- Co zawiera i jak działa Augmentin - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Augmentin - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Augmentin - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Augmentin- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Augmentin - tabletki powlekane
- Czy można stosować Augmentin - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Augmentin- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Augmentin - tabletki powlekane?
Kiedy stosować Augmentin - tabletki powlekane?
Preparat jest przeznaczony do leczenia infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę z kwasem klawulanowym u dorosłych i dzieci. Są to m.in. ostre zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich (takie jak zapalenie tkanki łącznej, zakażenia po ukąszeniach zwierząt, ropnie okołozębowe), oraz zakażenia kości i stawów, zwłaszcza zapalenie szpiku i kości.
Kiedy nie stosować preparatu Augmentin - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli są wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeżeli istnieje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne antybiotyki z grupy penicylin.
Niebezpieczne jest stosowanie preparatu u osób, które miały ciężkie reakcje nadwrażliwości (np. reakcje anafilaktyczne) na inne antybiotyki beta-laktamowe (z grupy cefalosporyn, karbapenemów lub monobaktamów).
Preparat jest przeciwwskazany u osób, które wcześniej miały żółtaczkę lub problemy z wątrobą związanymi z amoksycyliną lub kwasem klawulanowym.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Augmentin- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Augmentin - tabletki powlekane
Czy można stosować Augmentin - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed zażyciem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o informowaniu lekarza o tym.
Stosowanie leku u kobiet w ciąży należy unikać, chyba że jest to absolutnie konieczne zgodnie z zaleceniem lekarza.
Przed użyciem leku w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Składniki aktywne preparatu przenikają do mleka matki i mogą wywołać reakcje alergiczne u dziecka. W przypadku wystąpienia u niemowlęcia problemów żołądkowo-jelitowych, infekcji drożdżakowych lub wysypki skórnej, należy przerwać karmienie piersią i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Augmentin- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, Augmentin może powodować efekty uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają negatywne skutki niepożądane.
Do najczęstszych działań niepożądanych po stosowaniu preparatu należą: biegunka, nudności i wymioty. Często lub niezbyt często możemy również zauważyć: drożdżycę skóry i błon śluzowych, niestrawność, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zawroty głowy, bóle głowy, wysypkę, świąd i pokrzywkę. Rzadziej możemy napotkać: przejściową leukopenię, małopłytkowość. Dodatkowo, istnieją inne, rzadziej występujące działania niepożądane, takie jak: nadmierne namnażanie się opornych bakterii, zaburzenia krwi, wydłużenie czasu krwawienia i protrombinowego, nadmierna pobudliwość, drgawki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, czarny język włochaty, zapalenie wątroby, żółtaczka, zapalenie nerek, krystaluria. Bardziej rzadkie, ale potencjalnie poważne działania niepożądane to reakcje alergiczne typu anafilaktycznego, w tym obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny oraz ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, pęcherzowe złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, ostra uogólniona osutka krostkowa, choroba posurowicza, alergiczne zapalenie naczyń. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.