Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zatkany Nos

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Zatkany Nos
28.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Jak odetkać nos przy przeziębieniu?

Jeśli występuje zatkany nos związany z przeziębieniem, typowy nieżyt nosa rozwija się w następujący sposób: początkowo występuje wyciek wodnistej wydzieliny, która spływa także po tylnej ścianie gardła, następnie pojawia się uczucie zatkania nosa, zmniejszenie drożności nosa, zaburzenia węchu oraz kichanie. Później wydzielina może być gęsta, zielonkawa, a nawet ropna.

W celu odblokowania nosa stosuje się między innymi leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane miejscowo, ale tylko przez krótki czas w celu poprawy drożności nosa (do 5 dni). Do leków tych należy: efedryna, fenylefryna, ksylometazolina, oksymetazolina, tymazolina oraz donosowo roztwory chlorku sodu, czyli soli – izotoniczne lub hipertoniczne (2,5–3%, preparaty soli morskiej).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Sposoby na zatkany nos w przebiegu ostrego zapalenia zatok przynosowych

Jeśli występuje zatkany nos jako objaw ostrego zapalenia zatok przynosowych, można zastosować kilka metod, takich jak płukanie nosa solą fizjologiczną, stosowanie donosowych leków obkurczających naczynia błony śluzowej nosa lub preparatów złożonych zawierających różne substancje. Można także sięgnąć po leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa doustnie, ale należy je stosować jedynie doraźnie i z rozwagą. Nie wykazano korzyści ze stosowania inhalacji pary wodnej.

Jak odetkać zatkany nos przy alergicznym nieżycie nosa

Jeśli występuje zatkany nos związany z alergicznym nieżytem nosa, istotne jest:

  • unikanie kontaktu z alergenami odpowiedzialnymi za objawy (np. ograniczenie przebywania na zewnątrz podczas pylenia uczulających roślin, unikanie otwierania okien podczas podróży samochodem, używanie filtrów przeciwpyłkowych w samochodach i klimatyzacji, zaprzestanie noszenia soczewek, mycie twarzy, włosów i zmiana ubrań po powrocie do domu, usunięcie zwierząt z domu, stosowanie różnych metod zwalczania roztoczy kurzu domowego)
  • irygacja nosa lub podawanie do nosa 0,9% lub hipertonicznego roztworu NaCl albo jałowej wody morskiej.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa jest uzależnione od jego nasilenia, formy i objawów, które go wywołują. Aby zmniejszyć zatkany nos, lekarz może zalecić:

  • glikokortykosteroidy [GKS] do nosa, które są najbardziej skutecznymi lekami w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Należą do nich: dipropionian beklometazonu (Beclonasal Aqua), budezonid (Tafen Nasal), furoinian flutykazonu (Avamys), furoinian mometazonu (Aleric spray, Eztom, HITAXA METMIN-SPRAY, Metmin, Momester, Momester Nasal, Nasometin, Nasometin Control, Nasonex, Pronasal, Pronasal Control, Ryaltris – preparat złożony z olopatadyną, Zodgane), propionian flutykazonu (Fanipos, Flixonase, Flixonase Nasule, Flutide Nasal, Dymista – preparat złożony z azelastyną). Zwykle stosuje się 1–2 dawki do każdego nozdrza 1 lub 2 × dziennie. Długotrwałe stosowanie jest uznawane za bezpieczne, a główne efekty uboczne to suchość i niewielkie krwawienie z błony śluzowej nosa. Poprawna technika podawania GKS do nosa (na boczną ścianę nosa) zwiększa ich skuteczność i zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Podanie aerozolu zaleca się w pozycji siedzącej lub stojącej z pochyleniem głowy do przodu, natomiast podanie kropli – w pozycji klęku z czołem opartym o podłogę lub leżąc na plecach z głową zwieszoną do tyłu z krawędzi łóżka lub z głową na boku.
  • leki przeciwhistaminowe doustnie – najskuteczniejsze jest ich stosowanie profilaktyczne, przed ekspozycją na alergen
  • leki przeciwhistaminowe do nosa – np. azelastyna, olopatadyna. Są one skuteczne tylko w nosie i stosuje się je w łagodnym alergicznym nieżycie nosa 1–2 dawki do każdej nozdrza 2 × dziennie
  • leki zwężające naczynia błony śluzowej: w celu natychmiastowego i szybkiego zmniejszenia zatkania nosa (szczególnie przed podaniem GKS do nosa), maksymalnie przez 5 dni
  • dodatkowo stosuje się leki przeciwleukotrienowe (montelukast), kromony, leki przeciwcholinergiczne do nosa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł