Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Atarax

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Atarax
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Budixon Neb

20.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rzeżączka

20.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Lek Ketrel

16.06.2024
Atarax
22.01.2024
Przeczytasz w 7 min

Atarax co to jest?

Atarax to lek stosowany głównie w leczeniu lęku i napięcia nerwowego. Jego głównym składnikiem jest chlorowodorek hydroksyzyny, który jest pochodną piperyzyny. Atarax działa uspokajająco i przeciwlękowo, a także posiada właściwości przeciwhistaminowe, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu alergii. Ponadto, ma również pewne działanie przeciwskurczowe, co może być pomocne w łagodzeniu objawów związanych z chorobami skóry. Lek jest dostępny na receptę i występuje w różnych formach, takich jak tabletki powlekane lub syrop. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu trwania terapii.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Co zawiera i jak działa Atarax?

Atarax zawiera jako substancję czynną chlorowodorek hydroksyzyny, który jest pochodną piperyzyny. Jego działanie obejmuje kilka obszarów:

1. Działanie przeciwlękowe i uspokajające: Hydroksyzyna działa na układ nerwowy centralny, pomagając zmniejszyć napięcie nerwowe i objawy lęku. Jest często stosowana w krótkoterminowym leczeniu stanów lękowych oraz jako środek wspomagający w leczeniu nerwic.

2. Działanie przeciwhistaminowe: Hydroksyzyna blokuje receptory H1 histaminy, co przyczynia się do łagodzenia objawów alergicznych, takich jak swędzenie, pokrzywka czy reakcje alergiczne skóry.

3. Działanie przeciwskurczowe: Atarax może pomóc w łagodzeniu skurczów mięśni gładkich, co jest przydatne w niektórych stanach medycznych.

4. Lekki efekt przeciwcholinergiczny: Może zmniejszać nadmierną aktywność w układzie nerwowym.

Atarax jest dostępny w formie tabletek powlekanych lub syropu i przepisywany jest zwykle na receptę. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i długości kuracji, ponieważ nadmierne lub niewłaściwe stosowanie może prowadzić do działań niepożądanych.

Kiedy stosować Atarax?

Atarax, zawierający chlorowodorek hydroksyzyny, jest stosowany w różnych sytuacjach klinicznych. Oto główne wskazania do jego użycia:

1. Leczenie Lęku i Napięcia Nerwowego:Jest często przepisywany w krótkoterminowym leczeniu stanów lękowych oraz jako środek wspomagający w leczeniu nerwic.

2. Łagodzenie Objawów Alergii: Ze względu na swoje działanie przeciwhistaminowe, Atarax może być używany do leczenia różnych objawów alergicznych, takich jak pokrzywka, swędzenie, czy alergiczne reakcje skórne.

3. Pomoc w Stanach Skurczowych: Może być stosowany do łagodzenia skurczów mięśni gładkich w niektórych warunkach medycznych.

4. Wspomaganie Leczenia Zaburzeń Snu: Czasami jest używany do leczenia krótkotrwałych problemów ze snem, zwłaszcza gdy są one związane z lękiem.

5. Przed Zabiegami Medycznymi: Może być podawany przed zabiegami chirurgicznymi lub diagnostycznymi w celu redukcji napięcia i lęku.

Jest to lek dostępny na receptę, więc jego stosowanie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Ważne jest, aby ścisło przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących dawkowania i czasu trwania terapii, aby uniknąć działań niepożądanych i uzyskać optymalne rezultaty leczenia.

Kiedy nie stosować preparatu Atarax?

Preparat Atarax, zawierający chlorowodorek hydroksyzyny, nie powinien być stosowany w niektórych sytuacjach ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia lub niepożądane interakcje. Oto kluczowe przeciwwskazania do jego użycia:

1. Uczulenie na Hydroksyzynę lub Inne Składniki Leku: Jeśli występuje znana alergia na chlorowodorek hydroksyzyny lub jakikolwiek inny składnik Ataraxu, lek ten nie powinien być stosowany.

2. Wcześniejsze Prolongowane QT: Pacjenci z wydłużonym odstępem QT w EKG, szczególnie w wyniku innych leków, powinni unikać stosowania Ataraxu.

3. Ciąża i Karmienie Piersią: Atarax zazwyczaj nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne.

4. Dzieci: Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy.

5. Porfiria:Atarax może być przeciwwskazany u osób cierpiących na porfirię, rzadkie zaburzenie krwi.

6. Problemy z Wątrobą lub Nerkami: Pacjenci z ciężkimi problemami z wątrobą lub nerkami powinni unikać Ataraxu lub stosować go pod ścisłym nadzorem lekarskim.

7. Interakcje z Inne Leki: Atarax może wchodzić w interakcje z innymi lekami, szczególnie tymi, które wpływają na centralny układ nerwowy, mają działanie sedatywne, czy wpływają na odstęp QT.

8. Starszy Wiek: Starsi pacjenci, szczególnie ci z czynnikami ryzyka, mogą wymagać szczególnej ostrożności przy stosowaniu Ataraxu.

Zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Ataraxu, aby ocenić ryzyko i korzyści w kontekście indywidualnego stanu zdrowia i innych stosowanych leków.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atarax?

Przy stosowaniu Ataraxu, zawierającego chlorowodorek hydroksyzyny, istnieją pewne sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność. Oto najważniejsze z nich:

1. Wpływ na Zdolność Prowadzenia Pojazdów i Obsługiwania Maszyn: Atarax może powodować senność, zawroty głowy, i zmniejszać koncentrację, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki nie będzie wiadomo, jak lek na daną osobę wpływa.

2. Interakcje z Alkoholem i Innymi Środkami Depresyjnymi: Alkohol i inne środki działające depresyjnie na centralny układ nerwowy mogą nasilać efekty sedatywne Ataraxu. Należy unikać ich spożywania podczas leczenia.

3. Starsi Pacjenci: Osoby starsze mogą być bardziej wrażliwe na działanie sedatywne i antycholinergiczne leku, co wymaga ostrożności w dawkowaniu.

4. Pacjenci z Istniejącymi Chorobami: Osoby z chorobami serca, wątroby, nerek, z zaburzeniami oddychania, zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, trudnościami z oddawaniem moczu (na przykład z powodu przerostu prostaty) powinny stosować Atarax pod ścisłym nadzorem lekarza.

5. Długoterminowe Stosowanie: Długotrwałe stosowanie Ataraxu może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Zaleca się stosowanie leku przez jak najkrótszy możliwy czas.

6. Zmiana Dawkowania: Nigdy nie należy zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli wydaje się, że lek nie działa.

7. Odstawienie Leku: Nagłe odstawienie Ataraxu po długotrwałym stosowaniu może wywołać objawy odstawiennego. Dawkę należy zmniejszać stopniowo pod nadzorem lekarza.

8. Leki Współistniejące: Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty i suplementach, ze względu na ryzyko interakcji.

W każdym przypadku, stosowanie Ataraxu powinno być uważnie monitorowane przez lekarza, zwłaszcza w przypadku osób z określonymi schorzeniami lub przyjmujących inne leki.

Dawkowanie preparatu Atarax

Dawkowanie Ataraxu, zawierającego chlorowodorek hydroksyzyny, różni się w zależności od wieku pacjenta, stanu leczonego oraz indywidualnej odpowiedzi na lek. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do leku. Poniżej przedstawiam ogólne wytyczne dotyczące dawkowania:

Dorośli:
- Leczenie lęku: Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 25 mg na dobę, podzielona na kilka dawek. Dawkę tę można stopniowo zwiększać, zależnie od potrzeb i tolerancji, do maksymalnie 100 mg na dobę.
- Leczenie świądu i alergii: 25 mg do 4 razy na dobę.

Dzieci:
- Dzieci powyżej 6 lat: Dawkowanie jest zwykle ustalane na podstawie masy ciała (około 1 mg/kg masy ciała na dobę), podzielone na kilka dawek.
- Dzieci w wieku 1-6 lat: Zazwyczaj od 1 do 2,5 mg/kg masy ciała na dobę, podzielone na kilka dawek.

Starsi Pacjenci:
- U osób starszych lub pacjentów z problemami z wątrobą lub nerkami, lekarz może zalecić niższą dawkę.

Uwagi:
- Dawkowanie może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i reakcji na lek.
- Nigdy nie należy przekraczać zalecanej dawki bez konsultacji z lekarzem.
- W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas na następną dawkę.
- Nie należy podwajać dawki, aby nadrobić pominiętą dawkę.
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących dawkowania, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pamiętaj, że te informacje są ogólne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. Ścisłe przestrzeganie zaleceń medycznych jest kluczowe dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

Czy można stosować Atarax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie Ataraxu, który zawiera chlorowodorek hydroksyzyny, w okresie ciąży i karmienia piersią jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi.

W okresie ciąży:
- Ogólna Zasada:Zazwyczaj zaleca się unikanie stosowania Ataraxu w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ze względu na brak wystarczających badań potwierdzających jego bezpieczeństwo.
- Ostatni Trymestr Ciąży: Stosowanie Ataraxu w trzecim trymestrze ciąży może powodować ryzyko dla noworodka, w tym ryzyko związane z depresją oddechową lub innymi efektami farmakologicznymi.
- Decyzja Lekarska: Jeżeli lekarz uzna stosowanie Ataraxu za niezbędne, powinno to być dokonane po starannej ocenie stosunku korzyści do potencjalnego ryzyka dla płodu.

W okresie karmienia piersią:
- Przenikanie do Mleka Matki: Hydroksyzyna przenika do mleka matki, co może mieć wpływ na karmione dziecko.
- Ryzyko dla Dziecka:Możliwe są efekty uboczne u niemowlęcia, takie jak senność lub kłopoty z karmieniem.
- Konsultacja z Lekarzem: Należy porozmawiać z lekarzem na temat ryzyka i korzyści stosowania Ataraxu podczas karmienia piersią, aby podjąć najlepszą decyzję dla zdrowia matki i dziecka.

W każdym przypadku, decyzja o stosowaniu Ataraxu w ciąży lub w okresie karmienia piersią powinna być podjęta wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Lekarz może rozważyć alternatywne metody leczenia lub dostosować dawkowanie w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.