Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pulmicort Na Co

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Pulmicort Na Co
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?

Składnikiem aktywnym leku jest budezonid, syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Podawany wziewnie ma za zadanie zapobiec procesowi zapalnemu w ścianie oskrzeli. Hamuje on aktywność komórek i mediatorów stanu zapalnego, redukuje obrzęk i podrażnienie, oraz częściowo odwraca zmiany anatomiczne w ścianie oskrzeli u pacjentów cierpiących na astmę. Działa łagodząco na objawy astmy i zapobiega jej nasileniom. Główny mechanizm działania budezonidu polega na regulacji ekspresji genów, których produkty białkowe wpływają na proces zapalny. Mimo to, mechanizm działania kortykosteroidów pozostaje częściowo nieznany.

Typowe objawy ogólnoustrojowe w trakcie wziewnego stosowania kortykosteroidów zazwyczaj nie występują, o ile nie są stosowane długotrwale w dużych dawkach. Pierwsze efekty terapeutyczne leku mogą pojawić się w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia, jednak pełne działanie kontrolujące astmę zazwyczaj osiąga się po kilku tygodniach regularnego stosowania preparatu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?

Preparat jest zalecany:

• u pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, u których konieczne jest długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w celu regulacji procesu zapalnego w układzie oddechowym, gdy użycie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego nie przynosi odpowiednich rezultatów

• u osób z zespołem krtani - ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli - niezależnie od podłoża, związane z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, charakteryzującym się dusznością lub "szczekającym" kaszlem i prowadzącym do problemów z oddychaniem

• w przypadku zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gdy stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji jest uzasadnione.

Kiedy nie stosować preparatu Pulmicort - zawiesina do nebulizacji?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania konkretnego preparatu, nie zawsze jest on odpowiedni do użycia. Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu, nie wolno go stosować.

Nie używaj tego preparatu w celu przerwania nagłego napadu duszności! W takim przypadku lepiej sięgnąć po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu, na przykład salbutamol.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pulmicort- zawiesina do nebulizacji?

Niektóre warunki zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub wskazaniem do dostosowania dawki. W pewnych sytuacjach konieczne może być przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie należy stosować tego preparatu w celu przerwania ostrego ataku duszności! W takim przypadku należy sięgnąć po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu, na przykład salbutamol. Zawsze należy mieć przy sobie inhalator z lekiem rozszerzającym oskrzela. Preparat jest przeznaczony do regularnego i długotrwałego stosowania. Nie wolno nagle przerywać terapii tym preparatem.

Preparat jest stosowany profilaktycznie i należy go przyjmować regularnie w zaleconych dawkach, nawet jeśli nie występują objawy choroby. Przed użyciem preparatu należy poinformować lekarza, jeśli ma się podejrzenie lub rozpoznano: - gruźlicę płuc (aktywną lub nieaktywną) - grzybicze lub wirusowe zakażenia dróg oddechowych - poważne zaburzenia czynności wątroby U osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby może wystąpić zwiększenie stężenia budezonidu we krwi, co może spowodować ogólnoustrojowe skutki uboczne kortykosteroidów i zahamowanie funkcji kory nadnerczy.

Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z lekami silnie hamującymi izoenzym 3A4 cytochromu P450, takimi jak rytonawir, nelfinawir, atazanawir, itrakonazol, ketokonazol, amiodaron lub klarytromycyna. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania tych leków, lekarz dostosuje odpowiednio dawkowanie i zaleci wydłużenie odstępu między podaniami preparatu a wymienionymi lekami. Stosowanie kortykosteroidów wziewnych może prowadzić do wystąpienia grzybiczego zapalenia jamy ustnej (kandydozy). W takim przypadku konieczne może być specjalne leczenie przeciwgrzybicze, a w ciężkich przypadkach zmiana terapii. Płukanie jamy ustnej wodą po każdym użyciu inhalatora może zapobiec wystąpieniu chrypki i kandydozy jamy ustnej. Jeśli dotychczas stosowano kortykosteroidy doustnie i zamieniono je na sterydy wziewne (np. Pulmicort), należy ustalić z lekarzem jakie środki ostrożności należy zachować. Istnieje ryzyko wystąpienia objawów niewydolności kory nadnerczy, zwłaszcza u osób wcześniej stosujących duże dawki sterydów oraz w sytuacjach stresowych.

Zamiana kortykosteroidów doustnych na sterydy wziewne może również ujawnić objawy wcześniej tłumione przez ogólnoustrojowe działanie leków, takie jak alergiczny nieżyt nosa, wyprysk czy bóle mięśni i stawów. W takiej sytuacji należy odpowiednio leczyć występujące objawy. U niektórych pacjentów, podczas zmniejszania dawek steroidów doustnych, mogą pojawić się nieswoiste objawy złego samopoczucia. Pomimo tego, kontynuacja zmniejszania dawek jest wskazana, jeśli nie występują obiektywne objawy niewydolności kory nadnerczy. Po wprowadzeniu sterydów wziewnych, zmniejszenie dawki sterydów doustnych powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie wolno nagłego zaprzestania przyjmowania steroidów doustnych, dawki należy stopniowo zmniejszać według zaleceń lekarza. Przywrócenie prawidłowej funkcji nadnerczy po zakończeniu terapii kortykosteroidami doustnymi może trwać długo, a ryzyko zaburzeń nadnerczy utrzymuje się przez pewien czas. Po zmianie leczenia należy regularnie monitorować funkcję osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Należy mieć przy sobie dokument informujący o konieczności podania dodatkowych steroidów ogólnoustrojowych w sytuacjach stresu (np. przed operacją, urazami, napadami astmy, infekcjami w klatce piersiowej).

Podczas stosowania kortykosteroidów wziewnych, ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest mniejsze w porównaniu z doustnym podawaniem tych leków. Inhalacja leku ogranicza jego ogólnoustrojowe działania niepożądane, jednakże długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidu wziewnego może hamować naturalną produkcję hormonów sterydowych przez korę nadnerczy, prowadząc do objawów zespołu Cushinga, zaokrąglonej twarzy (tzw. księżycowaty kształt), spowolnienia wzrostu u dzieci, zmniejszenia gęstości kości, zwiększenia ciśnienia krwi, zaćmy, jaskry oraz rzadziej zaburzeń psychicznych lub zachowania (np. nadpobudliwość, bezsenność, lęk, depresja, agresja). Lekarz dąży zawsze do stosowania jak najmniejszej skutecznej dawki kortykosteroidu zapewniającej kontrolę objawów astmy.

Długotrwałe leczenie kortykosteroidem wziewnym wymaga regularnego monitorowania wzrostu u dzieci. W przypadku spowolnienia wzrostu, lekarz może zmodyfikować dawkę leku. Objawy niewydolności kory nadnerczy mogą ujawnić się w sytuacjach silnego stresu. W przypadku planowanego dużego stresu lub zabiegu operacyjnego, należy poinformować o tym lekarza, który oceni stan kory nadnerczy i ewentualnie zaleci dodatkowe stosowanie doustnych kortykosteroidów. U niektórych osób po zastosowaniu inhalacji leku mogą wystąpić paradoksalne zwężenie oskrzeli, objawiające się świstami bezpośrednio po podaniu leku. Intensywny skurcz oskrzeli może być na tyle silny, że stanowi zagrożenie życia. W takiej sytuacji należy przerwać przyjmowanie preparatu i sięgnąć po inny szybko działający lek rozszerzający oskrzela, a następnie zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli stosowane krótko działające leki na oskrzela nie przynoszą oczekiwanego ulgi lub konieczne jest zastosowanie większej dawki leku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Zapotrzebowanie na leki rozszerzające oskrzela sugeruje pogorszenie astmy i zwiększa ryzyko ostrego ataku. Lekarz oceni sytuację i dostosuje dalsze leczenie, na przykład zwiększając dawkę kortykosteroidów wziewnych lub wprowadzając doustne kortykosteroidy. Nagłe nasilenie objawów astmy jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej! Lekarz może zalecić zwiększenie dawki kortykosteroidów. U pacjentów z POChP istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, w tym postaci wymagającej hospitalizacji. Należy być ostrożnym, ponieważ objawy zapalenia płuc mogą przypominać zaostrzenie POChP. Szczególne ryzyko dotyczy osób starszych, o niskim wskaźniku masy ciała, z ciężkim przebiegiem POChP oraz palących. Ze względu na działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów, możliwe są zaburzenia widzenia. W przypadku zamazywania się widzenia lub innych problemów z oczami, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do inhalacji z nebulizatorem. Nie należy stosować go doustnie ani dożylnie. Wielkość dawki zależy od poprawnego stosowania inhalacji. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się poprawnej techniki inhalacji. Inhalacja leku pozwala na szybkie dotarcie leku bezpośrednio do dróg oddechowych, minimalizując ogólnoustrojowe działania niepożądane. Zawiesina do inhalacji dostarczana jest w plastikowych pojemnikach o objętości 2 ml w różnych stężeniach budezonidu. Należy pamiętać o regularnym zaopatrywaniu się w receptę oraz o utrzymaniu nebulizatora i maski w czystości.

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Pulmicort - zawiesina do nebulizacji

Stosuj lekarstwo zgodnie z zaleceniami specjalisty. Lek jest przeznaczony tylko do inhalacji. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ to nie zwiększy efektywności leku, a może zaszkodzić twojemu zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem. Aby uzyskać optymalne efekty terapeutyczne, stosuj lek codziennie, nawet jeśli nie masz objawów choroby.

Dawkę leku ustali lekarz, w zależności od stopnia nasilenia choroby. Powinieneś płukać usta wodą po każdej inhalacji, aby uniknąć pleśniawek. W przypadku astmy oskrzelowej, jeśli zalecana dawka leku wynosi mniej niż 1 mg dziennie, można go stosować raz na dobę. Jeśli dawka jest większa niż 1 mg/dobę, należy stosować lek dwa razy dziennie. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zalecana dawka początkowa wynosi 1-2 mg na dobę, a podtrzymująca 0,5-4 mg na dobę. Dla dzieci od 6 miesiąca życia, dawka początkowa to 0,25-0,5 mg na dobę, a podtrzymująca 0,25-2 mg na dobę. Przyjmowanie leków przez dzieci powinno odbywać się pod nadzorem dorosłego. W przypadku małych dzieci, które nie potrafią wdychać leku poprzez ustnik, można użyć maski twarzowej.

Lekarz zawsze stara się stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku. W przypadku zmiany leczenia z doustnych na wziewne sterydy kortykosteroidowe, należy postępować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku stanów zapalnych krtani u niemowląt i dzieci, zalecana dawka to 2 mg jednorazowo lub w dwóch podziałkach po 1 mg z odstępem 30 minut. Ten schemat dawkowania można powtarzać co 12 godzin przez maksymalnie 36 godzin lub do chwili poprawy. W przypadku POChP zalecana dawka wynosi 4-8 mg na dobę w 2-4 podziałkach. Lek należy stosować do momentu poprawy, nie dłużej niż 10 dni. Należy ostrożnie stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Czy można stosować Pulmicort - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie przy przepisywaniu recepty na ten lek.

U kobiet w ciąży stosowanie preparatu powinno być ograniczone tylko do sytuacji, gdy lekarz uzna to za niezbędne, a korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Ostateczną ocenę stosunku korzyści do ryzyka w Twoim przypadku podejmuje jedynie lekarz!

Składniki aktywne preparatu przenikają do mleka matki. Przed zastosowaniem leku podczas karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które nie wymagają recepty.

Jeśli stosowałeś kortykosteroidy ogólnoustrojowo (podawane doustnie lub w zastrzykach), poinformuj o tym lekarza. Zamiana kortykosteroidów doustnych na te wziewne wymaga ostrożności i przestrzegania zaleceń lekarza, aby uniknąć objawów niewydolności kory nadnerczy. Stopniowe zmniejszanie dawki kortykosteroidów doustnych po rozpoczęciu terapii sterydami wziewnymi musi odbywać się zgodnie z instrukcjami lekarza. Nie należy nagle przerywać stosowania kortykosteroidów doustnych.

Rytonawir i inne leki silnie hamujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (np. itrakonazol, ketokonazol, klarytromycyna) mogą spowodować znaczące zwiększenie stężenia budezonidu we krwi, co z kolei wiąże się z ryzykiem wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych kortykosteroidów (np. zespołu Cushinga, zahamowania funkcji nadnerczy). Należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków. Jeśli jednak lekarz uzna, że korzyści z takiego leczenia przewyższają ryzyko, może zalecić odpowiednie środki ostrożności (np. wydłużenie odstępu między przyjmowaniem leków, zmniejszenie dawki budezonidu).

U kobiet stosujących estrogeny lub antykoncepcję hormonalną może wystąpić zwiększone działanie kortykosteroidów.

Preparat może wpłynąć na wyniki testu stymulacji ACTH stosowanego do diagnozy niewydolności przysadki mózgowej.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Pulmicort- zawiesina do nebulizacji?

Pulmicort może wywoływać niepożądane skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania przeważają nad ewentualnymi szkodami.

Często występują: grzybica jamy ustnej i gardła (po inhalacji należy przepłukać jamę ustną wodą), chrypka, kaszel, podrażnienie gardła, problemy z przełykaniem, zapalenie płuc u pacjentów z POChP. Niezbyt często występują: drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, zaćma. Rzadko obserwuje się ogólne działania kortykosteroidów (takie jak zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga, księżycowa twarz, nadciśnienie, spowolnienie wzrostu u dzieci, zmniejszenie gęstości kości, zaćma, jaskra), niepokój ruchowy, nerwowość, zmiany zachowania (szczególnie u dzieci), agresja, zaburzenia snu, rumień, łatwe powstawanie siniaków. Rzadkimi skutkami ubocznymi są: reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk) oraz reakcje anafilaktyczne, które mogą stanowić zagrożenie życia. Podczas nebulizacji możliwe jest podrażnienie skóry.

Pulmicort, podobnie jak inne leki wziewne, może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej, a także w rzadkich przypadkach paradoksalny skurcz oskrzeli, który powoduje trudności z oddychaniem. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy przerwać stosowanie leku, sięgnąć po lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł