Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zespół Patau

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Eye Q

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Nalgesin Forte

04.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Rozalin

04.08.2024
Zespół Patau
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zespół Patau?

Zespół Patau to rzadka choroba genetyczna spowodowana obecnością dodatkowego chromosomu 13 pary. Ten warunek, nazywany także trisomią 13, powoduje liczne deformacje zewnętrzne oraz wewnętrzne narządów.

Choroba ta jest bardzo ciężka, a wiele płodów z nią ulega poronieniu. W większości przypadków dodatkowy chromosom 13 jest dziedziczony od matki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Zespół Patau – przyczyny

Przyczyną zespołu Patau jest obecność nadmiarowego chromosomu 13. Istnieją trzy mechanizmy prowadzące do trisomii 13:

Trisomia prosta, czyli sytuacja, w której we wszystkich komórkach organizmu znajduje się dodatkowa kopia chromosomu 13. Do tego błędu dochodzi podczas mejozy, a ma to związek z wiekiem matki. Dodatkowy chromosom 13 na wyniku badania kariotypu oznaczany jest jako +13, czyli np. dziewczynka z zespołem Pataua będzie miała kariotyp 47,XX,+13.

Tzw. niezrównoważona translokacja robertsonowska to w uproszczeniu sytuacja, w której (oprócz występującej u zdrowych osób pary chromosomu 13) występuje dodatkowa kopia chromosomu 13, która jest przyłączona do innej pary chromosomów. Nie jest to związane z wiekiem matki.

Mozaicyzm, czyli sytuacja, w której nie wszystkie komórki organizmu mają dodatkowy chromosom 13. Jest to związane z błędem podczas mitozy i jest niezależne od wieku matki.

Jak często występuje zespół Patau?

Ryzyko wystąpienia zespołu Patau wzrasta wraz z wiekiem matki, ponieważ większość dodatkowych chromosomów pochodzi od niej. Szacuje się, że częstość choroby wynosi 1:5000-1:8000 żywych urodzeń. Niestety, około 95% płodów z tym zespołem kończy się poronieniem.

Zespół Patau – objawy

Podejrzenie lub rozpoznanie zespołu Pataua często jest ustalane w trakcie ciąży poprzez badanie USG, testy przesiewowe, a następnie analizę kariotypu płodu. Większość ciąż z trisomią 13 kończy się samoistnym poronieniem lub martwym porodem przedwczesnym. Przebieg ciąży związanej z zespołem Patau zazwyczaj jest nieprawidłowy.

Symptomy u noworodków z zespołem Patau obejmują odchylności w wyglądzie (dysmorfia) oraz wady rozwojowe. Choroba ta powoduje wystąpienie różnorodnych wad i objawów, które mogą się różnić między osobami oraz w nasileniu. Trzy główne symptomy, które dotyczą większości osób z zespołem Patau to: brak oczu lub małe oczy, rozszczep wargi i/lub podniebienia oraz obecność nadliczbowych palców.

Do innych symptomów zaliczają się:

  • mała głowa (małogłowie)
  • blisko osadzone oczy (hipoteloryzm)
  • problemy ze wzrokiem: rozszczep tęczówki, ubytki siatkówki
  • ubytki skóry na głowie
  • nisko osadzone i zniekształcone małżowiny uszne
  • nietypowy wygląd dłoni – mogą występować poprzeczne bruzdy na dłoni i nieprawidłowe linie papilarne
  • deformacje stóp – palce nadliczbowe oraz wydatna pięta.

U osób z zespołem Pataua często występują również wady narządów wewnętrznych: serca, nerek, narządów moczowo-płciowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Osoby chore mają ciężkie upośledzenie intelektualne, z ilorazem inteligencji odpowiadającym stopniowi ciężkim, a także mogą cierpieć na głuchotę.

Ponad 90% dzieci z zespołem Patau umiera w pierwszym roku życia. Rozwój dzieci chorych jest znacząco opóźniony, niezdolne są do samodzielnego poruszania się ani komunikowania. Brak rozwoju mowy często związany jest z problemami ze słuchem.

Zespół Patau – diagnostyka

Podstawowym testem diagnostycznym jest ustalenie kariotypu (analiza całego zestawu chromosomów płodu), zwykle przeprowadzane z limfocytów krwi obwodowej. Procedurę taką można przeprowadzić w ramach diagnostyki prenatalnej z próbki pobranej podczas amniopunkcji lub biopsji kosmówki.

Zespół Patau – leczenie

Zespołu Pataua nie da się wyleczyć przyczynowo. Konieczne jest stosowanie leczenia objawowego, które dostosowane jest do konkretnych objawów i potrzeb pacjenta. W przypadku gdy stan ogólny pacjenta na to pozwala, zalecana jest rehabilitacja.

Zespół Patau – rokowanie

Zdecydowana większość dzieci z zespołem Pataua umiera w ciągu pierwszych tygodni życia. Tylko niewielki odsetek, od 5 do 10%, dociera do końca pierwszego roku. Okazuje się, że dłuższe przeżycie jest rzadkością, a ci, którzy przeżyją, często zmagają się z poważnymi problemami neurologicznymi, trudnościami intelektualnymi, atakami padaczkowymi oraz opóźnieniami w rozwoju. Chociaż zdarzają się pojedyncze przypadki osób, które żyją kilka lat, potrafią komunikować się z rodziną i osiągają niewielkie postępy w rozwoju.

Zespół Patau – zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec zespołowi Pataua. Im starsza jest matka, tym większe jest ryzyko wystąpienia tego zespołu u rozwijającego się płodu.

Ryzyko kolejnej ciąży dotkniętej zespołem Patau dla kobiet poniżej 35. roku życia wynosi mniej niż 1% pod warunkiem, że żaden z rodziców nie jest nosicielem tzw. zrównoważonej translokacji obejmującej chromosom 13.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł