- Co zawiera i jak działa Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diaprel MR- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
- Czy można stosować Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diaprel MR- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Składnikiem czynnym tego preparatu jest gliklazyd, lek przeciwcukrzycowy stosowany doustnie. Działa on poprzez zwiększanie uwalniania insuliny w odpowiedzi na stężenie glukozy we krwi. Mechanizm działania polega na wiązaniu gliklazydu z białkiem błonowym komórek beta trzustki, co prowadzi do depolaryzacji błony komórkowej i uwalniania insuliny. Dodatkowo, gliklazyd ma wpływ na naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko powstawania mikrozakrzepów oraz działając fibrynolitycznie.
Po podaniu doustnym, gliklazyd jest dobrze wchłaniany, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po około 6 godzinach. Jest metabolizowany głównie w wątrobie i wydalany z moczem w postaci metabolitów, które nie wykazują działania obniżającego poziom glukozy we krwi.
Kiedy stosować Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Specyfikacja jest zalecana w terapii osób dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2, jeśli inne metody leczenia (takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne, redukcja masy ciała) nie są wystarczające do kontroli poziomu glukozy we krwi.
Kiedy nie stosować preparatu Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników preparatu, na inne pochodne sulfonylomocznika lub na sulfonamidy.
Nie można także stosować preparatu w przypadku:
• cukrzycy typu 1
• stanu przedśpiączkowego lub śpiączki cukrzycowej
• kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą
• ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby (w takim przypadku zalecane jest stosowanie insuliny)
• gdy równolegle stosowany jest mikonazol.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diaprel MR- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Lek powinien być przyjmowany regularnie przez osoby spożywające regularne posiłki, w tym śniadanie. Podobnie jak inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, może on spowodować hipoglikemię, zwłaszcza gdy posiłki są spożywane nieregularnie, pomijane lub zawierają zbyt mało węglowodanów.
Hipoglikemia występuje częściej przy diecie niskokalorycznej, intensywnym wysiłku fizycznym, spożyciu alkoholu oraz równoczesnym stosowaniu innych leków obniżających stężenie glukozy we krwi. Objawy hipoglikemii mogą obejmować ból głowy, wilczy głód, nudności, wymioty, znużenie, senność, problemy ze snem, niepokój, agresywność, zaburzenia koncentracji, splątanie, zaburzenia świadomości, depresję, zaburzenia mowy i widzenia, drżenie mięśni, niedowłady, problemy z czuciem, zawroty głowy, utratę kontroli, majaczenie, drgawki, utratę świadomości, śpiączkę, płytki oddech, spadek częstości akcji serca oraz objawy związane z aktywacją współczulnego układu nerwowego, takie jak pocenie się, niepokój, wilgotna skóra, przyspieszenie rytmu serca, wzrost ciśnienia, kołatanie serca, dławienie oraz zaburzenia rytmu serca. Objawy ciężkiej hipoglikemii mogą przypominać udar. Szybka poprawa zazwyczaj następuje po spożyciu węglowodanów. Sztuczne słodziki nie są skuteczne. Ustąpienie objawów hipoglikemii może być krótkotrwałe, a nawrót hipoglikemii jest możliwy. W przypadku ciężkiej lub długotrwałej hipoglikemii konieczna jest konsultacja lekarska, a w niektórych przypadkach hospitalizacja i dożylne podanie glukozy przez kilka dni. Ryzyko hipoglikemii wzrasta w przypadku: - braku współpracy z lekarzem, co zdarza się często u osób starszych - niedożywienia, nieregularnego spożywania posiłków, pomijania posiłków, okresów postu - zmiany sposobu żywienia - spożywania niewłaściwej ilości węglowodanów w stosunku do wysiłku fizycznego - zaburzeń nerek - ciężkich zaburzeń funkcji wątroby - nadmiernego stosowania leku (przedawkowania) - niewyrównanych zaburzeń wewnętrznego wydzielania gruczołów, np. zaburzeń tarczycy, niedoczynności przysadki mózgowej, niedoczynności nadnerczy - spożywania alkoholu - równoczesnego stosowania innych leków. Jeśli należysz do któregokolwiek z powyższych grup, powinieneś poinformować lekarza przed zastosowaniem preparatu. Lekarz może zalecić częste badania laboratoryjne, ścisłą kontrolę lub zmianę leczenia. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek lub wątroby, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatu może ulec zmianie. W tych przypadkach hipoglikemia może przedłużyć się, co może wymagać odpowiedniego leczenia lub hospitalizacji. Podczas leczenia konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i moczu oraz oznaczanie hemoglobiny glikowanej. Pamiętaj, że odpowiednia dieta i regularny wysiłek fizyczny mają istotny wpływ na kontrolę stężenia glukozy we krwi i skuteczność leczenia. W sytuacjach, które mogą zakłócić kontrolę poziomu glukozy we krwi, np. wypadki, urazy, zabiegi chirurgiczne, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie tymczasowej zmiany preparatu na insulinę.
U niektórych pacjentów, po pewnym czasie stosowania preparatu, może wystąpić zjawisko tolerancji, polegające na zmniejszeniu skuteczności dotychczasowej dawki. Może to prowadzić do wzrostu poziomu glukozy we krwi, pomimo stosowania zaleconych dawek. U osób stosujących preparat razem z fluorochinolonami, zwłaszcza u osób starszych, może dojść do zmniejszenia (hipoglikemia) lub zwiększenia (hiperglikemia) poziomu glukozy we krwi. W tych przypadkach zaleca się dokładne monitorowanie stężenia glukozy. Stosowanie preparatu u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej wymaga ostrożności, ze względu na ryzyko hemolizy i wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej. W razie konieczności, lekarz może zalecić stosowanie innych leków, niebędących pochodnymi sulfonylomocznika. Lek zawiera laktozę. Osoby nietolerujące galaktozy, z niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować. Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Należy pamiętać, że preparat może powodować hipoglikemię, co może wpłynąć na zdolności psychofizyczne, takie jak zdolność koncentracji i szybkość reakcji. W związku z tym należy zachować ostrożność, zwłaszcza na początku leczenia.
Dawkowanie preparatu Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu są przeznaczone do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
U dorosłych preparat należy stosować raz dziennie, rano. Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzając ani nie krusząc. Lekarz dostosowuje dawkowanie indywidualnie na podstawie wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu.
Preparat może być stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, jednak należy to robić pod ścisłym nadzorem lekarza. W przypadku zamiany preparatu na postać o zmodyfikowanym uwalnianiu, konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania.
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania, podobnie jak u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek. Osoby zwiększonym ryzykiem hipoglikemii powinny skonsultować się z lekarzem.
Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Czy można stosować Diaprel MR - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się zażywać żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zażyciu jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią, aby uzyskać pełne informacje na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom o tym lekarza, który przepisuje ci lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży. W przypadku zajścia w ciążę lub planowania ciąży podczas stosowania preparatu, konieczne jest niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem w celu jak najszybszej zmiany metody leczenia na leczenie insuliną.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj lekarza o wszystkich stosowanych lekach, również tych bez recepty. Stosowanie preparatu jednocześnie z mikonazolem jest niezalecane ze względu na ryzyko hipoglikemii i śpiączki. Unikaj spożywania alkoholu oraz preparatów zawierających alkohol podczas stosowania leku.
Ostrożnie stosuj leki, które mogą nasilać działanie hipoglikemizujące preparatu. Równoległe stosowanie niektórych leków może powodować zmniejszenie lub zwiększenie stężenia glukozy we krwi; konieczne jest monitorowanie stężenia glukozy. Stosowanie gliklazydu z fluorochinolonami może powodować zmiany stężenia glukozy we krwi; zalecane jest kontrolowanie glikemii.
Pochodne sulfonylomocznika mogą wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych; konieczne może być dostosowanie dawkowania leku przeciwzakrzepowego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diaprel MR- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?
Diaprel MR, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z zażycia leku zazwyczaj przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Jak w przypadku innych leków z grupy pochodnych sulfonylomocznika, przyjmowanie Diaprelu MR może powodować hipoglikemię (czasami trudną do kontrolowania, wymagającą hospitalizacji). Możliwe są również objawy ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia), które mogą być złagodzone przez zażycie leku w trakcie posiłku. W przypadkach rzadkich mogą pojawić się również problemy hematologiczne: małopłytkowość, leukopenia, granulocytopenia, niedokrwistość. Istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń w pracy wątroby, zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczki, zapalenia wątroby, zaburzeń widzenia, wysypki, świądu, pokrzywki, rumienia, obrzęku naczynioruchowego, reakcji pęcherzowych oraz innych działań niepożądanych. Odnotowano również sporadyczne przypadki wysypki polekowej z eozynofilią i objawami ogólnymi oraz inne poważne skutki uboczne po stosowaniu leków z grupy sulfonylomoczników.