- Co zawiera i jak działa Doloxib - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Doloxib - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Doloxib - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Doloxib- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Doloxib - tabletki powlekane
- Czy można stosować Doloxib - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Doloxib- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Doloxib - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym preparatu jest etorykoksyb, lek niesteroidowy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Etorykoksyb hamuje syntezę prostaglandyn, które odgrywają istotną rolę w procesie zapalnym. W dawkach do 150 mg na dobę, blokuje aktywność cyklooksygenazy-2 (COX-2) bez wpływu na cyklooksygenazę-1 (COX-1), enzymy biorące udział w produkcji prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Preparat nie wpływa na syntezę prostaglandyn w żołądku, czynność płytek krwi ani nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Etorykoksyb dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około godzinie od podania. Badania na zwierzętach wykazały możliwość przenikania etorykoksybu przez łożysko, natomiast nie jest znane czy substancja ta dostaje się do mleka kobiet karmiących piersią.
Kiedy stosować Doloxib - tabletki powlekane?
Specyfikacja jest zalecana w terapii objawowej:
• schorzeń zwyrodnieniowych stawów (ChZS)
• reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)
• zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
• łagodzenia bólu i objawów stanu zapalnego stawów podczas ostrego epizodu dny moczanowej
• do krótkotrwałego leczenia umiarkowanie nasilonego bólu związanego z zabiegiem chirurgicznym w stomatologii.
Decyzję o zastosowaniu selektywnego inhibitora COX-2 podejmie lekarz po dokładnej analizie indywidualnych zagrożeń dla danej osoby chorej.
Kiedy nie stosować preparatu Doloxib - tabletki powlekane?
Niestety, chociaż są wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jest się uczulonym na którekolwiek składniki preparatu. Stosowanie preparatu jest niezalecane u osób, które wcześniej miały objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mogło to objawiać się reakcjami alergicznymi, takimi jak napad astmy, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, takie jak pokrzywka, wysypka czy rumień.
Preparatu nie wolno stosować u osób z różnymi schorzeniami, takimi jak choroby żołądka, wrzody, zapalenie błony śluzowej jelit, zaburzenia wątroby i/lub nerek, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, tętnic obwodowych lub naczyń mózgowych, u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci do 16. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Doloxib- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia mogą być powodem do zmiany dawki preparatu. W celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych, zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie krótki czas. Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków przeciwbólowych. W przypadku braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem.
Przestrzegaj zaleconych dawek i nie przekraczaj ich. Preparat może wywołać poważne skutki uboczne, dlatego w przypadku objawów niepokojących należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu wymaga ostrożności u pacjentów z ryzykiem powikłań układu pokarmowego oraz chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku jakichkolwiek nietypowych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie preparatu Doloxib - tabletki powlekane
Dostępny jest preparat w postaci tabletek powlekanych przeznaczony do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, zaleca się stosowanie preparatu w jak najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres czasu.
Wskazania dotyczące dawkowania preparatu:
Choroba zwyrodnieniowa stawów - 30 mg raz na dobę, z opcją zwiększenia dawki do 60 mg, 1 raz na dobę.
Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - 60 mg raz na dobę, z opcją zwiększenia do 90 mg, 1 raz na dobę (po ustabilizowaniu się stanu pacjenta, powrót do dawki 60 mg 1 raz na dobę).
Ostre zapalenie stawów w przebiegu dny moczanowej - 120 mg raz na dobę, przez maksymalnie 8 dni.
Ból po zabiegu chirurgicznym w stomatologii - 90 mg raz na dobę, przez maksymalnie 3 dni.
Osoby w podeszłym wieku - brak konieczności modyfikacji dawkowania.
Zaburzenia czynności wątroby - maksymalna dawka dla łagodnych zaburzeń to 60 mg raz na dobę, dla umiarkowanych 30 mg raz na dobę (z ostrożnością). Preparat jest przeciwwskazany przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby.
Zaburzenia czynności nerek - brak konieczności modyfikacji dawkowania dla klirensem kreatyniny ≥30 ml/minutę. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u chorych z klirensem kreatyniny <30 ml/minutę.
Dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia nie powinny stosować preparatu.
Preparat należy stosować doustnie, niezależnie od posiłków. W przypadku potrzeby szybkiego działania, można go przyjąć przed jedzeniem.
Czy można stosować Doloxib - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach (zobacz ostrzeżenia w sekcji "Kiedy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu?").
Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które przyjmujesz ostatnio, również te bez recepty.
Ostrożnie stosuj preparat przy jednoczesnym przyjmowaniu:
• leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna i innych leków przeciwzakrzepowych (może to zwiększyć ryzyko krwawień; konieczność ścisłego monitorowania parametrów krzepnięcia krwi)
• leków moczopędnych i leków przeciwnadciśnieniowych, w tym inhibitorów konwertazy angiotensyny, antagonistów angiotensyny (może to zmniejszyć skuteczność działania; zwiększone ryzyko zaburzeń czynności nerek i ostrej niewydolności nerek, szczególnie u odwodnionych lub starszych pacjentów; należy zadbać o odpowiednie nawodnienie pacjenta i monitorować funkcjonowanie nerek)
• kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego, nie stosować kwasu acetylosalicylowego w dawkach większych niż w profilaktyce chorób układu krążenia)
• cyklosporyny i takrolimusem (zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek; konieczne monitorowanie czynności nerek, szczególnie u starszych pacjentów)
• litu (może to zwiększyć stężenie litu i jego toksyczne działania; w razie konieczności jednoczesnego stosowania zaleca się kontrolę stężenia litu we krwi)
• metotreksatu (może to zwiększyć stężenie metotreksatu i jego toksyczne działania)
• hormonalnych środków antykoncepcyjnych, preparatów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej, digoksyny (może to zwiększyć działania niepożądane tych leków)
• leków, metabolizowanych przy udziale sulfotransferaz, np. salbutamolu w postaci doustnej, minoksydylu (może to zwiększyć stężenie tych leków w osoczu)
• ryfampicyny (może to zmniejszyć stężenie etorykoksybu w osoczu i nawrót objawów choroby; brak danych nie zaleca zwiększania dawki preparatu).
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Doloxib- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, również Doloxib może wywoływać efekty uboczne, jednak nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z potencjalnych działań niepożądanych.
Najczęściej występujący: ból brzucha.
Często: zapalenie wyrostka robaczkowego, obrzęki, zatrzymywanie płynów, zawroty głowy, ból głowy, kołatanie serca, arytmia, wysokie ciśnienie krwi, skurcz oskrzeli, zaparcia, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zgaga, biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, zapalenie przełyku, owrzodzenie jamy ustnej, zwiększone aktywności enzymów wątrobowych, wybroczyny, osłabienie, objawy grypopodobne.
Nierzadko: zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, infekcje górnych dróg oddechowych, infekcje układu moczowego, niedokrwistość, zmiany w liczebności krwinek, zmiana w apetycie, zmiana masy ciała, lęki, depresja, zaburzenia psychiczne, omamy, zaburzenia smaku, bezsenność, parestezje, senność, trudności z widzeniem, zapalenie spojówek, szumy uszne, arytmia, migotanie przedsionków, bezdech, zmiany w EKG, dusznica bolesna, zawał serca, uderzenia gorąca, problemy z naczyniami mózgowymi, zapalenie naczyń krwionośnych, kaszel, duszność, krwawienia, suchość ust, owrzodzenia żołądka, zespół jelita drażliwego, zapalenie trzustki, obrzęk twarzy, świąd, wysypka, rumień, pokrzywka, kurcze mięśni, bóle mięśniowo-szkieletowe, białkomocz, zmiany w wynikach badań krwi, niewydolność nerek, bóle w klatce piersiowej, hiperkaliemia, podwyższony poziom kwasu moczowego.
Rzadko: obrzęk naczynioruchowy, reakcje alergiczne, dezorientacja, niepokój, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka, poważne reakcje skórne, zmniejszony poziom sodu we krwi.