Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Berodual Na Co

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mięśniaki Na Macicy

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zapalenie Uchyłków

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Urografia

29.08.2024
Berodual Na Co
15.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Berodual - roztwór do nebulizacji?

Preparat mieszany zawiera dwie substancje czynne: fenoterol, lek rozszerzający oskrzela z grupy sympatykomimetyków oraz bromek ipratropium, lek rozszerzający oskrzela o działaniu cholinolitycznym. Fenoterol i bromek ipratropium działają komplementarnie na mięśnie oskrzeli. Kombinacja tych dwóch substancji działa skuteczniej niż ich pojedyncze zastosowanie.

Fenoterol jest beta2-mimetykiem, który rozszerza oskrzela poprzez aktywację receptorów adrenergicznych. Natomiast bromek ipratropium działa cholinolitycznie i również rozszerza oskrzela. Działanie tego preparatu ma na celu ułatwienie oddychania poprzez rozszerzenie dróg oddechowych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Berodual - roztwór do nebulizacji?

Produkt jest zalecany jako lek poprawiający przepływ powietrza w zapobieganiu i leczeniu objawów przewlekłych chorób dróg oddechowych z odwracalnym skurczem oskrzeli, takich jak:

• astma oskrzelowa,

• przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc lub bez rozedmy płuc.

U pacjentów z astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) lekarz może zalecić równoczesne leczenie przeciwzapalne zgodnie z aktualnymi wytycznymi leczenia tych chorób.

Kiedy nie stosować preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji?

Niestety, pomimo istnienia wskazań do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli masz uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub na atropinę i jej pochodne, takie jak tiotropium czy oksytropium, nie możesz go stosować.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest zaporowa kardiomiopatia przerostowa lub zaburzenia rytmu serca z szybką czynnością komór (tachyarytmia).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Berodual- roztwór do nebulizacji?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania specyfiku. W pewnych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Jeśli duszność, która występuje, przybiera formę nagłego napadu i jej objawy szybko się nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W niektórych przypadkach preparat może wywołać natychmiastowe reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, skurcz oskrzeli, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz wstrząs anafilaktyczny.

Rzadko po przyjęciu dawki leku wziewnego może dojść do paradoksalnego skurczu oskrzeli, przejawiającego się nasileniem świszczącego oddechu bezpośrednio po podaniu preparatu. Jeśli do tego dojdzie, należy niezwłocznie przerwać stosowanie specyfiku i skonsultować się z lekarzem.

Należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem. Preparat z nebulizatora należy aplikować przez ustnik lub, w razie konieczności, przez maskę do nebulizacji dokładnie przylegającą do twarzy. Osoby z predyspozycją do jaskry powinny zachować szczególną ostrożność w trakcie inhalacji preparatu.

W przypadku chorych z określonymi schorzeniami stosowanie preparatu jest możliwe tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Specyfik, tak jak inne beta2-adrenomimetyki, może wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy. Osoby z zaburzeniami tego układu powinny zachować ostrożność i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia pewnych objawów.

Stosowanie preparatu może prowadzić do hipokaliemii oraz może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych.

Nie ma dostatecznych danych odnośnie wpływu specyfiku na zdolność prowadzenia pojazdów. Należy zachować ostrożność, gdyż mogą pojawić się działania niepożądane, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów.

Dawkowanie preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji

Preparat w postaci płynu do inhalacji z nebulizatora przeznaczony jest do stosowania tylko w ten sposób. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku nasilenia się duszności lub braku poprawy, należy skonsultować się z lekarzem. Lek powinien być stosowany pod kontrolą lekarza, najlepiej w szpitalu. Dorośli i młodzież po ukończeniu 12. roku życia powinni przyjmować 1-2,5 ml preparatu w zależności od nasilenia objawów. Dzieci po ukończeniu 6. roku życia oraz dzieci do 6. roku życia o masie ciała mniejszej niż 22 kg powinny stosować preparat pod nadzorem lekarza. Preparat należy rozcieńczyć przed inhalacją i nie stosować go dożylnie ani doustnie. Należy również chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

Czy można stosować Berodual - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Ważne jest, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza przepisującego lek o swoim stanie.

Brak ustaleń dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży.

Fenoterol przechodzi do mleka kobiecego, natomiast nie jest znane, czy bromek ipratropium przenika do mleka kobiecego. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego długotrwałego stosowania tego preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwcholinergicznym. Interakcje między preparatem a lekami aktywującymi receptory beta-adrenergiczne, lekami przeciwcholinergicznymi czy lekami pochodnymi ksantyny (np. teofilina) mogą prowadzić do wzmożonego rozszerzenia oskrzeli i nasilenia działań niepożądanych. Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne, w tym beta-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub zaburzeń czynności serca, mogą hamować działanie fenoterolu i niebezpiecznie obniżać rozszerzenie oskrzeli. Pochodne ksantyny, leki moczopędne, leki przeczyszczające oraz kortykosteroidy mogą nasilać hipokaliemię związaną z przyjmowaniem tego preparatu, co może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, szczególnie u chorych przyjmujących glikozydy nasercowe. Monitorowanie stężenia potasu we krwi może być konieczne. Pacjenci przyjmujący trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory MAO powinni zachować ostrożność, ponieważ te leki mogą nasilać działanie fenoterolu i zwiększać ryzyko działań niepożądanych. W przypadku znieczulenia ogólnego z użyciem halogenowych środków wziewnych, wpływ fenoterolu na układ sercowo-naczyniowy może ulec nasileniu, co może prowadzić do poważnych działań niepożądanych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Berodual- roztwór do nebulizacji?

Jak każdy lek, również Berodual może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich osób, które go stosują. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Potencjalne działania niepożądane preparatu są charakterystyczne dla obu składników. Nie stwierdzono dodatkowych efektów ubocznych związanych z jednoczesnym stosowaniem obu składników.

Do częstych działań niepożądanych po przyjęciu preparatu należą: zwiększona nerwowość, suchość w jamie ustnej, łagodne drżenie mięśni, uczucie szybkiego pulsowania serca, przyspieszenie rytmu serca, bóle głowy i zawroty.

Może dojść do: nudności, wymiotów, zaparć, biegunek, zatrzymania moczu, nadmiernego pocenia się, osłabienia, bóli i skurczów mięśni, wzrostu/zmniejszenia ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca (migotanie przedsionków i częstoskurcz nadkomorowy), niedokrwienia serca, zaburzeń psychicznych, hipokaliemii, w tym ciężkiej hipokaliemii.

W przypadku dostania się preparatu do oka, może dojść do rozszerzenia źrenic, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry z zamkniętym kątem przesączenia, bólu oka, zaburzeń akomodacji. W razie pojawienia się objawów takich jak: ból oka, dyskomfort, zaburzenia widzenia, tęczowa aura w połączeniu z zaczerwienieniem oczu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Mogą wystąpić reakcje skórne nadwrażliwości (np. pokrzywka, wysypka), reakcje anafilaktyczne (obrzęk naczynioruchowy ust, języka, gardła, utrudnione oddychanie i połykanie, duszność, skurcz oskrzeli, niskie ciśnienie krwi, wstrząs anafilaktyczny).

Preparat ten, podobnie jak inne leki wziewne, może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej, zapalenie gardła, a także nagły i silny skurcz oskrzeli (tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli) uniemożliwiający oddychanie. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu, podać innego szybko działającego wziewnego leku rozszerzającego oskrzela i zgłosić się po pomoc medyczną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł