Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kreon

Kreon
01.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Kreon 25 000 - kapsułki dojelitowe?

Preparat zawiera mieszaninę enzymów trzustkowych pozyskiwanych z trzustek wieprzowych, które pomagają w trawieniu tłuszczów, skrobi i białek. Enzymy te uzupełniają lub zastępują działanie ludzkich enzymów trzustkowych. Pankreatyna jest zawarta w kapsułce w postaci minimikrosfer, które są uwalniane i rozpuszczane w jelitach, uwalniając aktywne enzymy trzustkowe. Dzięki nim możliwe jest trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Kiedy stosować Kreon 25 000 - kapsułki dojelitowe?

Preparat powinien być stosowany w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, która może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak mukowiscydoza, przewlekłe zapalenie trzustki, ostre zapalenie trzustki, usunięcie trzustki, usunięcie żołądka, rak trzustki, zespół żołądkowo-jelitowy, zwężenie przewodu trzustkowego lub przewodu żółciowego wspólnego, a także zespołem Shwachmana i Diamonda.

Kiedy nie stosować preparatu Kreon 25 000 - kapsułki dojelitowe?

Niestety, pomimo wskazań do użycia preparatu, nie zawsze jest on zalecany. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Kreon 25 000- kapsułki dojelitowe?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przyczyną zaprzestania stosowania lub konieczności zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
U pacjentów z torbielowatym zwłóknieniem trzustki możliwe jest wystąpienie włóknistej kolonopatii (zwężenie okrężnicy i jelita) oraz zapalenia jelita grubego, jednakże nie potwierdzono bezpośredniego związku z przyjmowaniem pankreatyny.
W razie pojawienia się nietypowych objawów lub zmiany istniejących należy skonsultować się z lekarzem; konieczna jest diagnostyka w celu wykluczenia potencjalnych uszkodzeń jelita grubego.
Pankreatyna pozyskiwana jest z trzustek wieprzowych; mimo przestrzegania procedur bezpieczeństwa podczas produkcji, istnieje pewne ryzyko przeniesienia wirusów i wystąpienia choroby wirusowej u ludzi. Dotychczas nie odnotowano przypadków przeniesienia chorób zakaźnych poprzez stosowanie preparatu.

Czy przyjmowanie tego preparatu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaobserwowano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Kreon 25 000 - kapsułki dojelitowe

Preparat w postaci kapsułek dojelitowych jest przeznaczony do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie dla dzieci z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki spowodowaną mukowiscydozą oraz innych przyczyn jest ściśle określane przez lekarza. Preparat należy przyjmować podczas posiłku lub bezpośrednio po nim, połykając kapsułki w całości. Zaleca się popijanie odpowiednią ilością płynu. Należy unikać mieszania minimikrosfer z pokarmami o wysokim pH, a w trakcie leczenia należy zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Czy można stosować Kreon 25 000 - kapsułki dojelitowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Zanim zdecydujesz się na stosowanie jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, upewnij się, że skonsultowałeś się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli obecnie jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoich planach przed przyjęciem leku.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie niedawno zażywane leki, również te dostępne bez recepty.
Nie zaobserwowano żadnych interakcji między tym preparatem a innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Kreon 25 000- kapsułki dojelitowe?

Jak każdy lek, także Kreon 25 000 - 40 000, może wywołać skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Często występujące skutki uboczne to nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunka oraz bóle brzucha (wynikające z choroby podstawowej). Zdarza się, że mogą pojawić się wysypki. Istnieje także ryzyko reakcji alergicznych, takich jak swędzenie, pokrzywka czy reakcje anafilaktyczne.