Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Aknemycin

Aknemycin
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Aknemycin - maść?

Substancją czynną leku jest antybiotyk z grupy makrolidów, erytromycyna, produkowany przez szczep Saccharopolyspora erythraea (dawniej Streptomyces erythraeus). Mechanizm działania erytromycyny polega na blokowaniu syntezy białek bakteryjnych poprzez hamowanie rybosomów. Dzięki temu uniemożliwia się wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych.

Erytromycyna wykazuje działanie bakteriostatyczne i jest skuteczna przeciwko wielu rodzajom drobnoustrojów. Miejscowe stosowanie minimalnie wpływa na organizm, nie wykazuje dużego działania ogólnoustrojowego.

Kiedy stosować Aknemycin - maść?

Produkt jest zalecany do stosowania miejscowego w leczeniu trądziku, zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych ze złogami i pęcherzykami.

Kiedy nie stosować preparatu Aknemycin - maść?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go zastosować. Nie należy używać produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu.
W trakcie karmienia piersią nie wolno używać produktu na okolice piersi, aby uniknąć kontaktu niemowlęcia z produktem.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Aknemycin- maść?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeszkodą do stosowania lub powodem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Produkt jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków może dojść do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W trakcie kuracji zaleca się monitorowanie pojawienia się nowych zakażeń. W przypadku wystąpienia nowych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych (np. zakażenia drożdżakami) podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Informacje o dodatkowych składnikach leku.
Produkt zawiera alkohol cetearylowy, który może wywołać reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Czy ten produkt wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Leczenie tym preparatem nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Aknemycin - maść

Produkt występuje w postaci maści albo płynu. Należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Nałóż miejscowo na skórę 2 razy dziennie. Przy większości osób można zaobserwować wyraźną poprawę w ciągu 4 tygodni. Nie stosować dłużej niż 4-6 tygodni.
Maść i płyn można stosować zamiennie.

Czy można stosować Aknemycin - maść w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby wyjaśnić ewentualne ryzyko i korzyści związane z używaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach.
Jedynie lekarz może ocenić, czy można stosować dany preparat w trakcie ciąży lub laktacji w Twoim przypadku.
Podczas karmienia piersią zaleca się unikanie kontaktu ust dziecka z obszarem leczonym.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio przyjmowałeś, nawet te bez recepty.
Nie zaobserwowano żadnych interakcji między miejscowo stosowaną erytromycyną a innymi preparatami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Aknemycin- maść?

Cusi erytromycyna 0,5% może wywoływać działania niepożądane, aczkolwiek nie u wszystkich pacjentów. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
W niektórych rzadkich przypadkach na początku terapii mogą pojawić się łagodne zaczerwienienia skóry lub delikatne łuszczenie.
Przy długotrwałym stosowaniu może dojść do wtórnych zakażeń oraz zapalenia mieszków włosowych, wywołanego przez bakterie Gram-ujemne.