Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zespół Jelita Drażliwego

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mięśniaki Na Macicy

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zapalenie Uchyłków

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Urografia

29.08.2024
Zespół Jelita Drażliwego
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zespół jelita drażliwego i jakie są jego przyczyny?

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą jelit, charakteryzującą się bólem brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana i może wynikać z wielu czynników, takich jak zaburzenia regulacji osi mózg-jelito, wzmożone czucie trzewne, nieprawidłowości w perystaltyce jelit oraz dysbioza mikrobioty jelitowej. Poinfekcyjny zespół jelita drażliwego to utrzymujące się objawy pomimo wyeliminowania drobnoustroju odpowiedzialnego za infekcję. Badania wskazują na powiązanie tej choroby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy niepokój.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zespół jelita drażliwego?

Według danych, zespołu jelita drażliwego występuje w populacji ogólnej na całym świecie około 11%. Jednakże odnotowuje się istotne zróżnicowanie między poszczególnymi krajami, sięgające od 1,1% we Francji do 35% w Meksyku. Badania wskazują, że to schorzenie jest około dwukrotnie częstsze u kobiet, zwłaszcza poniżej 50. roku życia. Pierwsze objawy zespołu pojawiają się z reguły u połowy chorych przed ukończeniem 35. roku życia.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Przebieg zespołu jelita drażliwego charakteryzuje się jako przewlekły i nawracający, co oznacza, że objawy mogą ustępować i pojawiać się ponownie w różnych odstępach czasu.

Podstawowym symptomem zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha.

W jakiej okolicy brzucha występuje ból w zespole jelita drażliwego?

Ból brzucha występuje najczęściej w podbrzuszu i w dolnej części brzucha po lewej stronie. Może mieć charakter ostry, kurczowy, nękający, ale prawie nigdy nie budzi w nocy. Objawy nocne występują u pacjentów z bezsennością.

Inne objawy to: biegunka lub zaparcie stolca, wzdęcie brzucha, domieszka śluzu w kale, nudności, wymioty i zgaga, objawy ogólne takie jak ból głowy i uczucie zmęczenia, zaburzenia nastroju, lęk, stany depresyjne, zaburzenia miesiączkowania i częste oddawanie moczu.

Objawy zespołu jelita drażliwego mogą być niecharakterystyczne i występować w wielu innych chorobach. W przypadku ich wystąpienia, zaleca się wizytę u lekarza rodzinnego.

Jeśli objawy zespołu jelita drażliwego towarzyszy gorączka, utrata masy ciała, krew w stolcu, niedokrwistość lub istnieje ryzyko występowania poważniejszych chorób, takich jak rak jelita grubego, nieswoista choroba zapalna jelit, czy celiakia, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym.

Zespół jelita drażliwego – badania

Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący przebiegu dolegliwości, charakteru objawów oraz ich nasilenia, związku z określonymi sytuacjami (np. stresem, posiłkiem), a także chorób jelita występujących w rodzinie. Następnie dokona badania pacjenta. W przypadku podejrzenia zespołu jelita drażliwego, może zalecić dodatkowe badania, takie jak: badanie morfologii krwi, CRP (i/lub kalprotektyny bądź laktoferyny w kale), hormonów tarczycy, badania krwi w kierunku celiakii, test oddechowy w kierunku zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, test tolerancji laktozy lub 2-tygodniową próbę stosowania diety bezlaktozowej i inne. U niektórych osób konieczne może być wykonanie kolonoskopii, a także gastroskopii.

Lekarz może zalecić również inne badania dodatkowe, ponieważ rozpoznanie zespołu jelita drażliwego w dużej mierze zależy od wykluczenia innych chorób (w tym poważnych), które mogą powodować podobne objawy.

Zespół jelita drażliwego – leki i leczenie

Warto pamiętać, że zespół jelita nadwrażliwego, mimo że prowadzi do nieprzyjemnych objawów i może wpływać na codzienne funkcjonowanie, nie jest poważną chorobą (na przykład nie ma nic wspólnego z nowotworem, na co często zwracają uwagę pacjenci). Ważne jest zidentyfikowanie sytuacji stresujących i, jeśli to możliwe, ich usunięcie (np. przy wsparciu psychologicznym).

Preparaty farmakologiczne odgrywają rolę wspomagającą. Mogą pomóc w złagodzeniu części objawów u niektórych pacjentów. Ich celem jest przede wszystkim złagodzenie objawów, które nie ustępują pomimo wsparcia psychologicznego i zmiany diety. Lekarz dobiera terapię indywidualnie, uwzględniając sytuację pacjenta, dominujące objawy i postać zespołu jelita nadwrażliwego.

Wśród leków, które są stosowane w terapii zespołu jelita nadwrażliwego, można wymienić:

  • leki trójpierścieniowe przeciwdepresyjne (nortryptylina, dezypramina, imipramina lub amitryptylina) - łagodzą ogólne objawy choroby i dolegliwości bólowe,
  • leki rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego (drotaweryna, hioscyna, mebeweryna, alweryna, olejek z mięty pieprzowej).

W przypadku biegunek można stosować loperamid, eluksadolinę lub rifaksyminę.

W przypadku zaparć zaleca się stosowanie makrogoli, tegaserodu, prukaloprydu, inaklotydu, plekanatylu oraz lubiprostonu.

Leczenie psychologiczne może być wskazane, jeśli standardowa terapia trwająca od 3 do 6 miesięcy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a nasilenie objawów wiąże się ze stresem lub zaburzeniami emocjonalnymi. Skuteczne interwencje psychologiczne obejmują terapię poznawczo-behawioralną, hipnoterapię oraz trening relaksacyjny.

Dieta w zespole jelita drażliwego

Ważnym aspektem terapii jest właściwa dieta. Dla większości pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, istnieje związek między objawami a spożywaniem konkretnych pokarmów. Zaleca się spożywanie regularnych i spokojnych posiłków, unikanie produktów bogatych w węglowodany złożone oraz potraw wzdymających. Istotne jest również ograniczenie spożycia kawy i alkoholu. Dostosowanie diety poprzez zawartość błonnika rozpuszczalnego oraz eliminację składników FODMAP może korzystnie wpłynąć na przebieg choroby.Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem przewlekłym, charakteryzującym się nawracającymi objawami. Niemniej jednak, choroba ma łagodny przebieg i nie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Probiotyki w zespole jelita drażliwego

W przypadku zespołu jelita drażliwego obserwuje się zmiany w naturalnej florze bakteryjnej jelit, dlatego w leczeniu tej dolegliwości u niektórych pacjentów można zaobserwować poprawę objawów poprzez zastosowanie odpowiednich antybiotyków lub probiotyków. Decyzję odnośnie do rodzaju stosowanych leków podejmuje lekarz.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł