Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rosutrox

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Rosutrox
10.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rosutrox - tabletki powlekane?

Substancją czynną w preparacie jest rozwastatyna, która należy do grupy statyn. Statyny są stosowane w celu obniżenia poziomu lipidów we krwi, zwłaszcza cholesterolu LDL. Nadmierna ilość cholesterolu LDL można zdefiniować jako hipercholesterolemię. Działanie statyn polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu, co prowadzi do obniżenia jego stężenia we krwi.

Statyny są stosowane zarówno w leczeniu hipercholesterolemii, jak i w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Redukują ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rosutrox - tabletki powlekane?

Preparat jest stosowany przy:

• hipercholesterolemii pierwotnej (typu IIa, w tym rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej) u dorosłych, młodzieży i dzieci po 6. roku życia lub dyslipidemii mieszanej (typu IIb), z zastosowaniem diety, gdy dieta i inne metody leczenia niefarmakologicznego (np. aktywność fizyczna, redukcja masy ciała) okazały się nieskuteczne;

• rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej u dorosłych, młodzieży i dzieci po 6. roku życia, w połączeniu z dietą i innymi formami terapii lub gdy inne metody leczenia są nieskuteczne;

oraz w profilaktyce:

• zdarzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym u pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego, jako uzupełnienie terapii mającej na celu zmniejszenie pozostałych czynników ryzyka.

Kiedy nie stosować preparatu Rosutrox - tabletki powlekane?

Niestety, chociaż są wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w przypadku: - osób z aktywną chorobą wątroby lub zwiększonymi wartościami aminotransferaz wątrobowych o nieustalonej przyczynie (3-krotne przekroczenie normy) - ciężkich zaburzeń czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) - osób z miopatią - przyjmujących cyklosporynę - kobiet w wieku rozrodczym bez stosowania skutecznych metod antykoncepcji - w ciąży - karmiących piersią Stosowanie preparatu w dawce 40 mg jest przeciwwskazane u osób z czynnikami ryzyka miopatii lub rabdomiolizy, takimi jak: - umiarkowane zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min) - niedoczynność tarczycy - dziedziczne choroby mięśni u pacjenta lub w rodzinie - objawy uszkodzenia mięśni po stosowaniu statyn lub fibratów w przeszłości - nadużywanie alkoholu - sytuacje zwiększające stężenie preparatu we krwi - pochodzenie azjatyckie - równoczesne stosowanie leków z grupy fibratów.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rosutrox- tabletki powlekane?

Niektóre zdrowotne problemy mogą wpłynąć na stosowanie preparatu oraz konieczność dostosowania dawki. W przypadku dużych dawek preparatu, mogą wystąpić objawy białkomoczu. Regularna kontrola funkcji nerek jest zalecana dla osób przyjmujących ten preparat. Preparat z grupy statyn, tak jak rozuwastatyna, może spowodować miopatię, która jest schorzeniem mięśni. Ryzyko wystąpienia miopatii i rabdomiolizy zależy od dawki leku. Należy unikać równoczesnego stosowania ezetymibu, co może zwiększać ryzyko rabdomiolizy. Jeśli zaobserwujesz objawy miopatii, takie jak ból lub osłabienie mięśni, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Należy również monitorować aktywność kinazy kreatynowej.

Osoby z grupy zwiększonego ryzyka powinny być szczególnie ostrożne, a dawka leku musi być odpowiednio dostosowana. Preparat może także wpływać na funkcję wątroby. Warto pamiętać o możliwości wystąpienia innych skutków ubocznych, takich jak śródmiąższowe zapalenie płuc. Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać badania kontrolne. Tetnostatyny mogą także wpływać na poziom glukozy we krwi. Długotrwałe stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży wymaga szczególnej uwagi. Warto również zwrócić uwagę na inne składniki preparatu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. NUITKACzy rozuwastatyna wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Pomimo braku badań, należy zachować ostrożność ze względu na potencjalne objawy uboczne, takie jak zawroty głowy, mogące wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów.

Dawkowanie preparatu Rosutrox - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Zaleca się nieprzekraczanie zaleconych dawek, ponieważ nadmierna ilość może być szkodliwa dla zdrowia. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie preparatu jest ustalane indywidualnie przez lekarza, uwzględniając sytuację kliniczną pacjenta. Dawka początkowa zazwyczaj wynosi 5-10 mg na dobę, a może być stopniowo zwiększana w zależności od reakcji organizmu na leczenie. W trakcie terapii zaleca się stosowanie diety o niskiej zawartości cholesterolu oraz regularną aktywność fizyczną. Dla dorosłych, dawki mogą się różnić w zależności od rodzaju hipercholesterolemii.

Dla dzieci i młodzieży wieku 6-17 lat, leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem specjalisty. Należy unikać stosowania dawki 40 mg na dobę u osób poniżej tego wieku. W przypadku osób starszych, zaleca się stosowanie dawki początkowej 5 mg. Preparat jest przeciwwskazany u osób z chorobami wątroby i nerek. Ponadto, stosowanie leku może wymagać dostosowania dawki u pacjentów z czynnikami ryzyka miopatii. Należy także unikać jednoczesnego stosowania innych leków, które mogą wpływać na działanie preparatu. Tabletki należy przyjmować raz na dobę, niezależnie od posiłku. W przypadku jakichkolwiek zmian w stanie zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Czy można stosować Rosutrox - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży, przed zastosowaniem dowolnego leku, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem!

Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem, aby omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje receptę na ten lek.

Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Kobiety w wieku rozrodczym, które przyjmują ten preparat, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem w sprawie skutecznej metody antykoncepcji podczas leczenia.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ leczenie powinno być przerwane natychmiast.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Leki, które zmniejszają aktywność niektórych białek transportujących, mogą zwiększyć stężenie rozuwastatyny we krwi i zwiększyć ryzyko miopatii oraz rabdomiolizy. Dlatego nie powinno się stosować preparatu jednocześnie z cyklosporyną i inhibitorami proteazy. Również stosowanie fibratów lub kwasu nikotynowego z rozuwastatyną może zwiększyć ryzyko miopatii. Nie wolno stosować preparatu z kwasem fusydowym, ponieważ może to prowadzić do rabdomiolizy. Stosowanie ezetymibu jednocześnie z rozuwastatyną również zwiększa ryzyko miopatii.

Preparaty zobojętniające sok żołądkowy mogą zmniejszyć stężenie rozuwastatyny we krwi. Erytromycyna zmniejsza ekspozycję na rozuwastatynę, prawdopodobnie z powodu zwiększenia motoryki jelit po jej stosowaniu. Rożne leki mogą zwiększać stężenie rozuwastatyny we krwi, co wymaga dostosowania dawki. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych jednocześnie ze statynami może zwiększyć stężenie hormonów sterydowych we krwi, konieczne jest skonsultowanie z lekarzem. Interakcje z innymi lekami zostały przetestowane jedynie u dorosłych, nie ma danych dotyczących interakcji u dzieci.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rosutrox- tabletki powlekane?

Rosutrox, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać niepożądane skutki, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Trzeba pamiętać, że korzyści z terapii zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody spowodowane działaniami niepożądanymi.

Najczęstsze niepożądane objawy po zastosowaniu preparatu to problemy żołądkowo-jelitowe (takie jak zaparcia, nudności, bóle brzucha), bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie, cukrzyca (szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka). Mniej często występują: świąd, zaczerwienienie, wysypka oraz pokrzywka. Rzadziej mogą wystąpić: małopłytkowość, miopatia, zapalenie mięśni, rabdomioliza z lub bez niewydolności nerek, zerwanie mięśni, reakcje alergiczne, zapalenie trzustki, podwyższone wartości enzymów wątrobowych, zwiększona aktywność CK. Bardzo rzadko mogą pojawić się: problemy z pamięcią, polineuropatie, żółtaczka, zapalenie wątroby, krwiomocz, bóle stawów, ginekomastia.

Ponadto istnieją możliwe skutki uboczne, których częstość nie jest określona, takie jak białkomocz (wydalenie białka z moczem), depresja, neuropatia obwodowa, zaburzenia snu, duszność, kaszel, biegunka, poważne reakcje skórne, bóle stawów, choroby ścięgien, immunozależna miopatia martwicza, obrzęki, zapalenie płuc.

Działania niepożądane u dzieci i młodzieży są podobne do tych u dorosłych, chociaż niektóre z nich (np. zwiększona aktywność CK, objawy mięśniowe) mogą być bardziej powszechne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł