Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Metafen

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Apo-Napro

04.08.2024
Metafen
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Metafen - tabletki?

Preparat zawiera zarówno ibuprofen, jak i paracetamol, substancje o różnym działaniu. Ibuprofen przeciwdziała syntezie prostaglandyn, działając przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Natomiast paracetamol hamuje aktywność COX-2 w mózgu i rdzeniu kręgowym, blokując przekazywanie bodźców bólowych. Obie substancje są dobrze wchłaniane z przewodu pokarmowego i szybko osiągają maksymalne stężenie we krwi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Metafen - tabletki?

Produkt jest zalecany:
• w dolegliwościach o różnym pochodzeniu, takich jak bóle głowy, migrena, bóle menstruacyjne, bóle zębów, bóle mięśni, kości i stawów, bóle lędźwiowo-krzyżowe, bóle pourazowe, nerwobóle
• w gorączce.

Kiedy nie stosować preparatu Metafen - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go zastosować. Preparat nie może być używany przez osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób z różnymi schorzeniami i chorobami, takimi jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ciężkie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, ciężka niewydolność nerek, wątroby lub serca, zwiększone ryzyko krwawienia, zatrzymanie moczu, stosowanie równoległe innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wrodzony niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, stosowanie równoległe innych leków zawierających paracetamol, nadużywanie alkoholu, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Metafen- tabletki?

Niektóre przypadki zdrowotne mogą wymagać dostosowania lub zmiany dawkowania leku. W celu minimalizacji działań niepożądanych zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie krótki okres. Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania i lekarz powinien monitorować jego efekty w przypadku pogorszenia się objawów.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, chorobami układu krążenia i innych przewlekłych schorzeń wymagają szczególnej uwagi podczas stosowania preparatu. Istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby w wyniku przedawkowania paracetamolu, dlatego należy unikać przyjmowania innych leków zawierających tę substancję. Trzeba także zachować ostrożność przy stosowaniu leku u osób z zaburzeniami czynności wątroby, nerek, nadciśnieniem tętniczym, astmą, chorobami przewodu pokarmowego i innych schorzeniach. Stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego oraz innych powikłań.

Długotrwałe przyjmowanie ibuprofenu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru. Ponadto, preparat może wywoływać ciężkie reakcje skórne, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Kobiety planujące ciążę powinny unikać stosowania leku, ponieważ może on wpływać na płodność.

Przed przeprowadzeniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza o zażywaniu preparatu.ActionCreators Preparat nie powinien być spożywany z alkoholem, a także nie ma danych potwierdzających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, zaleca się konsultację z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Metafen - tabletki

Produkt dostępny jest w postaci tabletek przeznaczonych do podawania doustnego. Zalecane jest stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Osoby dorosłe powinny przyjmować 1-2 tabletki jednorazowo, a następnie w razie potrzeby 1-2 tabletki do 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać 6 tabletek na dobę.

Dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia powinny przyjmować 1 tabletkę jednorazowo, a następnie w razie potrzeby 1 tabletkę do 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać 3 tabletek na dobę.

Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania i nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Preparat zaleca się przyjmować po posiłku.

Czy można stosować Metafen - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią konieczne jest uzyskanie porady lekarskiej w celu zrozumienia potencjalnych zagrożeń oraz korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu.

Przyjmowanie preparatu jest niezalecane u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich używanych niedawno lekach, nawet tych bez recepty. Stosowanie preparatu jest niezalecane przy używaniu innych leków zawierających paracetamol.

Należy uważać przy stosowaniu preparatu jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, moczopędnymi, przeciwnadciśnieniowymi, przeciwpłytkowymi i innymi. Spożywanie alkoholu podczas stosowania preparatu może prowadzić do uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Metafen- tabletki?

Metafen, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u wszystkich osób.

Warto pamiętać, że oczekiwane korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają ewentualne szkody spowodowane działaniami niepożądanymi. Najczęściej występujące działania niepożądane obejmują ból brzucha, biegunkę, niestrawność, nudności, dolegliwości żołądkowe, wymioty, a po zastosowaniu paracetamolu również zwiększenie aktywności wątrobowych enzymów, jak ALT i GGTP, oraz zmiany w parametrach wskaźników wątrobowych.

Rzadziej mogą pojawić się bóle głowy, zawroty głowy, wzdęcia, zaparcia, wrzód trawienny, a także różnego rodzaju wysypki skórne, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zmiany w parametrach krwi, np. stężenie kreatyniny i mocznika, czy obniżenie stężenia hemoglobiny i wzrost liczby płytek krwi.

Bardzo rzadko może dojść do poważniejszych działań niepożądanych, takich jak reakcje alergiczne czy układowe reakcje nadwrażliwości, również ciężkie, jak anafilaksja czy obrzęk naczynioruchowy. Istnieje także ryzyko działania toksycznego na wątrobę oraz nerki, a nawet ciężkich reakcji skórnych, takich jak martwica toksyczna-rozpływna naskórka.

Należy zawsze zgłaszać nietypowe objawy po zażyciu leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz coś niepokojącego. Nie zaleca się samodzielnego modyfikowania dawki leku bez konsultacji z specjalistą.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł