Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Acodin Syrop

Acodin Syrop
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Acodin Duo - syrop?

Preparat zawiera dekstrometorfan i dekspantenol, które działają przeciwkaszlowo i wspomagają regenerację błon śluzowych dróg oddechowych. Działanie dekstrometorfanu polega na hamowaniu odruchu kaszlowego poprzez bezpośrednie oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy, natomiast dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii. Jego stosowanie w odpowiednich dawkach nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie aparatu rzęskowego oskrzeli.

Kiedy stosować Acodin Duo - syrop?

Lek ten jest przeznaczony do leczenia suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z obecnością wydzieliny w drogach oddechowych.

Kiedy nie stosować preparatu Acodin Duo - syrop?

Niestety, nawet jeżeli występują wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno używać preparatu, jeśli jesteś uczulony (nadwrażliwy) na którekolwiek składniki preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są także:
stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) jednocześnie lub w ciągu ostatnich 14 dni)
astma oskrzelowa
niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia.
Nie należy stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Acodin Duo- syrop?

Niektóre przypadki chorób oraz inne sytuacje mogą być przeszkodą w stosowaniu tego preparatu lub też wskazywać na konieczność zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Lek działa hamująco na kaszel, ale nie eliminuje jego przyczyny. Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu pacjentom z dużą niewydolnością nerek lub wątroby. W tych przypadkach zaleca się zmniejszenie dawki leku lub zwiększenie odstępów między podaniami. Nie stosować u pacjentów z chorobami dróg oddechowych, które powodują nadmierną produkcję śluzu, na przykład przy zapaleniu oskrzeli.
Zanotowano przypadki nadużywania tego preparatu, również przez dzieci i młodzież. Większość z nich dotyczy osób nadużywających leków lub alkoholu, a także osób ze schorzeniami psychicznymi w wywiadzie.
W przypadku osób z dużą niewydolnością nerek lub wątroby lekarz podejmie decyzję o zmniejszeniu dawki lub zaleci zwiększenie odstępów między podaniami.
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania preparatu, ponieważ dekstrometorfan wzmacnia działanie hamujące alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.
Informacje o dodatkowych składnikach preparatu.
Preparat zawiera sacharozę, dlatego osoby nietolerujące niektórych cukrów powinny unikać jego stosowania.
Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
W odpowiednich dawkach lek nie prowadzi do upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dawkowanie preparatu Acodin Duo - syrop

Preparat występuje w postaci tabletek przeznaczonych do doustnego stosowania. Zaleca się przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania, aby uniknąć możliwych szkód dla zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dzieci w wieku 6-12 lat zaleca się podawanie 5 ml syropu Acodin 150 Junior maksymalnie 4 razy dziennie.
Dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się podawanie 10 ml syropu Acodin 150 Junior lub 5 ml syropu Acodin 300 maksymalnie 4 razy dziennie.
Preparat można stosować niezależnie od posiłku.

Czy można stosować Acodin Duo - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu leków w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, upewnij się, że rozmawiasz z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.
Decyzję o stosowaniu leku w czasie ciąży należy podjąć wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Preparatu nie należy przyjmować podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio przyjmowałeś, także te, które są dostępne bez recepty. Zwłaszcza skonsultuj się z lekarzem, jeśli stosujesz którekolwiek z poniższych leków, ponieważ może być konieczna zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania konkretnego preparatu.
Nie należy jednocześnie stosować preparatu z inhibitorami MAO (również w ciągu 14 dni od zaprzestania ich zażywania), ponieważ mogą pojawić się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak: zawroty głowy, pobudzenie, znaczne podwyższenie temperatury ciała, nudności, drżenia mięśniowe, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Preparat wzmacnia działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Acodin Duo- syrop?

Acodin syrop, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Objawy niepożądane mogą obejmować: senność, zawroty głowy, problemy żołądkowo-jelitowe, a także reakcje alergiczne takie jak wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, a nawet reakcje anafilaktyczne. Mogą także pojawić się zaburzenia psychotyczne, takie jak omamy i splątanie, oraz ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci. Inne możliwe objawy to symptomy neurologiczne, takie jak senność, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.