Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clatra Dawkowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Clatra Dawkowanie
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clatra - tabletki?

Lek zawiera bilastynę, substancję czynną z grupy leków przeciwhistaminowych o długotrwałym działaniu. Bilastyna blokuje receptory histaminowe H1, co powoduje łagodzenie objawów alergicznych, takich jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błony śluzowej nosa i spojówek, łzawienie, zaczerwienienie oczu oraz zapobieganie reakcjom skórnym.

Preparat dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga się po około 80 minutach. Przyjmowanie z jedzeniem zmniejsza dostępność bilastyny. Substancja nie ulega metabolizmowi i jest wydalana z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clatra - tabletki?

Produkt jest przeznaczony do leczenia objawów u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia cierpiących na:

- przewlekłe lub sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek

- pokrzywkę.

Kiedy nie stosować preparatu Clatra - tabletki?

Niestety, pomimo tego, że istnieją wskazania do używania tego produktu, nie zawsze jest on odpowiedni. Nie jest zalecane stosowanie produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którąkolwiek z substancji w nim zawartych.

Nie powinno się używać tego produktu przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clatra- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne czynniki mogą być przeszkodą w stosowaniu leku lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.

U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek nie zaleca się stosowania bilastyny jednocześnie z lekami, które hamują aktywność glikoproteiny P (takimi jak np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem). Zastosowanie tych leków razem z bilastyną może skutkować zwiększeniem jej stężenia we krwi i zwiększeniem ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

W badaniach klinicznych nie stwierdzono wpływu bilastyny przyjmowanej w zalecanych dawkach na zdolność prowadzenia pojazdów. Niemniej jednak, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, należy sprawdzić, jak organizm reaguje na lek i zachować ostrożność.

U niektórych osób preparat może wywołać senność i inne działania niepożądane, które mogą wpłynąć na sprawność psychofizyczną, zdolność skupienia uwagi i reakcji, a także zaburzyć zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Dawkowanie preparatu Clatra - tabletki

Produkt występuje w formie tabletek do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zalecanej dawki, ponieważ nadmierna ilość leku nie zwiększy jego skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości dotyczących stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecana jest dawka 20 mg raz na dobę.

Tabletkę należy przyjąć godzinę przed lub 2 godziny po posiłku lub spożyciu soku owocowego, popijając ją wodą.

W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić je po ponownym ich wystąpieniu. Natomiast w przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, lekarz może zalecić kontynuowanie leczenia przez cały okres narażenia na alergeny.

Czas trwania leczenia pokrzywki uzależniony jest od rodzaju i przebiegu schorzenia.

Preparatu w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. W tej grupie wiekowej zalecane są inne preparaty z bilastyne.

Szczególne grupy pacjentów:

U osób starszych nie ma potrzeby dostosowywania dawki.

U dorosłych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.

Czy można stosować Clatra - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Zanim zdecydujesz się na przyjęcie jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, koniecznie porozmawiaj z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoim stanie.

Niestety, brakuje wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży.

Dlatego nie zaleca się stosowania tego preparatu w ciąży ani podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, nawet tych bez recepty.

Jedzenie ma duży wpływ na wchłanianie bilasty.

Bilasty jest transportowany przez polipeptyd 1A2, który może także transportować inne leki. Leki te mogą zmniejszyć stężenie bilasty w krwi, np. rytonawir i ryfampicyna.

Sok grejpfrutowy i inne soki owocowe mogą znacząco zmniejszyć wchłanianie bilasty. Składniki soków owocowych mogą blokować polipeptyd 1A2, który transportuje bilasty.

Stosowanie bilasty z lekami hamującymi glikoproteinę P (jak ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem) może zwiększyć stężenie bilasty we krwi i zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

W badaniach klinicznych bilastyna nie wpływała istotnie na zdolności psychomotoryczne pod wpływem alkoholu.

W badaniach klinicznych bilastyna nie wpływała istotnie na działanie lorazepamu na ośrodkowy układ nerwowy.

Preparat może wpłynąć na wyniki testów alergicznych skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clatra- tabletki?

Jak każdy lek, Clatra również może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści związane z zażywaniem leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Często spotykane skutki uboczne to: ból głowy, senność. Zdarzają się także: zawroty głowy, uczucie zmęczenia, szumy w uszach, lęk, bezsenność, zwiększone łaknienie, ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka, suchość w jamie ustnej, suchość błony śluzowej nosa, dyskomfort w nosie, duszność, nieprawidłowe wyniki EKG (w tym wydłużenie odstępu QT), blokowanie prawej odnogi, zaburzenia rytmu zatokowego serca, opryszczka na twarzy, świąd, osłabienie, gorączka, wzmożone pragnienie, zwiększone aktywność enzymów wątrobowych, podwyższenie stężenia kreatyniny i trójglicerydów we krwi, wzrost masy ciała. Rzadziej występujące skutki to: uczucie kołatania serca, przyspieszone tętno (tachykardia), wymioty, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym ciężkie reakcje zagrażające życiu, obejmujące obrzęk naczynioruchowy gardła, duszność, niedociśnienie, wstrząs anafilaktyczny), wysypka, miejscowy obrzęk i rumień.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł