, powinieneś poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania tego preparatu, nie należy przyjmować żadnych innych leków bez zgody lekarza.

Stosowanie preparatu w połączeniu z innymi lekami może zwiększyć ryzyko hipoglikemii, dlatego ważne jest, aby dawkę innych leków zmieniać jedynie na zalecenie lekarza i regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi.

Preparat może opóźniać opróżnianie żołądka, co może mieć wpływ na wchłanianie innych leków doustnych. Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków, które wymagają szybkiego wchłaniania.

Jeśli przyjmujesz semaglutyd razem z lewotyroksyną, zaleca się monitorowanie funkcji tarczycy.

U osób stosujących warfarynę lub inne pochodne kumaryny, zaleca się częste monitorowanie INR.

Preparat może zwiększać ekspozycję na rozuwastatynę, jednakże nie jest to istotne klinicznie.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki digoksyny, furosemidu, metforminy lub doustnych środków antykoncepcyjnych podczas równoczesnego stosowania semaglutydu.

Po zażyciu semaglutydu, zaleca się odczekać 30 minut przed przyjęciem innych leków, ponieważ mogą one wpływać na wchłanianie preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rybelsus- tabletki?

Jak każdy lek, Rybelsus również może wywoływać niechciane skutki, które nie wystąpią u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Trzeba pamiętać, że korzyści płynące z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody spowodowane pojawieniem się działań niepożądanych.

Bardzo często występują działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności i biegunka.

Dolegliwości hipoglikemiczne podczas stosowania z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi są częste, a przy jednoczesnym stosowaniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną – bardzo częste (w tym również ciężka hipoglikemia).

W skali częstości występowania można również wymienić: zmniejszenie apetytu, wymioty, zaparcia, bóle brzucha, niestrawność, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierną produkcję gazów jelitowych, wzdęcia, a także zmęczenie, powikłania wynikające z retinopatii cukrzycowej (konieczność fotokoagulacji siatkówki, konieczność podawania leków do ciała szklistego, krwawienie do ciała szklistego, utrata wzroku), zwiększoną aktywność lipazy i amylazy.

Niezbyt często mogą wystąpić: odbijanie, zwiększenie częstości rytmu serca, kamica żółciowa, zmniejszenie masy ciała.

W rzadkich przypadkach mogą pojawić się: ostre zapalenie trzustki, reakcje anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł