- Co zawiera i jak działa Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
- Kiedy stosować Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
- Kiedy nie stosować preparatu Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Faxolet ER- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
- Dawkowanie preparatu Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde
- Czy można stosować Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Faxolet ER- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
Co zawiera i jak działa Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
Kiedy stosować Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
· okresów silnej melancholii i zapobiegania ich powrotom
· rozproszonych zaburzeń emocjonalnych
· strachu społecznego
· ataków lęku z lękiem przed otwartą przestrzenią lub bez niego.
Kiedy nie stosować preparatu Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
Również przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest jednoczesne stosowanie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO). Wenlafaksynę można zacząć przyjmować po 14 dniach od zakończenia leczenia inhibitorami MAO, a inhibitory MAO można wprowadzić do leczenia po 7 dniach od zakończenia przyjmowania wenlafaksyny.
Preparatu nie powinno się stosować u osób poniżej 18. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Faxolet ER- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde?
Depresja wiąże się z większym ryzykiem myśli i zachowań samobójczych. Działanie preparatu może wymagać kilku tygodni, a czasem nawet dłużej. Konieczna jest regularna kontrola lekarska do czasu poprawy stanu zdrowia. Inne zaburzenia psychiczne mogą również zwiększyć ryzyko zachowań samobójczych. Osoby poddawane leczeniu tym preparatem z powodu innych chorób niż depresja, a także osoby po próbach samobójczych lub z wysokim ryzykiem samobójczym przed rozpoczęciem terapii, powinny być ściśle monitorowane przez lekarza. Zaleca się również szczególną opiekę lekarską podczas zmiany dawkowania. Pacjenci i ich bliscy powinni zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu, myślach samobójczych, bądź nietypowym zachowaniu i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia.
Leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia. W przypadku konieczności leczenia pacjent powinien być ściśle obserwowany pod kątem objawów samobójczych. Brakuje danych dotyczących długotrwałego stosowania leku u dzieci i młodzieży, zwłaszcza w kontekście wzrostu, dojrzewania i rozwoju funkcji umysłowych i zachowań.
Nagłe zaprzestanie stosowania preparatu może grozić zespołem odstawiennym, objawiającym się m.in. zawrotami głowy, zaburzeniami snu, nudnościami, biegunką, kołataniem serca czy emocjonalną niestabilnością. Dawka powinna być stopniowo zmniejszana pod nadzorem lekarza w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
Należy zachować ostrożność u osób: równocześnie przyjmujących leki wpływające na przekaźnictwo serotoninergiczne, osób z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym lub ryzykiem jaskry, osób z chorobami, które mogą się nasilić z powodu wzrostu ciśnienia krwi lub przyspieszenia akcji serca, osób ze stabilną lub niestabilną chorobą wieńcową serca, osób z predyspozycjami do krwawień, osób z zaburzeniami dwubiegunowymi, czy z cukrzycą. W przypadku wystąpienia drgawek należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Osoby w podeszłym wieku mogą być bardziej podatne na hiponatremię. Podczas leczenia preparatem może wystąpić suchość w jamie ustnej, dlatego ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Preparat nie jest zalecany w leczeniu otyłości. W czasie leczenia może pojawić się akatyzja, czyli pobudzenie psychoruchowe, w takim przypadku trzeba być szczególnie ostrożnym z zwiększaniem dawki. Przed rozpoczęciem terapii zaleca się wykonać EKG i pomiar ciśnienia krwi, a następnie regularne kontrole w trakcie leczenia. Ze względu na możliwe zwiększenie stężenia cholesterolu, lekarz może zalecić kolejne badania kontrolne. Pomimo braku wpływu na czynności psychomotoryczne, zaleca się ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.
Dawkowanie preparatu Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde
Czy można stosować Faxolet ER - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży (oraz karmienia piersią), aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym, który przepisuje receptę na lek.
Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.
Karmienie piersią nie jest zalecane podczas stosowania tego preparatu.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). Wenlafaksynę można rozpocząć 14 dni po zakończeniu terapii inhibitorami MAO; inhibitory MAO można wprowadzić do leczenia 7 dni po zakończeniu przyjmowania wenlafaksyny. Jednoczesne stosowanie z agonistami receptorów serotoninowych (tryptany), selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, litem, tramadolem, lekami osłabiającymi metabolizm serotoniny lub prekursorami serotoniny (np. suplementy tryptofanu) może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego. Wenlafaksyna może zwiększać stężenie litu przyjmowanego jednocześnie, co może wymagać dostosowania dawkowania przez lekarza. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu innych leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (wenlafaksyna zwiększa stężenie osoczowe haloperydolu i klozapiny). Ostrożność należy zachować również przy łączeniu z lekami hamującymi izoenzym CYP2D6 cytochromu P-450 (np. chininą, paroksetyną, fluoksetyną, fluwoksaminą, perfenazyną, haloperydolem, lewomepromazyną). U pacjentów leczonych substratami CYP2D6 stosować ostrożnie. U osób, które wolno metabolizują z udziałem enzymu CYP2D6 lub otrzymują leki hamujące izoenzym CYP3A3/4 (np. ketokonazol, erytromycyna, itrakonazol, rytonawir, atazanawir, klarytromycyna), można spodziewać się zwiększenia stężenia wenlafaksyny. Ostrożność należy zachować także podczas jednoczesnego stosowania leków zwiększających ryzyko krwawień (leki przeciwkrzepliwe, warfaryna, kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ). Nie zaleca się równoległego stosowania z lekami zmniejszającymi masę ciała. Ze względu na ryzyko złośliwego zespołu neuroleptycznego, należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami neuroleptycznymi. Chociaż nie zaobserwowano interakcji z alkoholem, nie zaleca się jego spożywania podczas leczenia.