- Co zawiera i jak działa Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?
- Kiedy stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?
- Kiedy nie stosować preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?
- Dawkowanie preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań
- Czy można stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?
Co zawiera i jak działa Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?
Substancją czynną preparatu jest semaglutyd, peptyd otrzymywany za pomocą inżynierii genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae, poprzez technikę rekombinacji DNA. Sekwencja aminokwasów semaglutydu jest podobna do sekwencji aminokwasów hormonu GLP-1.
Hormony inkretynowe regulują glikemię poprzez stymulację insuliny i kontrolę glukagonu, a także regulują łaknienie i funkcje sercowo-naczyniowe. Semaglutyd działa poprzez wiązanie się z receptorem GLP-1, zwiększając wydzielanie insuliny zależnie od stężenia glukozy. Hamuje wydzielanie insuliny przy obniżeniu stężenia glukozy. Poprzez aktywację receptorów GLP-1 w mózgu, zmniejsza odczuwanie głodu i kontroluje spożycie pokarmu, co może prowadzić do zmniejszenia masy ciała.
Badania wykazały korzystny wpływ semaglutydu na poziom lipidów we krwi, ciśnienie tętnicze i stan zapalny. Podawany podskórnie, semaglutyd ma długi okres półtrwania, co umożliwia jego podawanie raz w tygodniu. Wchłanianie leku jest powolne, osiągając maksymalne stężenie po 1-3 dniach. Stałe stężenie osiąga się po 4-5 tygodniach. Semaglutyd głównie jest wydalany z moczem i kałem, po intensywnym metabolizmie.
Kiedy stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?
Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych z niezadowalającą kontrolą cukrzycy typu 2, jako dodatek do diety i aktywności fizycznej:
- w przypadku osób, które nie mogą stosować metforminy ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania
- w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Kiedy nie stosować preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników preparatu.
Nie należy podawać preparatu dożylnie ani domięśniowo.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?
Niektóre schorzenia mogą skutkować koniecznością modyfikacji dawkowania leku. W niektórych przypadkach wymagane są określone badania kontrolne. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z cukrzycą typu 1 ani w leczeniu kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą. Preparatu nie wolno również podawać zamiast insuliny.
Konieczne jest ostrożne stosowanie preparatu u pacjentów z niewydolnością serca i nerek oraz u osób z retinopatią cukrzycową leczonych insuliną. Istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, biegunka oraz ostre zapalenie trzustki. W przypadku współstosowania preparatu z innymi lekami, może dojść do hipoglikemii. Należy zachować szczególną uwagę i przestrzegać zaleceń lekarza.
Lek nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów, jednakże może powodować hipoglikemię, co może negatywnie wpłynąć na zdolności psychofizyczne.
Dawkowanie preparatu Ozempic - roztwór do wstrzykiwań
Produkt występuje w postaci roztworu przeznaczonego do podawania podskórnego. Należy przestrzegać zaleconej dawki, ponieważ przyjmowanie większych ilości nie zwiększa skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dorośli: Początkowa dawka wynosi 0,25 mg raz w tygodniu. Po 4 tygodniach lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 0,5 mg, a po kolejnych 4 tygodniach do 1 mg raz w tygodniu. W razie potrzeby dawka może zostać zwiększona do 2 mg raz w tygodniu. Należy unikać stosowania większych dawek.
W przypadku stosowania preparatu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, konieczne może być dostosowanie dawkowania. Kontrolowanie poziomu glukozy we krwi może być konieczne.
Osoby starsze: Dawkowanie nie wymaga dostosowania u osób powyżej 65. roku życia. Brak doświadczenia z preparatem u osób powyżej 75. roku życia.
Przy zaburzeniach czynności nerek nie ma potrzeby dostosowania dawki, podobnie jak przy łagodnych lub umiarkowanych zaburzeniach czynności wątroby.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych.
Sposób podawania: Podskórnie, raz w tygodniu, w dowolnej porze dnia. Nie należy mieszać z innymi lekami przeznaczonymi do wstrzykiwań.
Czy można stosować Ozempic - roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Pamiętaj, że nie wolno stosować żadnych leków w ciąży bez konsultacji lekarskiej!
Zanim zdecydujesz się na przyjęcie jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj swojego lekarza o tym, że przyjmujesz dany lek na receptę.
Należy unikać stosowania preparatu przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.
Jeśli planujesz ciążę lub zostaniesz w ciąży, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia leczenia cukrzycy. Z uwagi na długi czas działania semaglutydu, należy zaprzestać jego stosowania co najmniej 2 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
Kobiety w wieku rozrodczym stosujące ten preparat powinny omówić z lekarzem skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, również o tych, które kupiłeś bez recepty. Podczas stosowania tego preparatu, możesz przyjmować inne leki tylko za zgodą lekarza lub na jego zalecenie.
Jeśli stosujesz ten preparat w połączeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, zwiększa się ryzyko hipoglikemii (w tym ciężkiej). Lekarz może zalecić zmniejszenie dawki lub regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Nie zmieniaj dawek leków bez konsultacji z lekarzem.
Preparat może opóźniać opróżnianie żołądka, co wpływa na wchłanianie leków podawanych doustnie. Bądź ostrożny, jeśli przyjmujesz leki wymagające szybkiego wchłaniania.
W przypadku jednoczesnego stosowania paracetamolu, atorwastatyny, digoksyny lub metforminy, nie ma konieczności dostosowywania dawki.
Nie ma istotnych klinicznie interakcji z tabletkami antykoncepcyjnymi.
Jeśli pacjent przyjmujący warfarynę lub inne kumaryny stosuje ten preparat, zaleca się częste monitorowanie INR (współczynnik krzepliwości krwi).
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ozempic- roztwór do wstrzykiwań?
Ozempic, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z możliwych działań niepożądanych.
Najczęściej obserwowane skutki uboczne to nudności i biegunka związane z przewodem pokarmowym.
Częste objawy hipoglikemii pojawiają się podczas stosowania leku w połączeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, a przy jednoczesnym stosowaniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną – są one bardzo częste (łącznie z ciężką hipoglikemią).
Do częstszych skutków ubocznych należą również: zmniejszenie apetytu, wymioty, zaparcia, bóle brzucha, niestrawność, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, wzdęcia, odbijanie, zawroty głowy, zmęczenie, powikłania związane z retinopatią cukrzycową (np. konieczność fotokoagulacji siatkówki, leczenie ciała szklistego, krwawienie do ciała szklistego, utrata wzroku), zwiększona aktywność lipazy i amylazy, kamica żółciowa, utrata masy ciała.
Rzadziej można zaobserwować: zaburzenia smaku, przyspieszenie akcji serca, ostre zapalenie trzustki, reakcje alergiczne (np. wysypka, pokrzywka, świąd), reakcje w miejscu podania leku.
W przypadkach rzadkich lub o nieustalonej częstotliwości mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, uczucie kołatania serca, duszność, niskie ciśnienie krwi, wstrząs anafilaktyczny.
Preparat, podobnie jak inne leki zawierające peptydy lub białka, może działać immunogennie i prowadzić do powstania przeciwciał przeciwko semaglutydowi.