Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Diaprel Mr

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Diaprel Mr
18.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Substancją aktywną używaną w preparacie jest gliklazyd, lek doustny stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego mechanizm działania polega na zwiększeniu uwalniania insuliny przez komórki trzustki, co następuje w reakcji na stymulację glukozą.

Lek ten ma także wpływ na naczynia krwionośne, zmniejszając tworzenie się mikrozakrzepów. Po podaniu doustnym gliklazydu, jego stężenie we krwi stopniowo wzrasta przez 6 godzin, osiągając stały poziom między 6. a 12. godziną. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie i wydalany z moczem. Metabolity gliklazydu nie wykazują aktywności hipoglikemizującej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Preparat jest polecany w terapii cukrzycy typu 2 u osób dorosłych, jeśli inne metody, takie jak dieta, aktywność fizyczna i redukcja masy ciała, nie są wystarczające do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Kiedy nie stosować preparatu Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Niestety, chociaż mogą być wskazania do zastosowania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników preparatu, inne pochodne sulfonylomocznika lub sulfonamidy.

Nie można również stosować tego preparatu w przypadku:

• cukrzycy typu 1

• stanu przedśpiączkowego lub śpiączki cukrzycowej

• kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą

• ciężkich zaburzeń funkcji nerek lub wątroby (w takim przypadku zaleca się stosowanie insuliny)

• jednoczesnego stosowania mikonazolu.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w okresie ciąży i karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diaprel MR- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwić stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne są regularne badania kontrolne. Preparat powinien być stosowany jedynie przez osoby regularnie spożywające posiłki, w tym śniadanie. Istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, szczególnie gdy posiłki są spożywane nieregularnie, pomijane lub zawierają niewystarczającą ilość węglowodanów. Hipoglikemia może być bardziej prawdopodobna przy stosowaniu diet niskokalorycznych, dużego wysiłku fizycznego lub spożyciu alkoholu oraz przy jednoczesnym stosowaniu innych leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi. Objawy hipoglikemii mogą obejmować ból głowy, silny głód, nudności, wymioty, senność, zaburzenia snu, niepokój, depresję, splątanie, zaburzenia mowy i widzenia, drżenia mięśni, zawroty głowy, utratę przytomności, a także objawy pobudzenia układu nerwowego. W razie ciężkiego napadu hipoglikemii należy szybko podać węglowodany. Sztuczne słodziki nie zapobiegają hipoglikemii. Objawy hipoglikemii mogą powrócić po ich ustąpieniu. W przypadku silnej lub długotrwałej hipoglikemii konieczna jest konsultacja lekarska, a czasami nawet hospitalizacja i podawanie glukozy dożylne przez kilka dni. Czynniki sprzyjające wystąpieniu hipoglikemii to m.in. problemy w komunikacji z lekarzem, nieregularne posiłki, zmiana diety, niewłaściwe spożycie węglowodanów, zaburzenia nerek, zaburzenia wątroby, nadużycie leku, zaburzenia hormonalne, spożycie alkoholu czy stosowanie innych leków.

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu warto poinformować lekarza o ewentualnych problemach zdrowotnych. Osoby z poważnymi problemami nerkowymi lub wątrobowymi powinny być szczególnie ostrożne. Podczas leczenia zaleca się regularną kontrolę poziomu glukozy we krwi i moczu, a także hemoglobiny glikowanej. Dieta oraz regularna aktywność fizyczna mają istotny wpływ na skuteczność terapii. W przypadku sytuacji mogących wpłynąć na kontrolę glukozy we krwi (np. wypadki, urazy, operacje, gorączka, zakażenia) może być konieczne tymczasowe przejście na insulinę. Konieczna jest także ostrożność u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ze względu na ryzyko hemolizy i niedokrwistości hemolitycznej. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy powinny unikać jego stosowania.

Należy pamiętać, że preparat może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn, zwłaszcza na początku terapii. W przypadku hipoglikemii należy zachować zdrowy rozsądek, by uniknąć niebezpieczeństwa na drodze lub w pracy.

Dawkowanie preparatu Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu

Preparat w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu jest przeznaczony do stosowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dla dorosłych zalecana jest dawka raz na dobę, rano podczas śniadania. Nie należy podwajać dawki w przypadku pominięcia jednej. Tabletki należy połykać w całości, a tabletki 60 mg można podzielić na połowy. Dawkowanie jest dostosowane indywidualnie przez lekarza, zależnie od wyników pomiarów stężenia glukozy we krwi i moczu. Początkowo zalecana jest dawka 30 mg na dobę, z możliwością zwiększenia do 120 mg na dobę.

Preparat może być stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, zawsze pod nadzorem lekarza. U osób starszych lub z umiarkowaną niewydolnością nerek nie ma konieczności dostosowywania dawkowania. Osoby narażone na hipoglikemię powinny skonsultować się z lekarzem. Preparat nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić ewentualne ryzyko oraz korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje lek.

Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę lub planuje ciążę podczas przyjmowania preparatu, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu szybkiej zmiany terapii na insulinę.

Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także o tych, które są dostępne bez recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu jednocześnie z mikonazolem, fenylbutazonem oraz alkoholem, ze względu na ryzyko hipoglikemii i śpiączki.

Ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z insuliną, lekami przeciwcukrzycowymi, beta-blokerami, flukonazolem, inhibitorami ACE, lekami blokującymi receptory histaminowe i innymi. Konieczne jest również monitorowanie poziomu glukozy we krwi podczas stosowania gliklazylu z danazolem, chlorpromazyną, kortykosteroidami, rytodryną, salbutamolem, terbutaliną, dziurawcem oraz fluorochinolonami. Pamiętaj, że pochodne sulfonylomocznika mogą wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych, dlatego może być konieczne dostosowanie dawkowania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diaprel MR- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Jak każdy lek, Diaprel MR może wywoływać efekty uboczne, jednak nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne negatywne skutki uboczne.

Podobnie jak inne leki z grupy sulfonylomoczników, stosowanie Diaprelu MR może wiązać się z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii (czasem długotrwałej lub o ciężkim przebiegu, trudnej do kontrolowania, wymagającej hospitalizacji). Możliwe są również objawy ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, zaparcia), które można złagodzić, przyjmując lek podczas śniadania. W rzadszych przypadkach mogą wystąpić zaburzenia krwi: małopłytkowość, leukopenia, granulocytopenia, niedokrwistość. Istnieje także ryzyko: zaburzeń czynności wątroby, zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczki cholestatycznej (w przypadku jej wystąpienia konieczne jest zaprzestanie stosowania leku), zapalenia wątroby, zaburzeń widzenia (szczególnie na początku leczenia i w związku z hipoglikemią), wysypki skórnej, świądu, pokrzywki, rumienia, wykwitów skórnych, obrzęku naczynioruchowego, odczynów pęcherzowych, w tym zespołu Stevensa i Johnsona oraz toksycznej martwicy rozpływnej naskórka. Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne z eozynofilią i objawami ogólnymi. Ponadto, po zastosowaniu innych leków z grupy sulfonylomoczników opisano przypadki niedokrwistości, agranulocytozy, hemolitycznej niedokrwistości, pancytopenii, alergicznego zapalenia naczyń, hiponatremii, zaburzeń wątroby (łącznie z zastojem żółci, żółtaczką), zapalenia wątroby prowadzącego czasami do niewydolności wątroby zagrażającej życiu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł