Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Hydroxyzinum VP

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Hydroxyzinum VP
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Termin ważności recepty

24.11.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Escapelle

08.05.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Ozempic

09.02.2024
Hydroxyzinum VP
07.02.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest lek Hydroxyzinum VP i w jakim celu się go stosuje

Lek Hydroxyzinum VP jest lekiem przeciwhistaminowym z grupy pochodnych piperazyny, który jest stosowany w leczeniu różnych stanów alergicznych i lękowych. Hydroksyzyna, substancja czynna w leku Hydroxyzinum VP, działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych w organizmie, co przyczynia się do zmniejszenia objawów alergii, takich jak swędzenie, katar sienny, wysypki skórne czy obrzęki. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości przeciwlękowe i sedatywne, hydroksyzyna jest stosowana do łagodzenia napięcia nerwowego oraz w stanach lękowych, w tym także w celu ułatwienia zasypiania.

Lek Hydroxyzinum VP może być przepisywany również w innych celach, na przykład jako środek wspomagający w terapii nerwic, w łagodzeniu objawów abstynencji alkoholowej, a także w premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi w celu zmniejszenia lęku i napięcia.

Przed zastosowaniem leku Hydroxyzinum VP ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy jest to odpowiedni środek dla pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, inne przyjmowane leki oraz potencjalne przeciwwskazania i skutki uboczne.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Kiedy nie stosować leku Hydroxyzinum VP

Leku Hydroxyzinum VP nie należy stosować w następujących sytuacjach, ze względu na potencjalne przeciwwskazania i ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych:

1. Uczulenie na hydroksyzynę lub jakikolwiek inny składnik leku: Jeśli masz stwierdzoną alergię na hydroksyzynę lub którykolwiek składnik preparatu, nie powinieneś go stosować.

2. Ciąża i karmienie piersią: Użycie hydroksyzyny podczas ciąży jest zalecane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tym okresie. Ponadto, ponieważ hydroksyzyna przenika do mleka matki, kobiety karmiące piersią powinny unikać stosowania tego leku.

3. Wrodzony wydłużony odstęp QT: Osoby z wrodzonym lub nabytym wydłużeniem odstępu QT powinny unikać stosowania hydroksyzyny, ponieważ może ona dodatkowo wydłużać odstęp QT, co zwiększa ryzyko poważnych arytmii serca.

4. Ciężka niewydolność wątroby: Hydroksyzyna jest metabolizowana w wątrobie, dlatego osoby z ciężką niewydolnością wątroby powinny unikać jej stosowania ze względu na ryzyko kumulacji leku w organizmie i związanych z tym skutków ubocznych.

5. Ciężka niewydolność nerek: Ze względu na wydalanie metabolitów hydroksyzyny przez nerki, pacjenci z ciężką niewydolnością nerek powinni unikać jej stosowania lub stosować z dużą ostrożnością.

6. Porfiria**: Hydroksyzyna może wywołać atak porfirii, dlatego nie zaleca się jej stosowania u osób z tą chorobą.

7. Glaukoma z wąskim kątem przesączania: Ze względu na antycholinergiczne działanie hydroksyzyny, jej stosowanie może być przeciwwskazane u pacjentów z glaukomą z wąskim kątem przesączania.

8. Trudności w oddawaniu moczu (np. z powodu przerostu prostaty): Działanie antycholinergiczne hydroksyzyny może pogorszyć objawy związane z trudnościami w oddawaniu moczu.

Przed zastosowaniem Hydroxyzinum VP konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni indywidualne ryzyko i zdecyduje o możliwości zastosowania leku w kontekście stanu zdrowia pacjenta oraz innych przyjmowanych leków.

