- Co zawiera i jak działa Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Beto 25 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- Czy można stosować Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Beto 25 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Substancją czynną w tym preparacie jest metoprolol, który należy do grupy leków zwanych beta-blokerami. Działa on poprzez zablokowanie receptorów adrenergicznych typu beta, które są pobudzane przez adrenalinę lub noradrenalinę.
Metoprolol zmniejsza częstotliwość rytmu serca, siłę jego skurczu oraz obniża ciśnienie tętnicze. Jest wybiórczy w stosunku do receptorów beta 1, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych związanych z obwodowym działaniem leku. W postaci o kontrolowanym uwalnianiu stężenia leku w osoczu pozostaje bardziej stałe, co zwiększa selektywność w stosunku do receptorów beta 1 i redukuje ryzyko działań niepożądanych.
Kiedy stosować Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Preparat jest stosowany w terapii:
• wysokiego ciśnienia krwi
• dusznicy bolesnej
• nieregularności rytmu serca, szczególnie nadkomorowych
• uczucia szybkiego bicia serca spowodowanego zaburzeniami pracy serca
• stabilnej objawowej niewydolności serca (klasy II–IV według NYHA, frakcja wyrzutowa lewej komory mniejsza niż 40%) w kombinacji z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca
a także:
• w celu zapobiegania zgonom spowodowanym chorobami serca i ponownemu zawałowi serca po przebytym ostrym etapie zawału serca
• w zapobieganiu atakom migreny.
Preparat jest zalecany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
Kiedy nie stosować preparatu Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne leki z grupy beta-blokerów.
Przeciwwskazania obejmują również różne schorzenia, takie jak blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia, niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, zespół chorego węzła zatokowego, bradykardia, ciężkie zaburzenia krążenia, niskie ciśnienie tętnicze, astma, guz chromochłonny nadnerczy, podejrzenie zawału serca i wiele innych. Preparatu nie należy stosować w trakcie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Beto 25 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być czynnikiem wykluczającym podanie lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z nieleczonej niewydolnością serca. Lek stosuje się u pacjentów w stabilnym stanie klinicznym.
Podczas stosowania leku mogą wystąpić nasilone zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z blokiem przedsionkowo-komorowym I stopnia. W przypadku spadku częstości rytmu serca poniżej 50-55 uderzeń na minutę, należy skonsultować się z lekarzem w celu stopniowego zmniejszenia dawki. Nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale serca wymaga ścisłego monitorowania przez lekarza. Zaburzenia czynności wątroby mogą prowadzić do zwiększonego stężenia leku we krwi i zwiększenia jego działania. Beta-blokery mogą zwiększać częstość występowania napadów dławicowych u pacjentów z dławicą naczynio-skurczową.
Podczas leczenia lekiem mogą wystąpić objawy dotyczące oczu, w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Osoby z astmą oskrzelową lub innymi chorobami dróg oddechowych powinny być szczególnie ostrożne przy stosowaniu leku, ponieważ może wystąpić zwiększenie oporu w drogach oddechowych. Pacjenci z cukrzycą powinni kontrolować stężenie glukozy we krwi z uwagi na potencjalne wpływy leku na kontrolę stężenia glukozy. Lek może nasilać objawy chorób naczyniowych oraz maskować objawy nadczynności tarczycy. W przypadku planowanego zabiegu wymagającego znieczulenia ogólnego należy poinformować lekarza o stosowaniu leku beta-blokerów. Nie zaleca się nagłego zaprzestania stosowania preparatu, a zmniejszanie dawki powinno odbywać się stopniowo pod ścisłą kontrolą lekarza.
Lek może zwiększać wrażliwość na alergeny, nasilać reakcje anafilaktyczne oraz zmniejszać skuteczność adrenaliny. Osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować preparatu ze względu na zawartość laktozy. Lek może powodować zawroty głowy, zmęczenie i inne objawy, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń. Przed prowadzeniem pojazdów należy sprawdzić reakcję organizmu na lek.
Dawkowanie preparatu Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Preparat jest w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Zaleca się połykanie tabletek w całości lub popijanie ich wodą (co najmniej pół szklanki) oraz nie żucie ani nie rozgryzanie. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych:
- Nadciśnienie tętnicze: zalecana dawka wynosi od 47,5 mg do 190 mg na dobę.
- Dławica piersiowa: dawka wynosi od 95 mg do 190 mg na dobę.
- Zaburzenia rytmu serca: zalecana dawka to od 95 mg do 190 mg na dobę.
- Profilaktyka zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca: zalecana dawka to 190 mg na dobę.
- Kołatania serca: zalecana dawka to od 95 mg do 190 mg na dobę.
- Zapobieganie napadom migreny: zalecana dawka to od 95 mg do 190 mg na dobę.
- Stabilna objawowa niewydolność serca: dawka jest ustalana indywidualnie.
Dla dzieci i młodzieży 6-18 lat:
- Zalecana początkowa dawka to 0,48 mg/kg masy ciała na dobę, z możliwością zwiększenia do 1,9 mg/kg masy ciała na dobę.
- Należy unikać stosowania preparatu u dzieci do 6. roku życia.
Czy można stosować Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy używać żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powinnaś poinformować lekarza o tym przed zapisaniem recepty na ten lek.
Metoprolol może negatywnie wpływać na przebieg ciąży, rozwój płodu i noworodka. Nie należy stosować tego preparatu w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutną konieczność. Jedyne osoba, która może ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku, to lekarz. Jeśli lekarz uznaje stosowanie preparatu za konieczne, powinien zalecić stosowanie odpowiednich środków ostrożności i regularne badania kontrolne.
Nie należy stosować preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj specjalistę o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty. Unikaj podawania antagonistów wapnia z grupy werapamilu i diltiazemu dożylnie z powodu ryzyka zatrzymania krążenia.
Zachowuj ostrożność w przypadku równoczesnego stosowania preparatu z różnymi lekami, takimi jak leki obniżające ciśnienie krwi, inhibitory monoaminooksydazy, leki przeciwarytmiczne oraz inne. Skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem metoprololu, aby uniknąć ewentualnych interakcji z innymi substancjami. Pamiętaj, że alkohol może mieć wpływ na stężenie metoprololu we krwi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Beto 25 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Beto ZK, podobnie jak inne leki, może wywołać niepożądane skutki, chociaż nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści wynikające z przyjmowania leku z reguły przewyższają możliwe szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Bardzo często mogą pojawić się objawy takie jak niedociśnienie tętnicze (w tym ortostatyczne), uczucie zmęczenia. Często można zaobserwować bóle głowy, zawroty, spowolnienie rytmu serca, zaburzenia równowagi, kołatanie serca, zimne dłonie i stopy, duszność wysiłkowa, nudności, biegunka, zaparcia czy bóle brzucha. Wśród mniej częstych działań niepożądanych wymienia się np. wzrost masy ciała, depresję, osłabienie koncentracji, senność, bezsenność, koszmary senne, drętwienie, nasilenie objawów niewydolności serca, różne problemy ze wzrokiem, suchość w ustach czy bóle stawów. Rarem przypadkiem mogą być np. małopłytkowość, leukopenia, problemy z pamięcią, splątanie, zmiany nastroju, problemy ze słuchem czy nadwrażliwość na światło.