Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zapalenie Opłucnej

Zapalenie Opłucnej
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zapalenie opłucnej?

Zapalenie opłucnej to stan zapalny, który dotyczy worka zbudowanego z błony surowiczej składającej się z dwóch blaszek – trzewnej oraz ściennej, w którym znajdują się płuca. Prawidłowo między tymi blaszkami znajduje się niewielka ilość płynu umożliwiająca swobodne rozprężanie się płucom podczas oddychania, utrzymywana na stałym poziomie. Zapalenie opłucnej powstaje w wyniku gromadzenia się większej ilości płynu w jamie opłucnej i jest skutkiem różnych chorób i stanów, np. przyjmowania różnych leków. Płyn gromadzący się w opłucnej w wyniku zapalenia to wysięk.

Wysięk w jamie opłucnej (wysiękowe zapalenie opłucnej) – przyczyny

Wysięk w jamie opłucnej pojawia się w wyniku zapalenia lub w przypadku nowotworów. Zapalenie może być spowodowane drobnoustrojami, ale także może być związane z chorobami autoimmunologicznymi.

90% przyczyn wysięków w jamie opłucnej to:

  • zapalenie płuc (około 30% wszystkich przypadków płynu w jamie opłucnej)
  • nowotwory
  • zatorowość płucna.

Wysiękowe zapalenie opłucnej (wysięk w jamie opłucnej) związane z zakażeniem

Wysięk w jamie opłucnej występuje u około 30% chorych na bakteryjne zapalenie płuc. Jest to powikłanie takiego zapalenia, a ropniak opłucnej stanowi komplikację wysięku w tej okolicy.

Wysięk w jamie opłucnej może pojawić się również w przypadku innych zakażeń układu oddechowego, takich jak gruźlica czy infekcje wirusowe.

Objawami wysięku w jamie opłucnej mogą być duszność oraz ból w klatce piersiowej. Ból często jest dokładnie określony pod względem lokalizacji, czasem może być odczuwany również w innych miejscach, jak bark czy brzuch. Niektórzy pacjenci mogą nie wykazywać żadnych objawów.

Objawy wysiękowego zapalenia opłucnej zależą od przyczyny (np. bakteryjne zapalenie płuc) oraz od istniejących chorób towarzyszących. Najczęściej objawami są gorączka, kaszel, duszność, zwiększona częstość oddechów, a rzadziej utrata masy ciała, osłabienie, brak łaknienia i ból w klatce piersiowej. W cięższych przypadkach mogą pojawić się objawy sepsy oraz niewydolności oddechowej.

Wysięk w jamie opłucnej – rozpoznanie

Wylew do worka osierdziowego zazwyczaj ma związek z innymi schorzeniami, dlatego osoby dotknięte tą dolegliwością obracane są zazwyczaj przez proces diagnostyczny lub terapeutyczny, na przykład w przypadku zapalenia płuc. Diagnoza opiera się na rezultatach badań obrazowych (np. rentgenowskich płuc) oraz analizie płynu osierdziowego.

Wysięk w jamie opłucnej związany z zakażeniem – leczenie

W terapii stosuje się głównie antybiotyki, które zazwyczaj podawane są dożylnie. Niektóre przypadki wymagają również drenażu opłucnej, czyli usunięcia płynu z bakteriami z jamy opłucnej. W niektórych sytuacjach konieczne jest również podanie leków bezpośrednio do jamy opłucnej. W przypadkach ciężkich może być konieczne leczenie operacyjne.

Wysięk nowotworowy w jamie opłucnej - przyczyny

W jamie opłucnej nowotwory pierwotne, takie jak międzybłoniak opłucnej, oraz przerzutowe, najczęściej rak płuca, rak piersi, chłoniaki oraz raki żołądka, trzustki, jelita grubego, nerki, pęcherza moczowego i jajnika, mogą być przyczyną wysięku nowotworowego.

Wysięki w jamie opłucnej o innej przyczynie

Wysięk w jamie opłucnej może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z zakażeniem. Mogą nimi być:

  1. Wysięk spowodowany zatorowością płucną
    Jedną z przyczyn wysięku w jamie opłucnej może być zatorowość płucna, przy mniejszej ilości płynu w jamie opłucnej.
  2. Wysięk występujący w chorobach autoimmunologicznych
    Wysięk w jamie opłucnej może być efektem chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów.
  3. Wysięk związany z lekami

Wysięk w jamie opłucnej może być spowodowany przez leki, najczęściej amiodaron, nitrofurantoina, fenytoina, metotreksat i beta-blokery, rzadziej karbamazepina, prokainamid, propylotiouracyl, penicylamina, cyklofosfamid i bromokryptyna.

Wysięk w jamie opłucnej – rokowanie

Rokowanie zależy od źródła zapalenia błony opłucnej.