Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Duphaston Cena

Duphaston Cena
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Duphaston - tabletki powlekane?

Preparat zawierający syntetyczny hormon sterydowy o wielokierunkowym działaniu, który jest progestagenem i chroni przed niekorzystnymi skutkami estrogenów. Nie powoduje skutków ubocznych związanych z działaniem androgenów czy wirylizacji, nie hamuje owulacji i nie wpływa na podstawową temperaturę ciała. Po podaniu doustnym szybko jest wchłaniany i metabolizowany w wątrobie, a następnie wydalany głównie z moczem.

Kiedy stosować Duphaston - tabletki powlekane?

Wskazania obejmują stany niedoboru progesteronu:
· bolesne miesiączkowanie
· endometrioza
· wtórny brak miesiączki
· nieregularne cykle miesiączkowe
· nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
· zespół napięcia przedmiesiączkowego
· poronienie nawykowe
· poronienie zagrażające
· niepłodność związana z niewydolnością ciałka żółtego (niedomoga lutealna).
Ponadto, preparat jest wskazany u kobiet z zachowaną macicą, w hormonalnej terapii zastępczej w skojarzeniu z estrogenem.

Kiedy nie stosować preparatu Duphaston - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Nie wolno stosować preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników.
Nie zaleca się stosowania preparatu przy:
· rozpoznaniu lub podejrzeniu nowotworu zależnego od progestagenów
· obecności krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
Jeśli przyjmujesz preparat jednocześnie z estrogenem, konieczne jest uwzględnienie przeciwwskazań do stosowania estrogenów.
Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Duphaston- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą być przeszkodą lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. Czasami konieczne jest wykonanie określonych badań kontrolnych.Przed rozpoczęciem leczenia nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych zaleca się przeprowadzenie badań w celu ustalenia przyczyny krwawień. Jeśli wystąpią krwawienia lub plamienia w pierwszych miesiącach stosowania preparatu, badania diagnostyczne należy przeprowadzić po pewnym czasie leczenia i w przypadku utrzymywania się krwawień po zaprzestaniu terapii.Podczas przyjmowania preparatu może wystąpić nawrót lub nasilenie stanów takich jak porfiria, depresja, złe wyniki badań czynności wątroby. W przypadku wystąpienia lub występowania tych stanów, kobieta powinna być śledzona przez lekarza, który może zalecić przerwanie terapii.Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów menopauzalnych powinna być rozpoczęta jedynie w przypadku znacznego pogorszenia jakości życia. Decyzję o rozpoczęciu terapii z progestagenem podejmuje lekarz po dokładnej analizie korzyści i ryzyka.Długotrwałe stosowanie HTZ może zwiększyć ryzyko niektórych rodzajów nowotworów, dlatego należy regularnie wykonywać badania kontrolne. W razie jakichkolwiek zmian w piersiach, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.Preparat z estrogenem może zmniejszyć ryzyko raka endometrium u kobiet z macicą. Jednak długotrwałe stosowanie HTZ może zwiększyć ryzyko raka jajnika. Ponadto, HTZ zwiększa ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych.Należy unikać stosowania preparatu u kobiet z predyspozycją do zakrzepów. Czynniki ryzyka obejmują wiek, otyłość, obecność żylaków i inne. W przypadku podejrzenia ryzyka zakrzepicy należy skonsultować się z lekarzem.Stosowanie HTZ może zwięksić ryzyko chorób serca i udaru mózgu, zwłaszcza u starszych kobiet. Osoby nietolerujące laktozy nie powinny zażywać preparatu zawierającego ten składnik.Preparat może mieć niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W razie zawrotów głowy lub senności, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.Przed zastosowaniem preparatu, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych. W przypadku wystąpienia objawów związanych z żylą chorobą zakrzepowo-zatorową, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Duphaston - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych jest przeznaczony do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Duże dawki powinny być przyjmowane w równych dawkach podzielonych. Preparat jest stosowany w różnych schorzeniach, takich jak bolesne miesiączkowanie, endometrioza, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, wtórny brak miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne cykle miesiączkowe, poronienie nawykowe, poronienie zagrażające oraz niepłodność związana z niewydolnością ciałka żółtego. Preparat może być stosowany także w hormonalnej terapii zastępczej w połączeniu z estrogenem. Należy pamiętać, że nie zaleca się stosowania preparatu przed pierwszą miesiączką oraz u młodzieży między 12. a 18. rokiem życia.

Czy można stosować Duphaston - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zaleca się nie sięganie po żaden lek bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje on lek.
Używanie leku przez kobiety w ciąży jest dozwolone tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.
Natomiast stosowanie leku przez kobiety karmiące piersią jest niezalecane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które są dostępne bez recepty. Leki, które zwiększają aktywność izoenzymów 3A4 lub 2C19 cytochromu P450, takie jak leki przeciwdrgawkowe, przeciwzakaźne, leki przeciwwirusowe, a także niektóre preparaty ziołowe, mogą wpływać na metabolizm preparatu i zmniejszyć jego skuteczność. Nie zapomnij także o rytonawirze i nelfinawirze, które mogą zmniejszyć aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, jednak przyjmowane z hormonami steroidowymi mogą spowodować zwiększenie aktywności tego enzymu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Duphaston- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, także Duphaston może wywoływać skutki uboczne, choć nie u wszystkich osób występujących ten lek. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Najczęściej: nudności, migrena, bóle głowy, zaburzenia miesiączkowania (duże wylewy krwi, krwotok maciczny, brak miesiączki, bolesne i nieregularne miesiączki), ból i/lub tkliwość piersi. Mniej często: zawroty głowy, obniżony nastrój, wymioty, zaburzenia czynności wątroby (żółtaczka, osłabienie, bóle brzucha, złe samopoczucie), przyrost masy ciała, reakcje skórne alergiczne (wysypka, świąd i pokrzywka). Rzadko: senność, niedokrwistość hemolityczna, wzrost nowotworów zależnych od progestagenów (np. oponiak), obrzęki, obrzęk piersi, obrzęki naczynioruchowe, reakcje nadwrażliwości.
Stosowanie estrogenów z progestagenem (dydrogesteronem) może być powiązane z występowaniem poważnych działań niepożądanych, takich jak:
· rak piersi, rozrost błony śluzowej macicy, nowotwór błony śluzowej macicy, rak jajnika
· zaburzenia zakrzepowo-zatorowe żył i tętnic (w tym choroba zakrzepowo-zatorowa, zawał serca, udar niedokrwienny mózgu)
· choroba niedokrwienna serca.