- Co zawiera i jak działa Flegamina Classic - tabletki?
- Kiedy stosować Flegamina Classic - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Flegamina Classic - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Flegamina Classic- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Flegamina Classic - tabletki
- Czy można stosować Flegamina Classic - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Flegamina Classic- tabletki?
Co zawiera i jak działa Flegamina Classic - tabletki?
Składnikiem aktywnym lekarstwa jest bromoheksyna. Substancja ta zwiększa produkcję śluzu w dróg oddechowych, zmniejsza jego gęstość i pomaga w usuwaniu zgromadzonego wydzieliny. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie rzęsek nabłonka. Dzięki temu ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odprowadzenie flegmy i nie hamuje naturalnego odruchu kaszlu.
Podana doustnie bromoheksyna szybko się wchłania, ale jej biodostępność jest niewielka z powodu pierwszego przejścia przez wątrobę. Jest metabolizowana do biologicznie aktywnych metabolitów. Najwyższe stężenie we krwi osiągane jest w ciągu 0,5-1 godziny po zażyciu leku. Wydalana głównie z moczem w postaci metabolitów, w niewielkiej ilości z kałem. Przenika przez barierę łożyskową.
Kiedy stosować Flegamina Classic - tabletki?
Preparat jest skuteczny w leczeniu chorób dróg oddechowych, które mają trudności z usuwaniem śluzu, zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej.
Kiedy nie stosować preparatu Flegamina Classic - tabletki?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można używać preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik.
Ze względu na zawartość bromoheksyny nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Nie zaleca się używania preparatu w postaci tabletek u dzieci poniżej 6. roku życia, gdyż mogą nie być w stanie ich połknąć; u tej grupy wiekowej zaleca się stosowanie syropu.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży (szczególnie w I trymestrze) ani w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Flegamina Classic- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeszkodą w stosowaniu lub powodem do zmiany dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Stan zapalny dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym wymaga konsultacji lekarskiej; w takich stanach preparat powinien być stosowany w połączeniu z antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe.
Podczas leczenia zaleca się spożywanie większej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu ułatwia rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i jej odkrztuszanie.
Preparaty mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, dlatego należy być ostrożnym przy stosowaniu u osób z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.
Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku poważnych zaburzeń czynności nerek lub wątroby. W takich przypadkach należy zachować ostrożność podczas leczenia.
Sporadycznie, stosowanie preparatu może prowadzić do wystąpienia ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, ostrej uogólnionej krostkowicy i martwicy toksycznej rozpływnej naskórka. W przypadku jakichkolwiek zmian w skórze lub błonach śluzowych, zwłaszcza postępującej wysypki lub zmian pęcherzowych, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Dodatkowe informacje o składnikach preparatu:
• preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat może powodować bóle głowy, zawroty głowy, senność lub inne działania niepożądane, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.
Dawkowanie preparatu Flegamina Classic - tabletki
Produkt występuje w postaci tabletek przeznaczonych do spożycia doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby nie zwiększać skuteczności leku, co może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zalecana jest jedna tabletka (8 mg) trzy razy dziennie.
Dla dzieci w wieku 6-12 lat zaleca się podawanie 0,5 tabletki (4 mg) trzy razy dziennie.
Dla dzieci w wieku 3-6 lat zaleca się podawanie 0,5 tabletki (4 mg) dwa razy dziennie. Jednakże, nie zaleca się stosowania tabletek u dzieci w tym przedziale wiekowym, zaleca się stosowanie syropu.
Lek zazwyczaj stosuje się przez 7-10 dni. W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem.
Preparat należy przyjmować regularnie, po posiłku, w równych odstępach czasu.
Nie zaleca się stosowania preparatu bezpośrednio przed snem.
Czy można stosować Flegamina Classic - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści wynikających z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu.
Nie należy stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży. Decyzję o przyjmowaniu leku w późniejszych etapach ciąży należy podjąć po konsultacji z lekarzem, jeśli spodziewane korzyści są wyraźnie większe od potencjalnego ryzyka. W takich sytuacjach konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ostateczną ocenę korzyści i ryzyka w Twoim przypadku może wydać jedynie lekarz!
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie ostatnio przyjmowane leki, również te dostępne bez recepty.
Należy być ostrożnym przy stosowaniu atropiny lub innych leków cholinolitycznych, ponieważ mogą one powodować suchość błon śluzowych.
Nie stosuj jednocześnie leków hamujących kaszel (np. kodeiny), ponieważ kaszel sprzyja usuwaniu nadmiaru wydzieliny. Osłabienie reakcji kaszlowej może prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.
Preparat może nasilać drażniące działanie salicylanów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Stosowanie preparatu jednocześnie z antybiotykami (np. tetracykliny, erytromycyna, ampicylina, amoksycylina, doksycyklina, cefuroksym) zwiększa ich stężenie w płucach.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Flegamina Classic- tabletki?
Jak każdy lek, również Flegamina Classic może wywoływać pewne efekty uboczne, jednak nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat muszą one wystąpić. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z leczenia zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Niezbyt często mogą pojawić się: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, problemy trawienne. Rzadziej mogą wystąpić: reakcje alergiczne, wysypka, pokrzywka, świąd. Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, których częstość występowania nie została określona: senność, zawroty głowy, bóle głowy, obniżenie ciśnienia krwi, przejściowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, nadmierne pocenie się, poważne reakcje skórne (takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, ostra uogólniona krostkowica), skurcze oskrzeli u podatnych pacjentów, reakcje alergiczne, które mogą stanowić zagrożenie dla życia (włącznie z anafilaksją i wstrząsem anafilaktycznym), obrzęk naczynioruchowy (również możliwy obrzęk twarzy lub gardła, co może utrudniać oddychanie).