Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nasen Tabletki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Nasen Tabletki
15.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Nasen - tabletki powlekane?

Leki zawierające zolpidem mają działanie nasenne i uspokajające. Substancja ta podobnie do benzodiazepin aktywuje receptory GABA-A, co prowadzi do zahamowania pobudliwości neuronów. Zolpidem jest aktywny głównie na receptor benzodiazepinowy typu 1, co różni go od innych leków tej klasy. Jego działanie polega na ułatwieniu zasypiania, wydłużeniu czasu snu i poprawie jego jakości, redukując przy tym ilość i czas przebudzeń nocnych.

Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po 2 godzinach. Efekt nasenny występuje po około 10-30 minutach i utrzymuje się przez 6 godzin. Zolpidem jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu jako nieaktywne metabolity, głównie z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Nasen - tabletki powlekane?

Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w terapii bezsenności.

Preparat jest stosowany jedynie w przypadku bezsenności, która zakłóca funkcjonowanie pacjenta lub jest bardzo uciążliwa.

Kiedy nie stosować preparatu Nasen - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest również:
• zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu
• miastenia (myasthenia gravis) – choroba charakteryzująca się osłabieniem mięśni
• ciężka niewydolność wątroby
• ciężka niewydolność oddechowa.
Nie stosować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Nasen- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W pewnych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Przed zastosowaniem leków nasennych lekarz będzie starał się ustalić przyczynę bezsenności i wyeliminować czynniki ją wywołujące.

Jeśli bezsenność utrzymuje się po 7-14 dniach leczenia, może to wskazywać na obecność pierwotnych zaburzeń psychicznych lub fizycznych, które wymagają dalszej diagnostyki. Długotrwałe stosowanie leków nasennych może prowadzić do zmniejszenia ich skuteczności nasennej (tolerancja). Leki uspokajające i nasenne mogą powodować rozwój uzależnienia. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z dawką i czasem trwania leczenia; jest także większe u osób z historią uzależnienia od alkoholu, substancji czy leków. Osoby z tej grupy powinny być pod ścisłą kontrolą lekarską.

W przypadku rozwoju uzależnienia fizycznego, przerwanie leczenia może skutkować objawami zespołu odstawienia. Mogą pojawić się: bóle głowy i mięśni, wzmożony lęk i napięcie psychiczne, niepokój, splątanie i drażliwość, a w cięższych przypadkach także objawy takie jak: derealizacja, depersonalizacja, nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, światło i dotyk, drętwienie oraz mrowienie kończyn, omamy i napady padaczkowe. W niektórych sytuacjach zespół odstawienny może występować między kolejnymi dawkami, szczególnie przy dużych dawkach. Po zakończeniu terapii może wystąpić przejściowy stan, charakteryzujący się nasileniem objawów, które skłoniły do zastosowania preparatu (tak zwana bezsenność z odbicia).

Obok zaostrzenia bezsenności mogą pojawić się inne objawy, np. zmiany nastroju, niepokój i wzmożony lęk. Ryzyko tych objawów wzrasta po nagłym odstawieniu preparatu, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony; okres odstawiania nie powinien przekraczać 4 tygodni. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób: - z chorobami psychicznymi - po kuracjach detoksykacyjnych po przedawkowaniu substancji, np. narkotyków - w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) lub osłabionych - z niewydolnością wątroby. W powyższych grupach pacjentów lekarz może zalecić zmniejszenie początkowej dawki oraz jej indywidualne dostosowanie.

U osób w podeszłym wieku istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza zaburzeń orientacji i koordynacji ruchowej. Ze względu na działanie rozluźniające mięśnie istnieje ryzyko upadku i złamań kości, zwłaszcza u osób starszych, które wstają w nocy. U pacjentów z depresją preparat nie powinien być stosowany jako monoterapia, ale w połączeniu z lekami odpowiednimi dla leczenia podstawowego schorzenia. Należy być ostrożnym u osób z objawami depresyjnymi, gdyż mogą wystąpić skłonności samobójcze. Stosowanie leków o działaniu podobnym do benzodiazepin, w tym preparatu, może zwiększać ryzyko prób samobójczych i samobójstw u osób z depresją. Preparatu nie należy stosować bez równoczesnego leczenia depresji i związanego z nią lęku. Lekarz powinien przepisywać minimalną skuteczną dawkę leku, aby zapobiec celowemu przedawkowaniu.

Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami oddechowymi, ponieważ leki nasenne mogą hamować oddychanie. Podczas stosowania leków nasennych, zwłaszcza u osób starszych, mogą pojawić się reakcje takie jak: niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, napady wściekłości, koszmary senne, omamy, psychozy, nieodpowiednie zachowanie oraz inne zaburzenia zachowania. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby lekarz zaleci zaprzestanie stosowania preparatu. Leki uspokajające i nasenne mogą wywoływać zaburzenia pamięci następczej, które najczęściej pojawiają się kilka godzin po przyjęciu leku. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, należy zapewnić przerywany sen trwający 8 godzin. Stosowanie preparatu niesie ryzyko zaburzeń psychoruchowych następnego dnia, w tym trudności w prowadzeniu pojazdów. Ryzyko to wzrasta, jeśli: - zastosowano dawkę większą niż zalecana - stosowano równocześnie inne leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy - stosowano preparaty zwiększające stężenie zolpidemu we krwi - spożywano alkohol lub inne substancje - od przyjęcia preparatu nie minęło co najmniej 8 godzin. Po przyjęciu preparatu, u osób niepełnosprawnych, mogą wystąpić takie zaburzenia, jak: chodzenie we śnie oraz podobne zachowanie, np. prowadzenie pojazdu we śnie, gotowanie i spożywanie posiłków, rozmowy telefoniczne czy aktywność seksualna we śnie z brakiem pamięci o czynnościach wykonanych.

Jednoczesne spożywanie alkoholu, przyjmowanie innych leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy oraz stosowanie większych niż zalecane dawki zwiększa ryzyko takiego zachowania. W przypadku zaobserwowania takich zachowań, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. U pacjentów zgłaszających takie objawy, zaleca się przerwanie stosowania preparatu, ze względu na stwarzanie zagrożenia dla nich i otoczenia. Preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować.

Czy ten preparat wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów? Preparat wpływa znacząco na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń oraz znacznie ogranicza sprawność psychoruchową. Następnego dnia po spożyciu preparatu zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń może być zmniejszona, mogą pojawić się senność, wydłużenie czasu reakcji, zawroty głowy, osłabienie, nieostra widoczność, podwójne widzenie, zmniejszone czujność, problemy z koncentracją oraz zasypianie za kierownicą. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zdarzeń, zaleca się minimum 8-godzinny odpoczynek między zażyciem preparatu a prowadzeniem pojazdu, obsługą maszyn czy wykonywaniem innych czynności wymagających sprawności psychoruchowej. W okresie stosowania preparatu należy unikać spożywania alkoholu, przyjmowania substancji psychoaktywnych czy innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia wymienionych zaburzeń.

Dawkowanie preparatu Nasen - tabletki powlekane

Tabletki powlekane są formą tego preparatu i przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Należy unikać przekraczania zaleconych dawek, ponieważ nie przynosi to dodatkowej skuteczności, a może być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania produktu, należy skonsultować się z lekarzem.


U dorosłych zaleca się przyjmowanie 10 mg raz na dobę, bezpośrednio przed snem.

Nie powinno się przyjmować kolejnej dawki w tej samej nocy. Dawkę maksymalną ustala się na 10 mg dziennie.
Osobom starszym i osłabionym zaleca się dawkę 5 mg dziennie.
W przypadku niewydolności wątroby zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu od dawki 5 mg dziennie. Jeśli lek nie działa wystarczająco dobrze, u osób poniżej 65. roku życia i w dobrym zdrowiu, lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg dziennie.
Produkt można stosować przez kilka dni, maksymalnie do 2 tygodni. Podobnie jak w przypadku innych leków nasennych, nie należy go stosować dłużej niż 4 tygodnie.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Czy można stosować Nasen - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie stosuj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w trakcie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz być, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym fakcie podczas przepisywania recepty.

Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie ciąży ani u kobiet planujących ciążę. W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę podczas leczenia, należy przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem, aby jak najszybciej zmienić sposób leczenia.

Nie stosować podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Przedstaw swojemu lekarzowi informacje o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Podczas stosowania tego preparatu zaleca się powstrzymanie się od spożywania alkoholu.
Jeśli jednocześnie przyjmowane są inne leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takie jak leki przeciwpsychotyczne, leki nasenne, leki przeciwlękowe, leki przeciwdepresyjne, leki opioidowe przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, leki znieczulające ogólnie oraz leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym, należy zachować szczególną ostrożność. Równoczesne stosowanie tych leków może prowadzić do wzmocnienia działania preparatu, zwiększenia senności, zaburzeń psychoruchowych oraz zaburzeń zdolności do prowadzenia pojazdów następnego dnia po zażyciu preparatu. W niektórych przypadkach mogą wystąpić omamy wzrokowe.
Nie należy stosować preparatu jednocześnie z fluwoksaminą, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi.
Leki opioidowe przeciwbólowe mogą wywoływać zwiększenie euforii, co może sprzyjać rozwojowi uzależnienia.
Podczas stosowania preparatu z lekami wpływającymi na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 należy zachować ostrożność. Leki hamujące ten izoenzym (np. ketokonazol) mogą zwiększać stężenie zolpidemu we krwi i nasilać jego działanie. Natomiast leki zwiększające aktywność tego izoenzymu (np. ryfampicyna) mogą prowadzić do zmniejszenia stężenia zolpidemu we krwi. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania cyprofloksacyny i zolpidemu; cyprofloksacyna może powodować zwiększenie stężenia zolpidemu we krwi.
Nie stwierdzono istotnych interakcji przy stosowaniu zolpidemu z ranitydyną.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Nasen- tabletki powlekane?

Nasen, podobnie jak każdy lek, może wywoływać różnorodne działania niepożądane. Warto jednak pamiętać, że korzyści wynikające z jego stosowania z reguły przewyższają potencjalne szkody. Objawy niepożądane związane z preparatem mogą dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego, a ich nasilenie zależy od dawki leku. Wskazane jest przyjmowanie leku bezpośrednio przed snem, aby złagodzić niepożądane efekty.

Działania niepożądane, takie jak senność, ból głowy, zawroty głowy, czy nietypowe zachowanie, mogą występować częściej u osób starszych. Istnieje też ryzyko pojawienia się rzadszych objawów, takich jak zaburzenia świadomości, agresja, depresja czy reakcje alergiczne. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł