- Co zawiera i jak działa Cezera - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Cezera - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Cezera - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cezera- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Cezera - tabletki powlekane
- Czy można stosować Cezera - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Cezera- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Cezera - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym preparatu jest lewocetyryzyna. Jest to enancjomer cetyryzyny, który ma podobny wzór chemiczny, ale różni się przestrzennym rozmieszczeniem atomów w cząsteczce. Lewocetyryzyna blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1) i łagodzi objawy alergiczne związane z histaminą, takie jak kichanie, katar, obrzęk i świąd. Hamuje również napływ komórek zapalnych. Działanie lewocetyryzyny jest porównywalne do działania cetyryzyny, ale działa dłużej i nie powoduje senności.
Po podaniu doustnym lewocetyryzyna szybko się wchłania z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne osiąga około 50 minut po przyjęciu. Pokarm może opóźnić wchłanianie, ale nie zmniejsza jego stopnia. Lewocetyryzyna jest w niewielkim stopniu metabolizowana i wydalana głównie z moczem w postaci niezmienionej lub jako metabolity.
Kiedy stosować Cezera - tabletki powlekane?
Preparat może być stosowany u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 lat w leczeniu objawów przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki.
Kiedy nie stosować preparatu Cezera - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik, cetyryzinę, hydroksyzynę lub inne pochodne piperazyny.
Nie wolno stosować preparatu, jeśli występują poważne problemy z funkcjonowaniem nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cezera- tabletki powlekane?
Niektóre warunki zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lewocetyryzyny lub mogą wymagać dostosowania dawki tego preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań kontrolnych. Ostrożność należy zachować przy stosowaniu lewocetyryzyny u pacjentów z czynnikami ryzyka zatrzymania moczu, takimi jak uszkodzony rdzeń kręgowy lub rozrost gruczołu krokowego. W takich przypadkach lewocetyryzyna może zwiększyć ryzyko zatrzymania moczu.
Ponadto należy ostrożnie stosować preparat u osób cierpiących na padaczkę lub mających zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek. Przed planowanymi testami skórnymi należy przerwać stosowanie lewocetyryzyny na około 3 dni. Przerwanie leczenia może spowodować pojawienie się świądu, nawet jeśli wcześniej nie występował. W niektórych przypadkach konieczne może być ponowne rozpoczęcie leczenia. Preparatu lewocetyryzyny w postaci tabletek powlekanych nie zaleca się stosować u dzieci do ukończenia 6. roku życia, ponieważ trudniej jest dostosować dawkę. Dla dzieci zaleca się stosowanie lewocetyryzyny w innej postaci. Podczas leczenia lewocetyryzyną należy unikać spożywania alkoholu. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące tego składnika nie powinny go przyjmować.
Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne muszą być ostrożne, gdyż lewocetyryzyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów poprzez działania niepożądane, takie jak senność, zmęczenie czy niewyraźne widzenie. Należy przestrzegać zalecanej dawki, gdyż jej przekroczenie może wpłynąć niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy i nasilać działanie leków hamujących go.
Dawkowanie preparatu Cezera - tabletki powlekane
To podawane doustnie tabletki powlekane. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia zalecana dawka to 5 mg raz na dobę.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu u dzieci poniżej 6 roku życia ze względu na brak możliwości dostosowania dawki.
W przypadku osób starszych z zaburzeniami nerek konieczne jest dostosowanie dawki przez lekarza.
U pacjentów z zaburzeniami nerek lekarz dostosowuje dawkowanie zgodnie z stopniem niewydolności nerek. Przy schyłkowej niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) oraz u pacjentów dializowanych, nie zaleca się stosowania preparatu.
U pacjentów z zaburzeniami wątroby bez zaburzeń nerek, nie ma potrzeby modyfikacji dawki.
Jeśli występują jednocześnie zaburzenia wątroby i nerek, konieczne jest dostosowanie dawki przez lekarza.
Czas trwania leczenia:
W okresowym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymują się krócej niż 4 tygodnie w ciągu roku) należy przerwać leczenie po ustąpieniu objawów i wznowić je po ponownym wystąpieniu. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy utrzymują się przez 4 lub więcej dni w tygodniu i trwają dłużej niż 4 tygodnie w roku) lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez cały sezon alergiczny.
Sposób stosowania:
Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Można stosować niezależnie od posiłku.
Czy można stosować Cezera - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem!
Ważne jest, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem leku z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom o tym lekarza przepisującego receptę.
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania tego preparatu w ciąży. Decyzję o stosowaniu leku w ciąży podejmuje wyłącznie lekarz, uwzględniając potencjalne korzyści i ryzyko.
Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią może być ryzykowne ze względu na możliwe działania niepożądane dla niemowląt. W przypadku konieczności, lekarz może zalecić stosowanie preparatu z odpowiednimi środkami ostrożności.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio zażywałeś, w tym te, które są dostępne bez recepty.
Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji leków z lewocetyryzyną. Badania z racemiczną cetyryzyną nie wykazały interakcji z antypiryną, ketokonazolem, erytromycyną, azytromycyną, glipizydem, pseudoefedryną, diazepamem lub cymetydyną. Jednakże teofilina w dawce 400 mg na dobę może wpływać na szybkość wydalania cetyryzyny, a rytonawir może zwiększać jej ekspozycję.
Zaleca się ostrożność przy spożywaniu alkoholu podczas leczenia.
Kombinacja lewocetyryzyny z alkoholem lub lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy może nasilać działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy i wpływać na zdolność reagowania, sprawność psychofizyczną i koncentrację.
Pokarm nie wpływa na wchłanianie lewocetyryzyny, aczkolwiek może zmniejszać jej szybkość wchłaniania.
Preparat może mieć wpływ na wyniki testów alergicznych skóry.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Cezera- tabletki powlekane?
Cezera może wywołać działania niepożądane, choć nie u wszystkich pacjentów. Warto pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają ewentualne szkody spowodowane przez te działania.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, senność, suchość w jamie ustnej, astenia, bóle brzucha. Mogą także wystąpić: zwiększone łaknienie, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, ruchy gałek ocznych, tachykardia, uczucie kołatania serca, zaburzenia wątroby, zapalenie wątroby, trudności z oddawaniem moczu, obrzęki, przyrost masy ciała, bóle mięśni i stawów, agresja, pobudzenie, omamy, depresja, bezsenność, myśli samobójcze, koszmary senne, drgawki, parestezje, omdlenia, drżenia, zaburzenia smaku, reakcje skórne, reakcje alergiczne (łącznie z obrzękiem naczynioruchowym, dusznością, wstrząsem anafilaktycznym).
Po zaprzestaniu stosowania preparatu mogą pojawić się intensywne świąd i/lub pokrzywka.