- Co zawiera i jak działa Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór?
- Kiedy stosować Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atrovent N- aerozol inhalacyjny, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór
- Czy można stosować Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atrovent N- aerozol inhalacyjny, roztwór?
Co zawiera i jak działa Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór?
Preparat zawiera substancję czynną znaną jako bromek ipratropium, który charakteryzuje się działaniem przeciwcholinergicznym. Dzięki temu lek rozszerza oskrzela, zapobiegając ich skurczom. Mechanizm działania polega na zablokowaniu receptorów cholinergicznych (w szczególności receptorów muskarynowych M3) w mięśniach gładkich oskrzeli. Poprzez hamowanie aktywacji tych receptorów, lek uniemożliwia skurcz mięśni gładkich oskrzeli spowodowany uwalnianiem acetylocholiny. Dzięki temu dochodzi do rozszerzenia dróg oddechowych, poprawy wentylacji płuc oraz łagodzenia duszności. U pacjentów cierpiących na skurcz oskrzeli związany z POChP, znacząca poprawa funkcji płuc występuje w ciągu 15 minut i utrzymuje się przez 4-6 godzin.
Kiedy stosować Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór?
Preparat jest zalecany jako lek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli przy:
- przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc
- astmie oskrzelowej.
Kiedy nie stosować preparatu Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze możesz go zastosować. Nie wolno Ci stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony (reakcja alergiczna) na którąkolwiek z substancji w składzie preparatu lub na atropinę i jej pochodne, jak na przykład tiotropium czy oksytropium.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atrovent N- aerozol inhalacyjny, roztwór?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania leku lub wskazaniem do zmiany dawki. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy pamiętać, że czas działania leku jest dłuższy niż czas działania leków sympatykomimetycznych, które rozszerzają oskrzela (np. salmeterol, salbutamol).
Stosowanie leku może powodować natychmiastową reakcję nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy (trudności w oddychaniu lub przełykaniu, obrzęk języka, warg, twarzy), pokrzywkę, wysypkę, skurcz oskrzeli oraz anafilaksję. Jeśli wystąpią powyższe objawy, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność u pacjentów z jaskrą z zamykającym się kątem przesączania oraz u osób z zaburzeniami oddawania moczu (zwężenie szyi pęcherza moczowego, rozrost gruczołu krokowego). Osoby cierpiące na mukowiscydozę mogą być bardziej narażone na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.
Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Osoby predysponowane do jaskry powinny szczególnie uważać i chronić oczy podczas inhalacji. W przypadku dostania się preparatu do oka, należy przerwać stosowanie i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Rzadko może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli po przyjęciu leku wziewnego, co może być zagrożeniem życia. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie preparatu i zastosować inny lek rozszerzający oskrzela. Preparat nie zawiera CFC (chlorofluorowęglowodór), co może wpłynąć na smak w porównaniu z innymi aerozolami, ale nie ma to wpływu na skuteczność i bezpieczeństwo działania.
Ważne informacje dotyczące stosowania leku: - Poprawne wykonanie inhalacji jest kluczowe dla dostarczenia odpowiedniej dawki leku. - Należy mieć zawsze pod ręką inhalator z lekiem rozszerzającym oskrzela. - Należy regularnie czyścić inhalator, zwłaszcza ustnik. Brak danych na temat wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy czy zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Dawkowanie preparatu Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór
Preparat przeznaczony do inhalacji przez usta, ma postać aerozolu wziewnego. Należy zachować ostrożność i nie przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia się objawów duszności lub braku poprawy po zastosowaniu leczenia.
Instrukcja dotycząca stosowania preparatu zawiera informacje o ilości rozpyleń dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Należy również pamiętać o odpowiednim sposobie inhalacji, zgodnie z instrukcją.
Po zużyciu 200 dawek, należy wymienić preparat na nowy. Nie stosować pojemnika z aerozolem z innym ustnikiem niż ten dołączony do opakowania preparatu. Osoby mające trudności z synchronizacją wdechu i uwolnienia dawki powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie komory inhalacyjnej.
Czy można stosować Atrovent N - aerozol inhalacyjny, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii!
Przed zastosowaniem dowolnego leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoim stanie.
Brak ustalonego bezpieczeństwa stosowania danego preparatu w ciąży. Decyzja o jego przyjmowaniu powinna być rozważona indywidualnie, z uwzględnieniem potencjalnych korzyści i ryzyka. Ocenę tego stosunku powinien przeprowadzić wyłącznie lekarz!
Nie ma pewności, czy substancje lecznicze przechodzą do mleka matki. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Upewnij się, że poinformowałeś lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Nie używaj tego produktu jednocześnie z innymi lekami o działaniu przeciwcholinergicznym.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atrovent N- aerozol inhalacyjny, roztwór?
Jak każdy lek, również Atrovent N może wywołać skutki uboczne, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z terapii lekiem z reguły przewyższają ewentualne szkody spowodowane przez efekty niepożądane.
Do częstych skutków ubocznych należą: zawroty głowy, bóle głowy, kaszel, podrażnienie gardła, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, zaburzenia trawienia.
Do rzadziej występujących skutków ubocznych należą: zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, jaskra, ból oka, przekrwienie spojówek, obrzęk rogówki, aureola wzrokowa, kołatanie serca, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), częstoskurcz nadkomorowy, biegunka, wymioty, zaparcia, zapalenie i obrzęk jamy ustnej, zatrzymanie moczu, reakcje alergiczne (wysypka, świąd), obrzęk naczynioruchowy (w tym obrzęk powiek, potencjalne trudności z oddychaniem lub połykaniem, obrzęk języka, warg, twarzy) oraz reakcje anafilaktyczne. Rzadko preparat, podobnie jak inne leki wziewne, może wywołać nagły i silny skurcz oskrzeli (tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli), powodując trudności z oddychaniem. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu, podać szybko działający lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem.
Do rzadkich skutków ubocznych należą: zaburzenia akomodacji oka, migotanie przedsionków, pokrzywka.