Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ozempic Działanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Ozempic Działanie
29.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?

Ozempic Działanie

Substancją aktywną preparatu jest semaglutyd, który jest peptydem wytwarzanym metodą inżynierii genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae. Sekwencja aminokwasów semaglutydu jest podobna do glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który jest hormonem inkrecynowym. Semaglutyd działa poprzez wiązanie się z receptorem GLP-1 i aktywację tego receptora.

Podobnie jak GLP-1, semaglutyd zwiększa wydzielanie insuliny przez trzustkę i reguluje wydzielanie glukagonu, co poprawia kontrolę glikemii. Semaglutyd jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 w celu poprawy kontroli glikemii. Prowadzi także do zmniejszenia masy ciała poprzez regulację spożycia pokarmu i odczuwania głodu. Badania kliniczne wykazały korzystny wpływ semaglutydu na stężenie lipidów, ciśnienie tętnicze oraz stan zapalny.

Lek podawany jest podskórnie raz na tydzień ze względu na długi okres półtrwania. Receptory GLP-1 występują także w innych częściach organizmu, takich jak serce, układ immunologiczny i nerki. Semaglutyd wykazuje korzystne działanie także w tych obszarach.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?

Preparat jest przeznaczony dla dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2, która nie jest odpowiednio kontrolowana, jako dodatek do diety i aktywności fizycznej:

• jako leczenie samodzielne u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niemożliwe z powodu nietolerancji lub istnienia przeciwwskazań

• w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Kiedy nie stosować preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?

Niestety, nie zawsze można stosować preparat pomimo wskazań do jego użycia, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników.

Należy unikać podawania preparatu dożylnie ani domięśniowo.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przyczyną unikania albo zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Unikaj stosowania leku u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani przy leczeniu kwasicy ketonowej w związku z cukrzycą. Nie stosuj leku jako substytutu insuliny, gdyż nagłe przerwanie lub zmniejszenie dawki insuliny może doprowadzić do wystąpienia kwasicy ketonowej. Lek jest przeznaczony do podawania podskórnego. Unikaj podawania leku dożylnie lub domięśniowo.

Brak doświadczenia klinicznego w zakresie stosowania leku u pacjentów z ciężką niewydolnością serca stopnia IV wg NYHA, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie. Nie zaleca się również stosowania leku u osób z zaawansowaną niewydolnością nerek, przechodzących dializy. Lek często wywołuje skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty i biegunka, co może prowadzić do odwodnienia. Należy być ostrożnym u pacjentów z zaburzeniami nerek, ponieważ odwodnienie może pogorszyć ich funkcję nerek. Wśród działań niepożądanych leku może wystąpić ostre zapalenie trzustki, co wymaga zaprzestania stosowania leku.

W przypadku silnego bólu brzucha należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o zapaleniu trzustki. Stosując lek w połączeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, może dojść do hipoglikemii. Aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii, może być konieczne zmniejszenie dawki tych leków - zawsze pod kontrolą lekarza. Ostrzegawczo należy stosować lek u pacjentów z retinopatią cukrzycową leczonych insuliną, ponieważ intensywne leczenie cukrzycy i nagła poprawa kontroli stężenia glukozy mogą współistnieć z nasileniem objawów retinopatii. Lek zawiera mniej niż 23 mg sodu na dawkę, co oznacza, że jest uznawany za "wolny od sodu".

Odpowiedź na pytanie o wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów: nie stwierdzono istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia hipoglikemii, co może wpłynąć negatywnie na sprawność psychofizyczną.

Dawkowanie preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań

Preparat dostępny jest w postaci roztworu do wstrzyknięć i jest przeznaczony do podawania podskórnego. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza co do dawkowania i nie przekraczać zaleconych dawek, aby nie zaszkodzić sobie. Dla dorosłych zalecana dawka zaczyna się od 0,25 mg raz na tydzień i może być stopniowo zwiększana. Konieczne może być dostosowanie dawki innych leków przeciwcukrzycowych przy jednoczesnym stosowaniu. Sposób podawania preparatu to podanie podskórne, raz na tydzień, o dowolnej porze dnia.

Nie należy mieszać preparatu z innymi lekami podawanymi w inny sposób. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i schyłkową niewydolnością nerek. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa u dzieci do 18. roku życia.

Czy można stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje receptę na ten lek.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.

Jeśli planujesz ciążę lub jesteś już w ciąży, przestań przyjmować ten preparat i omów dawkowanie leków przeciwcukrzycowych z lekarzem. Z powodu długiego okresu półtrwania semaglutydu, zaleca się zaprzestanie stosowania co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą.

Kobiety w wieku rozrodczym, które przyjmują ten preparat, powinny porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zawiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które można dostać bez recepty. Podczas przyjmowania preparatu, stosowanie innych leków jest dopuszczalne tylko za zgodą lekarza lub na jego polecenie.

W połączeniu z pochodnym sulfonylomocznika lub insuliną, preparat może zwiększać ryzyko hipoglikemii (łącznie z ciężką hipoglikemią). Lekarz może zalecić odpowiednie dostosowanie dawki pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny oraz regularne sprawdzanie stężenia glukozy we krwi. Nie należy zmieniać dawek leków bez porady lekarza.

Preparat powoduje lekkie opóźnienie w opróżnianiu żołądka, co może wpłynąć na wchłanianie doustnych leków. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków wymagających szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu, atorwastatyny, digoksyny lub metforminy.

Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Przy stosowaniu preparatu u pacjentów przyjmujących warfarynę lub inne pochodne kumaryny, zaleca się regularne monitorowanie parametru INR (znormalizowany współczynnik czasu protrombinowego).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?

Ozempic, podobnie jak wszystkie leki, może wywoływać pewne skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego leku. Należy pamiętać, że korzyści związane z przyjmowaniem leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Najczęstsze skutki uboczne związane z układem pokarmowym to: nudności i biegunka.

Hipoglikemia objawowa podczas jednoczesnego stosowania z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi jest częsta, a przy jednoczesnym stosowaniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną - bardzo częsta (w tym występowanie ciężkiej hipoglikemii).

Częste skutki uboczne obejmują zmniejszenie apetytu, wymioty, zaparcia, ból brzucha, niestrawność, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych, odbijanie, wzdęcia, a także zawroty głowy, zmęczenie, powikłania związane z retinopatią cukrzycową (konieczność fotokoagulacji siatkówki, konieczność podawania leków do ciała szklistego, krwawienie do ciała szklistego, utrata wzroku), zwiększona aktywność lipazy i amylazy, kamica żółciowa, oraz spadek masy ciała.

Niezbyt częste skutki uboczne obejmują zaburzenia smaku, zwiększenie częstości rytmu serca, ostre zapalenie trzustki, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd), reakcje w miejscu podania leku.

Rzadkie lub o nieznanym nasileniu są reakcje anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy, uczucie kołatania serca, duszność, niedociśnienie, wstrząs anafilaktyczny).

Preparat (podobnie jak inne leki zawierające peptydy lub białka) może wywoływać reakcje immunogenne i spowodować produkcję przeciwciał przeciw semaglutydowi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł