Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dicortineff

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Dicortineff
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Cosentyx

15.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Afty

15.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Leptospiroza

07.07.2024
Dicortineff
23.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Dicortineff - krople do oczu i uszu, zawiesina?

Ten preparat skomponowany jest z trzech substancji czynnych: gramicydyny i neomycyny, które działają przeciwbakteryjnie oraz fludrokortyzonu o działaniu przeciwzapalnym. Gramicydyna to antybiotyk polipeptydowy, stosowany wyłącznie miejscowo ze względu na swoją toksyczność. Neomycyna natomiast należy do grupy aminoglikozydów i działa poprzez hamowanie syntezy białek bakteryjnych. Dzięki połączeniu działania obu antybiotyków preparat ten ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Fludrokortyzon, z kolei, to lek z grupy kortykosteroidów, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Po podaniu miejscowym do worka spojówkowego, niewielkie ilości neomycyny oraz fludrokortyzonu mogą być wchłaniane do krwioobiegu.
ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Kiedy stosować Dicortineff - krople do oczu i uszu, zawiesina?

Preparat jest zalecany w przypadkach stanów zapalnych gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek oraz brzegów powiek oraz w stanach zapalnych ucha zewnętrznego i środkowego, stanach zapalnych ucha po zabiegach operacyjnych oraz w stanach pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.

Kiedy nie stosować preparatu Dicortineff - krople do oczu i uszu, zawiesina?

Nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik lub inne antybiotyki aminoglikozydowe. Preparat nie powinien być stosowany w przypadku grzybiczych, gruźliczych lub wirusowych infekcji oka lub ucha. Jest to także przeciwwskazane w przypadku jaskry lub chorób powiązanych z ubytkami nabłonka rogówki. Nie powinno się stosować preparatu do uszu w przypadku perforacji błony bębenkowej i nie stosować go razem z miękkimi soczewkami kontaktowymi.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Dicortineff- krople do oczu i uszu, zawiesina?

Niektóre warunki zdrowotne mogą sugerować zmianę dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne mogą być dodatkowe badania kontrolne.
Lek jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, lokalnie w worku spojówkowym lub uchu. Powinien być stosowany pod nadzorem lekarza okulisty lub otolaryngologa.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju opornych bakterii i grzybów. Podczas leczenia zaleca się kontrolę na występowanie nowych infekcji. Jeśli pojawią się nowe infekcje bakteryjne lub grzybicze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie leków do oczu może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskrę, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia i ograniczenia pola widzenia, a także prowadzić do powstawania zaćmy związanego z używaniem steroidów.
Nie należy stosować dłużej niż 7 dni.
Przeniknięcie leku do ucha środkowego może wywołać silny ból i uszkodzenie nerwu słuchowego. Nie stosować w przypadku podejrzenia perforacji błony bębenkowej.
Informacje o dodatkowych składnikach preparatu:
Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może powodować uszkodzenia miękkich soczewek kontaktowych; osoby noszące miękkie soczewki kontaktowe powinny je usunąć przed stosowaniem leku do oczu i odczekać co najmniej 30 minut przed ponownym ich założeniem; chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienia oczu.

Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie zaobserwowano istotnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ po zastosowaniu leku do oka mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia.

Dawkowanie preparatu Dicortineff - krople do oczu i uszu, zawiesina

Lek w formie zawiesiny jest przeznaczony do stosowania miejscowo do oczu lub uszu. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza i skonsultować się z nim w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
W przypadku stosowania w okulistyce zalecane jest zakraplanie 1-2 kropli do worka spojówkowego 2-5 razy na dobę, natomiast w otolaryngologii 2-4 krople do przewodu słuchowego lub na opatrunku 2-4 razy na dobę. Po zastosowaniu leku należy przez 15 minut pozostać w pozycji leżącej z uchem zwróconym ku górze.
Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, nie wolno dotykać końcówką zakraplacza żadnej powierzchni, w tym oka lub powieki. Przed użyciem zawiesinę należy lekko wstrząsnąć. Lek zaleca się stosować przez maksymalnie 7 dni lub do ustąpienia objawów, lecz nie dłużej niż 2 dni po ich ustąpieniu.

Czy można stosować Dicortineff - krople do oczu i uszu, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. W przypadku gdy jesteś lub planujesz być w ciąży, powinno się poinformować lekarza przepisującego lek o tym fakcie.
Preparat można stosować w trakcie ciąży jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy lekarz uzna to za niezbędne i uzna, że korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Decyzję o właściwościach leku dla Ciebie powinien podjąć tylko lekarz.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie niedawno przyjmowane leki, także te dostępne bez recepty.
Chociaż środek jest stosowany miejscowo, w niektórych przypadkach substancje czynne mogą być wchłaniane do krwi i mogą wystąpić interakcje z innymi lekami. Szczególnie może to dotyczyć długotrwałego i/lub dużych dawek stosowania preparatu. Może dojść do interakcji z lekami miorelaksującymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi (np. z warfaryną). Może również dojść do osłabienia działania jednocześnie stosowanych leków przeciwcukrzycowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Dicortineff- krople do oczu i uszu, zawiesina?

Dicortineff, podobnie jak wszystkie leki, może wywołać skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Możliwe objawy dotyczące oczu to: łzawienie, pieczenie, podrażnienie, świąd, rzadziej zapalenie spojówek lub reakcje alergiczne. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do wtórnych zakażeń grzybiczych, wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz może spowodować rozwój zaćmy związaną z używaniem steroidów.