Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Mysimba

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Mysimba
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Budixon Neb

20.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rzeżączka

20.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Lek Ketrel

16.06.2024
Mysimba
17.01.2024
Przeczytasz w 6 min

Mysimba co to jest

Mysimba to lek na receptę stosowany do wspomagania kontroli masy ciała u dorosłych osób z nadwagą lub otyłością. Jest to preparat przeznaczony dla osób, które mają indeks masy ciała (BMI) równy lub większy niż 30 kg/m², lub dla osób z BMI równym lub większym niż 27 kg/m², które mają także powiązane problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi lub zaburzenia lipidowe.

Mysimba zawiera dwa aktywne składniki:

Naltrekson - jest to lek używany głównie w leczeniu uzależnienia od alkoholu i opioidów. W przypadku Mysimba, naltrekson działa poprzez wpływ na ośrodki mózgowe odpowiedzialne za kontrolę apetytu.
Bupropion - jest to lek stosowany głównie w leczeniu depresji i jako wsparcie w rzucaniu palenia. Bupropion również wpływa na ośrodki mózgowe, które regulują apetyt, a także pomaga zwiększyć uczucie sytości.
Mechanizm działania Mysimba polega na regulacji pewnych ścieżek w mózgu, które kontrolują spożycie żywności i apetyt, co może pomóc w zmniejszeniu łaknienia i zwiększeniu uczucia sytości.

Mysimba jest zwykle stosowany w połączeniu ze zmianą stylu życia, w tym zwiększoną aktywnością fizyczną i dietą o zmniejszonej kaloryczności, aby osiągnąć optymalne wyniki w kontroli wagi.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania związane z tym lekiem oraz konsultować jego stosowanie z lekarzem, szczególnie w przypadku osób z pewnymi schorzeniami lub przyjmujących inne leki. Mysimba nie jest przeznaczona dla wszystkich pacjentów z nadwagą lub otyłością i jej stosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą medyczną.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie preparatu Mysimba odbywa się według schematu stopniowego zwiększania dawki, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych. Oto ogólny schemat dawkowania, ale zawsze należy przestrzegać indywidualnych zaleceń lekarza:

1. Pierwszy Tydzień:
- 1 tabletka raz dziennie rano.

2. Drugi Tydzień:
- 1 tabletka rano i 1 tabletka wieczorem.

3. Trzeci Tydzień:
- 2 tabletki rano i 1 tabletka wieczorem.

4. Czwarty Tydzień i Dalej:
- 2 tabletki rano i 2 tabletki wieczorem.

Maksymalna zalecana dawka to 2 tabletki dwa razy dziennie. Jeżeli pacjent nie osiąga znaczącej redukcji masy ciała (np. spadek masy ciała o co najmniej 5% początkowej masy) po około 16 tygodniach leczenia, lekarz powinien rozważyć odstawienie leku.

Ważne jest, aby:

- Nie przekraczać zalecanej dawki.
- Regularnie konsultować się z lekarzem w trakcie leczenia.
- Informować lekarza o wszelkich innych przyjmowanych lekach, schorzeniach, oraz o ciąży lub karmieniu piersią.
- Stopniowo zwiększać dawkę zgodnie z zaleceniami, aby zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych.

Pamiętaj, że Mysimba jest częścią kompleksowego planu zarządzania wagą, który obejmuje dietę, ćwiczenia i zmiany stylu życia. Stosowanie leku bez tych elementów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie Mysimba, podobnie jak każdego leku, może wiązać się z wystąpieniem pewnych skutków ubocznych. Nie każdy jednak doświadcza tych objawów, a ich intensywność może być różna u różnych osób. Oto niektóre z możliwych skutków ubocznych związanych z Mysimbą:

1. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: Nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, ból brzucha.

2. Zaburzenia psychiczne: Bezsenność, lęk, zawroty głowy, zmiany nastroju, depresja, halucynacje.

3. Zaburzenia układu nerwowego: Bóle głowy, drgawki (szczególnie u osób z historią padaczki lub przy jednoczesnym stosowaniu innych leków, które obniżają próg drgawkowy).

4. Reakcje alergiczne: Wysypka, świąd, obrzęk (np. twarzy, języka, gardła), trudności w oddychaniu.

5. Zaburzenia sercowo-naczyniowe: Wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszone bicie serca.

6. Zaburzenia słuchu i wzroku: Zaburzenia widzenia, szum w uszach.

7. Inne: Suchość w ustach, pocenie się, uczucie zmęczenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że powyższa lista nie jest wyczerpująca. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy lub znaczące pogorszenie samopoczucia po rozpoczęciu leczenia Mysimbą, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Również przed rozpoczęciem stosowania Mysimba, ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego, aby wykluczyć obecność stanów zdrowia, które mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania tego leku.

Interakcje z alkoholem

Stosowanie Mysimba w połączeniu z alkoholem może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych skutków ubocznych oraz wpłynąć negatywnie na skuteczność leczenia. Oto kilka kluczowych kwestii dotyczących interakcji Mysimba z alkoholem:

1. Zwiększone Ryzyko Skutków Ubocznych: Alkohol może nasilać niektóre skutki uboczne Mysimba, takie jak zawroty głowy, senność, zaburzenia koncentracji, a nawet ryzyko wystąpienia drgawek. Stosowanie alkoholu może również zwiększyć ryzyko depresji i innych zaburzeń psychicznych, które mogą być nasilone przez bupropion, jeden ze składników Mysimba.

2. Zaburzenia Zachowania i Oceny Sytuacji: Zarówno alkohol, jak i Mysimba mogą wpływać na zdolność oceny sytuacji i podejmowania decyzji, co może być szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

3. Interakcje Farmakologiczne: Alkohol może wchodzić w interakcje z bupropionem i naltreksonem, składnikami Mysimba, wpływając na metabolizm tych substancji w wątrobie, co może zmieniać ich efektywność i bezpieczeństwo.

4. Wpływ na Leczenie Otyłości: Regularne spożywanie alkoholu, który jest bogaty w kalorie, może utrudniać osiągnięcie celów leczenia otyłości, co jest głównym celem stosowania Mysimba.

5. Ryzyko Zależności: Osoby, które mają historię problemów z alkoholem, powinny być szczególnie ostrożne przy stosowaniu Mysimba, ponieważ lek ten jest przeciwwskazany w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed spożyciem alkoholu podczas leczenia Mysimbą. Może być konieczne unikanie alkoholu lub znaczne ograniczenie jego spożycia podczas stosowania tego leku.

Mysimba w ciąży

Mysimba nie jest zalecana do stosowania w ciąży. Oto kluczowe informacje na ten temat:

1. Brak Dostatecznych Danych o Bezpieczeństwie: Nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania Mysimba w ciąży. Badania na zwierzętach wskazują na potencjalne ryzyko dla płodu, ale nie jest jasne, jak te dane przekładają się na ludzi.

2. Składniki Mysimba:


- Bupropion: Jest to jeden ze składników Mysimba, który jest również stosowany w leczeniu depresji i pomocy w rzucaniu palenia. W ciąży bupropion powinien być stosowany tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

- Naltrekso: Drugi składnik Mysimba, naltrekson, jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu i opioidów. Jego bezpieczeństwo w ciąży nie jest dobrze ustalone.

3. Ryzyko dla Płodu: Istnieje potencjalne ryzyko teratogenne, czyli ryzyko wpływu na rozwój płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy organy płodu są formowane.

4. Decyzje Dotyczące Leczenia: Decyzja o stosowaniu Mysimba w ciąży powinna być podjęta tylko po dokładnej ocenie ryzyka i korzyści przez lekarza. Zazwyczaj preferowane są inne metody leczenia otyłości u kobiet w ciąży.

5. Planowanie Ciąży: Kobiety w wieku rozrodczym stosujące Mysimba powinny korzystać z skutecznych metod antykoncepcji, a przed planowaniem ciąży należy omówić z lekarzem możliwość zmiany leczenia.

W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania Mysimba, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiedniej oceny i dostosowania planu leczenia. Bezpieczeństwo zdrowia matki i płodu jest priorytetem.

Mysimba a karmienie piersią

Mysimba generalnie nie jest zalecana do stosowania podczas karmienia piersią. Oto główne powody tej rekomendacji:

1. Przenikanie Składników do Mleka Matki:

- Bupropion: Jeden ze składników Mysimba, bupropion, przenika do mleka matki. Chociaż nie ma wystarczających danych dotyczących wpływu bupropionu na karmione piersią niemowlę, istnieje potencjalne ryzyko, w tym ryzyko wpływu na zachowanie i rozwój dziecka.

- Naltrekson: Drugi składnik, naltrekson, również może przenikać do mleka matki, ale dostępne dane na temat jego wpływu na niemowlęta są ograniczone.

2. Potencjalne Skutki dla Dziecka: Skutki uboczne obu substancji aktywnych zawartych w Mysimbie na niemowlę nie są w pełni poznane. Możliwe są różne skutki, w zależności od indywidualnej reakcji niemowlęcia.

3. Brak Danych: Brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania Mysimba u kobiet karmiących piersią sprawia, że trudno jest dokładnie ocenić ryzyko.

4. Zalecenia Lekarskie: Zawsze zaleca się, aby kobiety karmiące piersią konsultowały się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego, w tym Mysimba. Lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka i w razie potrzeby zalecić alternatywne metody leczenia otyłości lub zarządzania wagą.

W świetle tych informacji, kobiety karmiące piersią powinny unikać stosowania Mysimba lub rozważyć zaprzestanie karmienia piersią, jeśli decyzja o stosowaniu tego leku zostanie podjęta w porozumieniu z lekarzem. Bezpieczeństwo dziecka jest zawsze priorytetem, a każda decyzja o leczeniu powinna być dokładnie omówiona i wsparta przez specjalistę opieki zdrowotnej.