- Co zawiera i jak działa Juvit C - krople doustne, roztwór?
- Kiedy stosować Juvit C - krople doustne, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Juvit C - krople doustne, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Juvit C- krople doustne, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Juvit C - krople doustne, roztwór
- Czy można stosować Juvit C - krople doustne, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Juvit C- krople doustne, roztwór?
Co zawiera i jak działa Juvit C - krople doustne, roztwór?
Składnik ten posiada w swoim składzie witaminę C, która pełni istotną rolę w różnych procesach metabolicznych. Witamina C działa jako antyoksydant, wspomaga syntezę kolagenu i hormonów oraz wpływa na metabolizm wielu substancji w organizmie. Ponadto, wzmacnia procesy odpornościowe i jest szczególnie istotna w okresie przeziębienia i grypy. Niedobór tej witaminy może prowadzić do różnych zaburzeń, takich jak osłabienie, bóle mięśni i stawów, czy też problemy z gojeniem się ran.
Optymalne stężenie kwasu askorbinowego we krwi powinno wynosić około 10 mg/l. U osób z deficytem witaminy C może być ono niższe, co prowadzi do wystąpienia szeregu objawów, m.in. szkorbutu. Kwas askorbinowy przyjmowany doustnie jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, co zależy od przyjętej dawki. Maksymalne stężenie we krwi po podaniu 500 mg występuje po około 2-3 godzinach.
Kiedy stosować Juvit C - krople doustne, roztwór?
Suplementacja jest zalecana w przypadku niedoboru witaminy C oraz w celu profilaktyki chorób związanych z jej brakiem, takich jak szkorbut, choroba Moellera i Barlowa. Preparat jest także polecany w okresie rekonwalescencji oraz przy diecie ubogiej w witaminę C, zwłaszcza u niemowląt karmionych sztucznie.
Można go stosować u niemowląt od 28. dnia życia, dzieci, młodzieży i dorosłych.
Kiedy nie stosować preparatu Juvit C - krople doustne, roztwór?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Należy unikać stosowania preparatu w przypadku nadwrażliwości na którekolwiek z jego składników.
Nie zaleca się stosowania u osób z kamica nerkową ani z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Juvit C- krople doustne, roztwór?
Niekorzystne warunki zdrowotne mogą być powodem do zmiany dawkowania suplementu. W niektórych sytuacjach zalecane jest regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Przy długotrwałym stosowaniu kwasu askorbinowego przez osoby z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, może dojść do hemolizy krwinek czerwonych.
Przyjmowanie witaminy C w dużych ilościach może wpływać na wyniki pewnych badań laboratoryjnych, takich jak stężenie glukozy w moczu, krew utajona w kale, aktywność niektórych enzymów czy poziom bilirubiny we krwi.
Czy suplement ma wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów?
Nie ma dowodów na to, że suplement wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Juvit C - krople doustne, roztwór
Preparat występuje w postaci kropli przeznaczonych do stosowania doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami, unikając przekraczania zaleconych dawek. Nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
U dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się przyjmowanie 15-20 kropli preparatu raz na dobę. W przypadku większego zapotrzebowania i niedoborów, dawkę można zwiększyć do 2 razy na dobę.
U dzieci w wieku 3-11 lat zaleca się przyjmowanie 10 kropli preparatu raz na dobę.
U niemowląt od 28. dnia życia oraz małych dzieci do ukończenia 24. miesiąca życia zaleca się przyjmowanie 5-8 kropli preparatu raz na dobę, dodając krople do pokarmu lub napoju.
Jedna mililitr preparatu odpowiada około 20 kroplom. Ze względu na ryzyko przedawkowania, nie zaleca się podawania preparatu bezpośrednio z butelki do ust dziecka. Krople można dodawać do pokarmu lub napoju.
Czy można stosować Juvit C - krople doustne, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zaleca się unikanie stosowania jakichkolwiek leków bez konsultacji lekarskiej!
Należy uprzednio skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub laktacji, aby dowiedzieć się o potencjalnych zagrożeniach i korzyściach związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Nie zaleca się stosowania większych dawek witaminy C w okresie ciąży i karmienia piersią. Zawsze stosuj zalecaną dawkę.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, łącznie z tymi dostępnymi bez recepty.
Nie łącz tego leku z sulfonamidami, ponieważ może to skutkować wytrącaniem się kryształów sulfonamidów w moczu.
Witamina C:
• poprawia wchłanianie żelaza
• wydłuża działanie paracetamolu
• działa synergistycznie z glikozydami flawinowymi
• może wpłynąć na zwiększenie stężenia estrogenów w krwi, jeśli są one przyjmowane jednocześnie.
Antybiotyki z grupy tetracyklin, doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany oraz duże dawki kwasu acetylosalicylowego mogą obniżyć stężenie kwasu askorbinowego we krwi.
Witamina C może również wpłynąć na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. na stężenie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu). Przed przeprowadzeniem badań laboratoryjnych zawsze poinformuj lekarza o stosowaniu tego preparatu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Juvit C- krople doustne, roztwór?
Jak każdy lek, również Juvit C może wywołać skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Ważne jest, aby pamiętać, że potencjalne korzyści związane z zażywaniem leku zwykle przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Preparat jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Jednak przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek witaminy C mogą pojawić się: bóle głowy, zaczerwienienie skóry, zakwaszenie moczu oraz tworzenie się kamieni moczowych z szczawianów i moczanów. Osoby cierpiące na niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej mogą doświadczyć hemolizy krwinek czerwonych i niedokrwistości hemolitycznej po spożyciu kwasu askorbinowego. Ponadto, długotrwałe stosowanie dużej ilości witaminy C może prowadzić do zwiększonej tolerancji organizmu na tę substancję, a gdy powróci się do mniejszych dawek lub zaprzestanie zażywania, może wystąpić niedobór, włącznie ze szkorbutem.