Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zespół Cieśni Nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego przyczyny?

Zespół cieśni nadgarstka to zespół objawów związany z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Choroba ta wynika z ucisku mechanicznego na nerw.

Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany różnymi chorobami i stanami, takimi jak choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby zakaźne, choroby zawodowe oraz urazy, a także inne choroby i stany.

Nawyki takie jak powtarzające się ruchy palców i nadgarstka mogą sprzyjać wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka, dlatego jest on częściej diagnozowany u osób pracujących przy drobnych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze czy muzyków. Uraz lub obrzęk struktur w kanale nadgarstka również mogą spowodować ucisk nerwu.

Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?

Częstość występowania zespołu cieśni nadgarstka wynosi około 50 na 1000 osób. Choroba ta może pojawić się u jednostki w każdym wieku, najczęściej jednak występuje po 50. roku życia. Dotyka 3–6% populacji. Objawy choroby mogą występować jedynie w jednej ręce (zazwyczaj tej dominującej, czyli prawej u osób praworęcznych, lewej u osób leworęcznych) lub w obydwu. Kobiety są bardziej narażone na chorobę niż mężczyźni.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka to najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego, takie jak mrowienie, drętwienie i dyskomfort. Często towarzyszy im osłabienie mięśni. Choroba ta nie dotyczy jednak palca małego.Pacjenci mają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów chorą ręką, czują ją osłabioną. Problemy pojawiają się również podczas trzymania przedmiotów oraz wykonując codzienne czynności. Objawy nasilają się zwłaszcza w nocy podczas uniesienia ręki do góry. Czasami strząsanie dłonią przynosi ulgę. Czynności wymagające powtarzających się ruchów zginania nadgarstka mogą zaostrzać objawy.Początkowo objawy pojawiają się okresowo, jednak z czasem stają się coraz częstsze. Niektórzy pacjenci odczuwają tymczasową ulgę po strząśnięciu nadgarstkiem lub polewaniu rąk ciepłą wodą.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

Jeśli zauważysz u siebie symptomy cieśni nadgarstka, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Czasem po intensywnym obciążeniu ręki powtarzalnymi ruchami mogą pojawić się przejściowe objawy związane z tym zespołem - zazwyczaj nie wymagają one dalszej diagnostyki ani leczenia.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Lekarz zadaje pytania dotyczące okoliczności, charakteru dolegliwości, czasu trwania oraz nasilenia objawów. Ważne jest przekazanie informacji o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i ewentualnych urazach. Podczas badania lekarz zwróci uwagę na ewentualny zanik mięśni w dłoniach oraz przeprowadzi testy z opukiwaniem nerwów i zginaniem nadgarstka. Zazwyczaj objawy, przebieg oraz wyniki badania fizykalnego są charakterystyczne i pozwalają na ustalenie diagnozy. Dodatkowo pomocne może być wykonanie badań dodatkowych, takich jak przewodnictwo nerwowe, elektromiografia, oraz czasem USG lub rezonans magnetyczny.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Metoda terapii jest dobierana zależnie od etapu trwania i zaawansowania schorzenia. U osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami rekomenduje się terapię konserwatywną, która po 2-6 tygodniach prowadzi do poprawy, a najlepsze rezultaty obserwuje się po około 3 miesiącach. Metody te obejmują stosowanie ortez na nadgarstek, iniekcje kortykosteroidów (czasami także doustne), fizjoterapię, terapię ultradźwiękami oraz jogę.

W przypadku braku efektów terapii zachowawczej, konieczne jest podjęcie interwencji operacyjnej, mającej na celu usunięcie przyczyny dolegliwości - czyli ucisku na nerw pośrodkowy. Procedura ta zapewnia długotrwałe i skuteczne rezultaty w 70-90% przypadków.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Sytuacja może się powtórzyć u niektórych osób, szczególnie gdy zespół cieśni jest związany z chorobą przewlekłą.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Po operacji często wymagana jest rehabilitacja, która umożliwia powrót do pełni sprawności. Czasami konieczne jest także dostosowanie wykonywanej pracy oraz unikanie zadań obciążających nadgarstek.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka może pojawić się z różnych powodów, takich jak nieprawidłowa budowa nadgarstka, praca w niewygodnej pozycji, użycie wibrujących narzędzi lub niewielki uraz. Osoby podatne na ten problem powinny regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające, dbać o prawidłową postawę i unikać niekorzystnej pozycji podczas pracy. Dodatkowo, niektóre choroby, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy i nowotwory krwi, również mogą sprzyjać wystąpieniu tego zespołu.