Hydroxyzinum VP a inne leki

Interakcje między Hydroxyzinum VP (hydroksyzyną) a innymi lekami mogą wpływać na działanie hydroksyzyny lub innych leków, a także zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Oto kilka przykładów potencjalnych interakcji:

1. Leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (OUN): Jednoczesne stosowanie hydroksyzyny z innymi lekami działającymi na OUN, takimi jak środki uspokajające, nasenne, leki przeciwlękowe, antydepresanty, opioidy, mogą nasilać ich działanie sedatywne i uspokajające. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka senności, zmniejszenia zdolności koncentracji i spowolnienia reakcji.

2. Leki antycholinergiczne: Hydroksyzyna posiada działanie antycholinergiczne, więc jej stosowanie w połączeniu z innymi lekami o działaniu antycholinergicznym (np. niektóre leki przeciwpsychotyczne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne) może nasilać efekty uboczne związane z tym działaniem, takie jak suchość w ustach, zaparcia, trudności z oddawaniem moczu, a także pogorszenie objawów glaukomy.

3. Leki wpływające na rytm serca (np. leki przeciwarytmiczne): Hydroksyzyna może wydłużać odstęp QT na elektrokardiogramie, dlatego jej współstosowanie z innymi lekami, które również mogą wydłużać odstęp QT (takie jak niektóre antybiotyki, leki przeciwarytmiczne, niektóre antydepresanty), zwiększa ryzyko poważnych zaburzeń rytmu serca.

4. Inhibitory CYP3A4: Hydroksyzyna jest metabolizowana przez enzymy wątrobowe CYP3A4. Leki inhibujące ten enzym (np. niektóre leki przeciwgrzybicze, niektóre antybiotyki, inhibitory proteazy) mogą spowalniać metabolizm hydroksyzyny, prowadząc do zwiększenia jej stężenia we krwi i potencjalnie nasilając działanie oraz skutki uboczne.

5. Alkohol: Spożywanie alkoholu podczas leczenia hydroksyzyną może nasilać efekty sedatywne tego leku, prowadząc do zwiększonej senności i spowolnienia reakcji, co jest szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety oraz ziołach przed rozpoczęciem terapii hydroksyzyną, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji. Lekarz może dostosować dawkowanie lub zalecić odpowiednie środki ostrożności w celu zminimalizowania ryzyka niepożądanych interakcji.

Hydroxyzinum VP z jedzeniem, piciem i alkoholem

Podczas przyjmowania leku Hydroxyzinum VP (hydroksyzyna) istnieją pewne zalecenia dotyczące spożywania jedzenia, picia oraz alkoholu, które mogą wpływać na działanie leku oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

1. Jedzenie: Hydroksyzynę można przyjmować niezależnie od posiłków, chociaż niektóre osoby mogą zauważyć, że przyjmowanie leku z jedzeniem pomaga zmniejszyć potencjalne dolegliwości żołądkowe. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty odnośnie sposobu przyjmowania leku.

2. Picie: Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań dotyczących spożywania niektórych napojów w trakcie leczenia hydroksyzyną. Jednak zaleca się umiarkowanie i unikanie napojów, które mogą nasilać działania niepożądane leku, takich jak kofeina, która może wpływać na senność lub inne efekty sedatywne hydroksyzyny.

3. Alkohol: Spożywanie alkoholu podczas leczenia hydroksyzyną jest wyraźnie odradzane. Alkohol może znacznie nasilać działanie sedatywne hydroksyzyny, prowadząc do zwiększonej senności, zmniejszenia zdolności koncentracji, spowolnienia reakcji oraz innych efektów ubocznych, które mogą być niebezpieczne, szczególnie podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Ponadto, alkohol może nasilać ryzyko innych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem hydroksyzyny, takich jak zawroty głowy czy problemy z koordynacją.

Podsumowując, zaleca się ostrożność w spożywaniu pewnych napojów podczas terapii hydroksyzyną, a spożywanie alkoholu powinno być unikane, aby zminimalizować ryzyko nasilenia działania sedatywnego leku i innych potencjalnych skutków ubocznych. Zawsze warto konsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku wątpliwości dotyczących diety lub stylu życia podczas leczenia.