Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Permetryna Scabinol

Permetryna Scabinol

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO 

Permetryna Scabinol, 40 mg/g, żel 

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY 

1 g żelu zawiera 40 mg permetryny (Permethrinum). 

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1. 

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA 

Żel 

Biały do kremowego nieprzezroczysty żel. 

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE 

4.1 Wskazania do stosowania 

Żel jest wskazany do leczenia zakażeń świerzbowcem u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku  powyżej 2 miesięcy.  

4.2 Dawkowanie i sposób podawania 

Dawkowanie 

Dokładne dawkowanie nie może być określone ze względu na zmienność powierzchni ciała  poddawanej leczeniu. W przypadku jeżeli leczona jest twarz, uszy lub owłosione części głowy, dawka  może zostać zwiększona w celu zapewnienia całkowitego pokrycia ciała. 

Przybliżony schemat dawkowania to: 

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 

Nanieść do 40 g żelu (co odpowiada jednej tubie 40 g). Niektórzy dorośli mogą potrzebować większej  ilości do całkowitego pokrycia ciała, ale nie należy stosować więcej niż 80 g w sumie na każdą  aplikację. 

Dzieci i młodzież 

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 

Nanieść do 20 g żelu (co odpowiada ½ tuby 40 g). 

Dzieci w wieku od 2 miesięcy - 5 lat: 

Nanieść do 10 g żelu (co odpowiada ¼ tuby 40 g). Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u  niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy nie zostały ustalone. Brak dostępnych danych. Po zakończeniu  leczenia niezużyty produkt leczniczy należy usunąć. 

Sposób podawania 

Produkt leczniczy jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego i nie należy go połykać. 

Żel należy nakładać cienką warstwą na czystą, suchą i zimną skórę i nie powinien być stosowany  bezpośrednio po gorącej kąpieli. Żel można całkowicie wmasować w skórę, w związku z tym nie ma  potrzeby nakładania kolejnych porcji żelu do momentu jego widoczności na skórze.

Żelu nie należy stosować na uszkodzoną skórę, błony śluzowe lub w okolicach oczu. W razie  przypadkowego kontaktu z produktem, miejsce to należy przemyć wodą, patrz punkt 4.4. Osoby nakładające żel mogą stosować rękawiczki w celu uniknięcia możliwego podrażnienia rąk. 

Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 2 lat: 

Żel należy nanieść na całe ciało z wyjątkiem głowy i twarzy, o ile nie są zakażone. Należy zwrócić  uwagę na obszary skóry pomiędzy palcami dłoni i stóp, pod paznokciami, na nadgarstkach, pod  pachami, zewnętrznych narządów płciowych, piersi i pośladków. 

Dzieci w wieku od 2 miesięcy do 2 lat: 

Produkt leczniczy może być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza, ze względu na ograniczone  doświadczenie dotyczące stosowania w tej grupie wiekowej. Żel należy nanieść na całe ciało w tym  szyję, twarz, uszy i skórę głowy. Należy zwrócić uwagę na obszary skóry pomiędzy palcami dłoni i  stóp, pod paznokciami, na nadgarstkach, pod pachami, wewnętrznych powierzchni dłoni i podeszw  stóp, zewnętrznych narządów płciowych i pośladków. Nie należy stosować żelu na obszarach wokół  ust, skąd może być zlizany i na obszarach wokół oczu. Podobnie należy zapobiegać zlizywaniu  produktu z rąk np. jeżeli to konieczne poprzez nałożenie dziecku rękawiczek. 

Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u noworodków i niemowląt w wieku poniżej 2  miesięcy ze względu na zwiększone ryzyko działań ogólnoustrojowych oraz ze względu na  ograniczone doświadczenie w tej grupie wiekowej.  

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): 

Żel należy nanieść na całe ciało, w tym szyję, twarz, uszy i skórę głowy. Należy zwrócić uwagę na  obszary skóry pomiędzy palcami dłoni i stóp, pod paznokciami, na nadgarstkach, pod pachami,  zewnętrznych narządów płciowych, piersi i pośladków. Należy unikać stosowania w miejscach w  pobliżu oczu. 

Żel należy pozostawić na skórze przez 14 godzin, ale nie krócej niż na 8 godzin. Jeżeli w tym okresie  jakiekolwiek części ciała, na które był stosowany produkt były myte, należy go ponownie nałożyć na  te miejsca. Całe ciało należy dokładnie umyć po 8-14 godzinach po nałożeniu żelu, np. poprzez kąpiel  lub prysznic. 

Ważne jest, by stosować się do ogólnych zasad eradykacji pasożytów: 

∙ osoby mające kontakt z osobą zakażoną powinny być leczone w tym samym czasie, nawet jeżeli nie wykazują objawów zakażenia, 

∙ paznokcie powinny być skrócone i utrzymywane w czystości, 

∙ ubrania przeznaczone do prania, pościel, ręczniki powinny być zmieniane codziennie przez co  najmniej 7 dni i prane w wysokich temperaturach (co najmniej 60ºC), 

∙ ubrania (nieprzeznaczone do prania w wodzie np. odzież wierzchnia) powinny być  przechowywane w szczelnych plastikowych torbach przez co najmniej 7 dni, 

∙ dywany, łóżka, materace i meble tapicerowane powinny być odkurzane.  

Czas leczenia: 

∙ Pozytywny wynik leczenia (odsetek osób skutecznie wyleczonych) wynosi około 90% po  pojedynczym użyciu. W przypadku niepowodzenia terapii (jeżeli brak oznak leczenia  pierwotnych zmian lub pojawiły się nowe zmiany i tunele) drugie zastosowanie może mieć  miejsce nie wcześniej niż 7 dni po pierwszym zastosowaniu, o ile konieczne. 

∙ Znane jest zjawisko występowania wysypki i świądu, które mogą utrzymywać się do 2 tygodni  lub w niektórych wypadkach nawet do 4 tygodni po leczeniu. Może to być związane nie tylko z  nieskutecznością leczenia, lecz również z nadwrażliwością na samo leczenie lub  nadwrażliwością na pozostałości po pasożytach. W przypadku braku złagodzenia objawów po 4  tygodniach, w przypadku pogorszenia objawów, pojawienia się nowych zmian i tuneli, należy  skontaktować się z lekarzem. 

∙ Sucha skóra może być leczona produktami nawilżającymi po zakończeniu leczenia. 4.3 Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną permetrynę lub inne substancje z grupy pyretroidów lub na  którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. W takim wypadku leczenie powinno  zostać zmienione produkt przeciwświerzbowy z innej grupy chemicznej.  

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania 

Wyłącznie do podania na skórę! 

Osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na rośliny z rodzaju złocień lub inne z rodziny Astrowate powinny skonsultować się z lekarzem przez zastosowaniem tego produktu, ze względu na ryzyko  występowania nadwrażliwości krzyżowej z syntetycznymi piretroidami, takimi jak permetryna. 

Dzieci w wieku od 2 miesięcy do 2 lat powinny być leczone wyłącznie pod opieką lekarza, ze względu  na ograniczone doświadczenie dotyczące stosowania w tej grupie wiekowej. 

Żel powoduje podrażnienie spojówki oka, w związku z tym należy unikać dostania się żelu do oczu. Należy również unikać kontaktu żelu z innymi błonami śluzowymi (tj. nosa, ust, narządów płciowych)  i otwartymi ranami. W razie kontaktu przemyć niezwłocznie miejsce kontaktu wodą. Ważne jest by zapewnić przebieg leczenia zgodnie z podanymi zaleceniami (zwłaszcza zaleceniami  dotyczącymi czasu pozostawania żelu na skórze i ponownego nałożenia żelu na miejsca, które umyto  w czasie stosowania), ponieważ zgłaszano przypadki nieskuteczności leczenia w razie braku  stosowania się do podanych zasad. 

Należy unikać długotrwałego pozostawiania produktu na skórze lub długotrwałego stosowania  produktu ponieważ, pomimo niewielkiej toksyczności ostrej permetryny stosowanej miejscowo,  długotrwała ekspozycja na permetrynę może prowadzić do zwiększonej dostępności ogólnoustrojowej  i działania neurotoksycznego, zwłaszcza u młodszych dzieci. 

Produkt leczniczy jest szkodliwy dla wszystkich rodzajów owadów i organizmów wodnych (ryby,  algi, dafnia). Należy unikać zanieczyszczenia akwarium. 

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji Nie są znane interakcje. 

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację 

Ciąża 

Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Ze  względu na ograniczone dane dotyczące stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży, ciężarne  kobiety powinny stosować permetrynę wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy  dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka, a produkt powinien być stosowany jedynie w  przypadku wyraźnej konieczności.  

Karmienie piersią 

Ze względu na ograniczone dane dotyczące stosowania produktu u kobiet karmiących piersią, należy  dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka, a produkt powinien być stosowany jedynie w  przypadku wyraźnej konieczności. Podczas stosowania produktu oraz co najmniej przez tydzień po  zastosowaniu produktu, zaleca się powstrzymanie się od karmienia piersią. 

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn 

Permetryna Scabinol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia  pojazdów i obsługiwania maszyn. 

4.8 Działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są łagodne i przemijające reakcje skórne jak wysypka,  świąd i parestezje skórne w postaci uczucia kłucia, pieczenia lub mrowienia. U pacjentów leczonych  ze względu na świerzb takie działania mogą utrzymywać się przez 2 tygodnie lub w niektórych  przypadkach nawet do 4 tygodni, pomimo skutecznego leczenia. Uważa się, że jest to wywołane  reakcją alergiczną na martwe świerzbowce pod skórą i niekoniecznie wskazuje na nieskuteczność  leczenia.  

Nazwy zastosowane do opisania każdego z działań niepożądanych zgodnie z następującą konwencją:  Bardzo często (≥1/10) 

Często (≥1/100 to <1/10) 

Niezbyt często (≥1/1000 to <1/100) 

Rzadko (≥1/10 000 to <1/1000) 

Bardzo rzadko (<1/10 000) 

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) 

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej  

Często: wysypka, świąd, rumień, wyprysk, złuszczanie się skóry i (lub) sucha skóra Bardzo rzadko: hipopigmentacja skóry, zapalenie mieszków włosowych 

Częstość nieznana: kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka 

Zaburzenia układu nerwowego  

Często: parestezje, pieczenie, kłucie, mrowienie 

Zaburzenia układu oddechowego i klatki piersiowej 

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości objawiające się dusznością 

Zaburzenia żołądka i jelit  

Częstość nieznana: nudności, biegunka 

U pacjentów zarażonych świerzbowcem opisywano dyskomfort skóry, zwykle jako pieczenie, kłucie  lub mrowienie, występuje u niektórych wkrótce po nałożeniu żelu. Występuje to częściej u pacjentów  z ciężkim zakażeniem świerzbowcem i jest zazwyczaj łagodne i przemijające. Inne przemijające objawy przedmiotowe i podmiotowe podrażnienia skóry, w tym rumień, obrzęk,  wyprysk, wysypkę i świąd, które mogą wystąpić po leczeniu świerzbu z użyciem żelu są ogólnie  uznawane za część normalnych objawów po zakażeniu świerzbowcem. 

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych 

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań  niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania  produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać  wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania  Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,  Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa; tel.:  +48 22 492 13 01, fax: +48 22 492 13 09; e-mail: ndl@urpl.gov.pl.  

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. 4.9 Przedawkowanie 

Nie zgłaszano przypadków przedawkowania.  

Przedawkowanie u dorosłych po miejscowym zastosowaniu żelu nie jest możliwe oraz jest bardzo  mało prawdopodobne w przypadku dzieci, ze względu na bardzo małą dostępność ogólnoustrojową  permetryny po podaniu na skórę. Jedynym przypadkiem mogącym potencjalnie doprowadzić do  przedawkowania jest przypadkowe połknięcie dużej ilości produktu leczniczego. Objawy  obserwowane przy zatruciach wysoko skoncentrowanymi produktami z permetryną obejmują  nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie i w ciężkich przypadkach wrażenia  zmysłowe jak uczucie mrowienia skóry, szumy uszne, drętwienie, nadreaktywność, drżenie i drgawki. 

O ile to konieczne należy wdrożyć leczenie objawowe i intensywną opiekę medyczną. Można  rozważyć płukanie żołądka do dwóch godzin po połknięciu (czas ograniczony opróżnieniem żołądka). Ciężkie przedawkowanie produktu podanego na skórę jest mało prawdopodobne. Może ono jednak  potencjalnie skutkować nasileniem łagodnych działań niepożądanych obserwowanych przy zwykłym  stosowaniu, jak reakcje skórne i parestezje (parestezje obserwowano również w przypadku zatrucia po  przyjęciu doustnym produktu), jednak dane na temat tych zjawisk są ograniczone.  

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE 

5.1 Właściwości farmakodynamiczne 

Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwświerzbowe, kod ATC: P03AC04. 

Mechanizm działania  

Permetryna jest mieszaniną izomerów cis- i trans- syntetycznego piretroidu. Permetryna jest  insektycydem do stosowania miejscowego i akarycydem działającym na wiele owadów i roztoczy, w  tym na świerzbowca. 

Permetryna działa na błonę neuronów owadów zaburzając przepływ jonów potasu i sodu w kanałach regulujących polaryzację błony (głównie kanały sodowe bramkowane napięciem). To zaburzenie  skutkuje paraliżem pasożyta. 

Dzieci i młodzież 

Noworodki i niemowlęta  

Bezpieczeństwo i skuteczność permetryny u noworodków i niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy nie  zostały ustalone, ponieważ nie są dostępne badania prospektywne lub duże serie przypadków.  Ograniczona liczba opisów przypadków leczenia dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy zakażonych  świerzbowcem nie wskazuje na szczególne problemy dotyczące bezpieczeństwa stosowania  miejscowego permetryny w tej grupie wiekowej, jednak nie jest możliwe wyciągnięcie  jednoznacznego wniosku. 

5.2 Właściwości farmakokinetyczne 

Wchłanianie i dystrybucja 

Badania u zdrowych ochotników i pacjentów zakażonych świerzbowcem wskazują, że po podaniu na  skórę jedynie około 0,5-1% dawki jest wchłaniane do krążenia ogólnego. Większość dawki jest  usuwana w czasie mycia lub magazynowana w górnych warstwach naskórka (stratum corneum). 

Metabolizm 

Wchłonięta permetryna jest szybko metabolizowana w skórze i wątrobie u ssaków, głównie przez  hydrolizę estru i w mniejszym stopniu przez utlenianie do nieaktywnych metabolitów, które są  wydalane w większości z moczem. Główne metabolity permetryny były wykrywalne w moczu w  ciągu kilku godzin po jej podaniu na całe ciało u zdrowych ochotników lub pacjentów zakażonych  świerzbowcem. 

Eliminacja 

W największych stężeniach permetryna była wydalana w ciągu pierwszych 48 godzin, ale bardzo małe  stężenia jej metabolitów były nadal wykrywalne w moczu niektórych osób 28 dnia po leczeniu.  Całkowite wydalanie wskazuje, że mniej niż 0,5% podanej permetryny jest wchłaniane w ciągu  pierwszych 48 godzin.  

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie 

Dane niekliniczne wynikające z konwencjonalnych badań farmakologicznych dotyczących  bezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności, potencjalnego  działania rakotwórczego oraz toksycznego wpływu na rozród i rozwój potomstwa nie ujawniają  żadnego szczególnego zagrożenia dla człowieka.

Dane dotyczące toksyczności ostrej u gryzoni wskazują na małą toksyczność permetryny w  porównaniu do innych pyretroidów. Doustne LD50 technicznej jakości permetryny u zwierząt  badanych wynosiło 0,5-5 g/kg masy ciała. Wodne zawiesiny permetryny wykazywały zazwyczaj  najmniejszą toksyczność z wartościami LD50 w zakresie od 3 do 4 g/kg masy ciała. Permetryna w  postaci zawiesin w oleju kukurydzianym skutkowała wartościami LD50 około 0,5 g/kg mc. w  większości badań dotyczących podania doustnego u szczurów i myszy (większa toksyczność była  prawdopodobnie związana ze zwiększonym wchłanianiem w przypadku nośników tłuszczowych).  Stosunek izomerów cis/trans również wpływa na toksyczność, izomer cis jest bardziej toksyczny co  może być po części spowodowane wolniejszym metabolizmem izomeru cis. Toksycznością  obserwowaną w badaniach nieklinicznych po podaniu doustnym była głównie neurotoksyczność – w  przypadku permetryny jako zespół T (ang. tremors – drżenie), jednakże w niektórych badaniach  obserwowano również częściowy zespół CS (tj. nadmierne wydzielanie śliny). Inny rodzaj  toksyczności w badaniach toksyczności ostrej (kardiotoksyczność) był słabiej widoczny i mógł być w  większości wypadków wtórny do uogólnionej neurotoksyczności. Objawy kliniczne ostrego zatrucia  były widoczne w ciągu 2 godzin po ekspozycji. Po podaniu miejscowym obserwowano bardzo małą  toksyczność ostrą, co jest zgodne z farmakokinetyką permetryny. Nie odnotowano zgonów po podaniu  permetryny technicznej jakości na skórę szczurów w dawce 2 g/kg mc. 

Maksymalna dawka, przy którym nie obserwowano działań niepożądanych (ang. NOEL) permetryny  u szczurów w 3 i 6-miesięcznych badaniach z podawaniem permetryny w pożywieniu wynosiła od 20  do 1500 mg/kg mc. Szczury i myszy przeżywały ekspozycję na permetrynę w dawkach tak dużych,  jak 10 000 mg/kg mc. (w pożywieniu) przez 2-26 tygodni, jednak objawy kliniczne toksyczności były  wyraźnie widoczne. NOEL u psów, którym podawano permetrynę doustnie w kapsułkach  żelatynowych wynosiło od 5 mg/kg mc. w 3-miesięcznym badaniu, do 250 mg/kg mc. w 6- miesięcznym badaniu. Docelowym narządem toksyczności w badaniach toksyczności podprzewlekłej  i przewlekłej jest wątroba. Toksyczność uwidaczniała się przez zwiększenie całkowitej i względnej  masy wątroby. Aby wzrost masy wątroby był wyraźnie widoczny konieczny jest szereg ekspozycji na  duże dawki. Znaczący wzrost masy wątroby występował u szczurów po podaniu doustnym  permetryny w dawce 100 mg/kg mc. na dobę przez 26 tygodni, czyli najmniejszej dawki wywołującej  takie działanie. Wzrost masy wątroby u szczurów narażonych na duże dawki permetryny jest  spowodowany hipertrofią komórek wątroby. Najmniejsza dawka NOEL z badań toksyczności  podprzewlekłej permetryny była oceniana na 5 mg/ mc. na dobę u psów. Badania toksyczności  ogólnoustrojowej permetryny wykazują, że toksyczność ogólnoustrojowa po podaniu miejscowym  praktycznie nie występowała. Jedynym objawem toksyczności w takim wypadku było podrażnienie i  miejscowe reakcje nadwrażliwości. Podrażnienie skóry (złuszczanie, obrzęk i strupy) było  obserwowane również w 21-dniowym badaniu toksyczności skórnej. Najmniejsza dawka wywołująca  objawy toksyczności (ang. LOEL) dla tego punktu końcowego wynosiła 50 mg/kg mc. /dobę. 

Przerost wątroby był najczęstszym niezwiązanym z nowotworzeniem objawem obserwowanym w  badaniach toksyczności przewlekłej u szczurów i myszy. Najmniejsza dawka wywołująca objawy  (ang. LOEL) przerostu wątroby w przewlekłej ekspozycji wynosiła 50 mg/kg mc./dobę, co  zaobserwowano u myszy. Obserwowano również inne działania dotyczące wątroby, w tym  proliferację peroksysomów i eozynofilię, które były widoczne u myszy po dawkach 150 mg/kg  mc./dobę. Dodatkowo do objawów związanych z wątrobą, w przewlekłej ekspozycji na permetrynę  obserwowano szereg innych działań, takich jak zmniejszenie jąder u samców myszy po dawkach 300 mg/kg mc./dobę, proliferację komórek pęcherzykowych u samic myszy po dawkach 375 mg/kg mc./dobę, ogniskowe zaburzenia we wzroście komórek nabłonkowych tarczycy samców szczurów  przy 250 mg/kg mc./dobę i zmiany w nadnerczach oraz zmniejszony przyrost masy ciała u psów po  dawkach 100 mg/kg mc./dobę. Najmniejsza maksymalna dawka NOEL dla różnych objawów  przewlekłych wynosiła 3-5 mg/kg mc./dobę u szczurów i psów (zależnie od stosunku izomerów  cis/trans), najmniejsza dawka wywołująca objawy toksyczności (ang. LOEL) wynosiła 5 mg/kg mc. u  psów przy stosunku izomerów 40:60. 

Permetryna nie wykazywała genotoksyczności. Istnieje pewien dowód słabej rakotwórczości u  szczurów, lecz permetryna nie jest klasyfikowana jako rakotwórcza u ludzi lub zwierząt.

Dostępne dane niekliniczne wskazują na niewielki wpływ lub brak wpływu permetryny na rozwój i  reprodukcję, z wyjątkiem ekspozycji na bardzo duże dawki, co nie jest możliwe w przypadku tego  produktu leczniczego. 

6. DANE FARMACEUTYCZNE 

6.1 Wykaz substancji pomocniczych 

Etanol (96%) 

Karbomer 980 

Trolamina 

Woda oczyszczona 

6.2 Niezgodności farmaceutyczne 

Nie dotyczy. 

6.3 Okres ważności 

3 lata. 

6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania 

Przechowywać w temperaturze poniżej 25 ºC. 

Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. 

Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. 

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania 

Tuba aluminiowa z membraną od wewnątrz pokryta lakierem epoksydowo-fenolowym, z zakrętką z  PP z przebijakiem, zawierająca 40 g żelu w tekturowym pudełku. 

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania 

Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z  lokalnymi przepisami. 

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA  DOPUSZCZENIE DO OBROTU 

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "LMP"  

Vietalvas 1 

1009 Ryga  

Łotwa 

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU 

Nr pozwolenia: 

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU  I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU  CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Permetryna Scabinol
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu