Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Klacid Antybiotyk

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Klacid Antybiotyk
18.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Klacid - tabletki powlekane?

Składnikami preparatu są klarytromycyna, antybiotyk z grupy makrolidów, który działa poprzez zablokowanie rybosomów bakteryjnych, uniemożliwiając wzrost i namnażanie się bakterii. Klarytromycyna ma szerokie spektrum działania i jest skuteczna w leczeniu różnych zakażeń, w tym zakażeń dróg oddechowych i skóry, oraz zakażeń wywołanych przez mykobakterie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Klacid - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do leczenia różnych infekcji spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takie jak:

• infekcje górnych dróg oddechowych (np. paciorkowce, zapalenie zatok)

• infekcje dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc)

• ostre zapalenie ucha środkowego

• infekcje skóry i tkanek miękkich (np. liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych)

• zakażenia wywołane przez mykobakterie

Preparat w postaci tabletek powlekanych jest również wskazany do leczenia zakażeń zębów i jamy ustnej oraz owrzodzeń dwunastnicy spowodowanych przez . Może być stosowany również u pacjentów zakażonych wirusem HIV, aby zapobiec rozsianym zakażeniom mykobakteriami.

Kiedy nie stosować preparatu Klacid - tabletki powlekane?

Niestety, chociaż może istnieć wskazanie do zastosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Należy unikać stosowania preparatu, gdy istnieje uczulenie na którekolwiek ze składników preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe.

W trakcie leczenia klaritromycyną należy unikać stosowania niektórych leków, takich jak astemizol, cisapryd, pimozyd, terfenadyna, alkaloidy sporyszu (ergotamina lub dihydroergotamina), midazolam (postacie doustne), statyny (lowastatyna lub simwastatyna), kolchicynę, tikagrelor oraz ranolazynę.

Nie zaleca się stosowania u pacjentów, u których wystąpiło:

• wydłużenie odstępu QT (wrodzone lub nabyte)

• komorowe zaburzenia rytmu serca, w tym typu torsade de pointes.

Należy unikać u pacjentów:

• z hipokaliemią (ryzyko wydłużenia odstępu QT)

• z ciężką niewydolnością wątroby i nerkową.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Klacid- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą być powodem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne jest regularne badanie kontrolne.

Przyjmowanie antybiotyków w trakcie leczenia zakażenia Helicobacter pylori może prowadzić do powstania bakterii opornych na antybiotyk. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może spowodować nadmierny rozwój bakterii i grzybów opornych na leczenie. Zaleca się monitorowanie na obecność ewentualnych nowych zakażeń w trakcie terapii. W przypadku wystąpienia nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Należy być ostrożnym przy stosowaniu leku: - u osób z niewydolnością wątroby - u osób z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek - u osób z zaburzeniami czynności wątroby, zwłaszcza przy współistnieniu zaburzeń funkcji nerek. Możliwe jest wystąpienie zaburzeń czynności wątroby podczas stosowania leku, zwłaszcza u osób z wcześniejszymi problemami z wątrobą lub przy jednoczesnym stosowaniu innych leków z działaniem hepatotoksycznym. Konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów choroby wątroby, takich jak brak apetytu, żółtaczka, ciemny mocz, świąd, bóle brzucha lub nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia biegunki podczas lub po leczeniu, nie należy jej leczyć samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko poważnego zapalenia jelit, które wymaga natychmiastowego leczenia farmakologicznego. Stosowanie klarytromycyny jednocześnie z kolchicyną może prowadzić do nasilenia toksycznego działania kolchicyny, szczególnie u osób starszych lub z niewydolnością nerek. Równoległe stosowanie tych leków jest przeciwwskazane.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu klarytromycyny i pochodnych benzodiazepin, takich jak triazolam lub midazolam, w postaci doustnej lub na błonę śluzową jamy ustnej. Stosowanie antybiotyków makrolidowych może wydłużać odstęp QT na zapisie EKG i zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca, w tym torsade de pointes. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z bradykardią, chorobą niedokrwienną serca, ciężką niewydolnością serca, zaburzeniami przewodzenia w sercu, zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak hipomagnezemia. Przed zastosowaniem klarytromycyny w leczeniu zapalenia płuc poza szpitalem lub zakażenia skóry i tkanek miękkich o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, lekarz zaleci badanie wrażliwości bakterii lub zaleci stosowanie innego antybiotyku. W przypadku zapalenia płuc szpitalnego klarytromycynę stosuje się w połączeniu z innymi antybiotykami. Zakażenia skóry i tkanek miękkich mogą być spowodowane przez bakterie oporne na antybiotyki makrolidowe. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się wykonanie testów wrażliwości bakterii na antybiotyki. Podczas stosowania leku może wystąpić reakcja anafilaktyczna lub ciężka reakcja skórna, takie jak zespół Stevensa i Johnsona. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów skórnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i przerwać stosowanie leku.

Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu klarytromycyny i leków wpływających na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, w tym niektórych statyn. Stosowanie klarytromycyny z lovastatyną lub simwastatyną jest przeciwwskazane, a z innymi statynami wymaga zachowania ostrożności ze względu na ryzyko rabdomiolizy. Należy zgłaszać lekarzowi wszelkie objawy związane z funkcjonowaniem mięśni, takie jak ból, osłabienie, obrzęk czy nadwrażliwość na dotyk. Jednoczesne stosowanie klarytromycyny i insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych może prowadzić do znaczącej hipoglikemii. Należy regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Równoległe stosowanie klarytromycyny i warfaryny zwiększa ryzyko krwawienia lub zaburzeń krzepnięcia. Należy regularnie monitorować te parametry podczas leczenia skojarowanego.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu klarytromycyny i innych leków ototoksycznych, zwłaszcza aminoglikozydów. W przypadku objawów uszkodzenia narządu słuchu lub błędnika, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania kontrolne. Dodatkowe informacje o składnikach leku: - tabletki powlekane zawierają barwnik żółcień chinolinową, który może wywołać reakcje alergiczne; - tabletki powlekane zawierają sód, warto wziąć pod uwagę przy stosowaniu u pacjentów z zaburzeniami nerek lub stosujących dietę o niskiej zawartości sodu; - granulat do przygotowania zawiesiny doustnej zawiera sacharozę, dlatego osoby z niektórymi schorzeniami nie powinny stosować preparatu.

Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Konieczne jest zachowanie ostrożności, ponieważ może powodować zawroty głowy, splątanie, dezorientację, co może wpłynąć na zdolność wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Dawkowanie preparatu Klacid - tabletki powlekane

Preparat występuje w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej lub tabletek powlekanych. Należy przestrzegać zaleconych dawek, gdyż niezachowanie odpowiednich proporcji może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz dobiera dawkowanie indywidualnie, uwzględniając rodzaj zakażenia, jego nasilenie oraz stan pacjenta. Istnieje konieczność dokładnej regulacji dawek w pewnych przypadkach.

Dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się przyjmowanie tabletek powlekanych zgodnie z zaleceniami. Natomiast dla dzieci poniżej 12. roku życia zaleca się stosowanie granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Przygotowana zawiesina może być przyjmowana z jedzeniem lub między posiłkami. Należy stosować dozownik do odmierzania dawki. W przypadku dzieci z niewydolnością nerek, konieczne jest dostosowanie dawkowania, a leczenie powinno trwać zgodnie z zaleceniami lekarza. Zapoznaj się z pełną instrukcją dotyczącą dawkowania i sposobu podawania preparatu.

Czy można stosować Klacid - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Należy uprzednio skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji, aby uzyskać jasność co do potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza przepisującego receptę o tym fakcie.

Bezpieczeństwo stosowania leku w okresie ciąży nie zostało ustalone. Nie należy przyjmować leku w czasie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne po rozważeniu potencjalnych korzyści i ryzyka.

Bezpieczeństwo stosowania leku w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone. Klarytromycyna przenika do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Upewnij się, że informujesz lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które są wydawane bez recepty.

Stosowanie preparatu jest absolutnie przeciwwskazane z następującymi lekami, ze względu na możliwe niebezpieczne skutki uboczne: - astemizol, cisapryd, pimozyd, terfenadyna - alkaloidy sporyszu (ergotamina, dihydroergotamina) - pochodne benzodiazepiny (midazolam, triazolam) - statyny (np. lowastatyna, simwastatyna) - kolchicyna - tikagrelor - ranolazyna.

Należy zachować ostrożność, gdy preparat jest stosowany z innymi lekami, które mogą wpływać na jego działanie. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości. Ważne jest monitorowanie stężenia leków we krwi i kontrola stanu zdrowia podczas stosowania klarytromycyny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Klacid- tabletki powlekane?

Klacid może powodować efekty uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów. Korzyści stosowania leku są zazwyczaj większe niż potencjalne szkody wynikające z działań niepożądanych.

Do najczęstszych działań niepożądanych należą nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia i zaburzenia smaku. Często można także doświadczyć bezsenności, bólu głowy, zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, wysypki, nadmiernego pocenia się. Rzadziej występują infekcje oporne bakterie i drożdżaki, nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami, nadpłytkowość, neutropenia, eozynofilia, utrata apetytu, jadłowstręt, niepokój, zawroty głowy, senność, drżenia, niedosłuch, szumy uszne, wydłużenie odstępu QT w EKG, kołatanie serca, krwawienie z nosa, choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie języka, suchość w jamie ustnej, odbijanie, zaparcia, bóle odbytu, zaburzenia czynności wątroby, reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, wykwity skórne, świąd, skurcze i bóle mięśni, sztywność mięśniowo-szkieletowa, zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, uczucie rozbicia, gorączka, astenia, ból w klatce piersiowej, zmęczenie. Może również wystąpić rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, róża, agranulocytoza, małopłytkowość, koszmary senne, stany splątania, zaburzenia orientacji, omamy, psychozy, depersonalizacja, mania, drgawki, węch opaczny, utrata węchu, parestezje, głuchota, zaburzenia rytmu serca, migotanie komór, przebarwienie zębów, ostre zapalenie trzustki, niewydolność wątroby, żółtaczka, miopatia, rabdomioliza, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, zmiana barwy moczu, krwotok, zaburzenia krzepnięcia, obrzęk naczynioruchowy, reakcje alergiczne, ciężkie reakcje skórne. W przypadku jakichkolwiek objawów reakcji alergicznej należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł