Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zapalenie Mieszków Włosowych

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Zapalenie Mieszków Włosowych
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zapalenie mieszków włosowych i jaka jest jego przyczyna?

Zapalenie mieszków włosowych jest częstym problemem dermatologicznym związanym z stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Może mieć różne przyczyny, takie jak zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Oprócz tego, do zapalenia mieszków włosowych mogą przyczyniać się przewlekłe drażnienia czy urazy mechaniczne. Istnieje także ryzyko zapalenia związanego z lekami, olejami, smołami oraz opatrunkami okluzyjnymi. Czynniki predysponujące do tego schorzenia to nadwaga, nadmierna potliwość oraz zakażenie HIV, AIDS lub cukrzyca.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Figówka gronkowcowa

Folliculitis barbae to specyficzna odmiana przewlekłego ropnego zapalenia mieszków włosowych, które występuje u mężczyzn na owłosionej skórze twarzy i cechuje się długotrwałym przebiegiem. Najczęściej jest zlokalizowana w okolicy zarostu i wąsów, gdzie towarzyszą jej intensywne zmiany zapalne skóry, guzy o skłonności do rozmiękania oraz możliwość powstawania blizn.

Zapalenie mieszków włosowych – miejsca występowania

1. Zapalenie mieszków włosowych może występować w różnych miejscach na skórze, z wyjątkiem dłoni i stóp, gdzie brak jest mieszków włosowych. Najczęściej dotyczy to twarzy, tułowia, kończyn oraz okolic intymnych.

2. Obraz kliniczny, niezależnie od lokalizacji, objawia się występowaniem zapalnych grudek i krost otoczonych rumieniowym rąbkiem. Urazy związane z goleniem mogą być przyczyną zapalenia mieszków włosowych, zarówno nieinfekcyjnego, jak i infekcyjnego.

Zapalenie mieszków włosowych - częstość występowania

Choroba polega na stanu zapalnym mieszków włosowych, który częściej jest diagnozowany u mężczyzn.

Zapalenie mieszków włosowych – zdjęcia

Przymieszkowe zmiany skórne w zapaleniu mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych w okolicy ud spowodowane goleniem.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Typową cechą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, bez względu na przyczynę, jest mała krosta o żółtawym kolorze, czasem przebita włosem i otoczona lekkim zaczerwienieniem.

Zmiany skórne mogą występować pojedynczo lub w dużej liczbie. Nie występujące dolegliwości w przypadku zmian powierzchownych. Świąd i ból mogą pojawić się przy głębszych zmianach (takich jak zwykłe zapalenie mieszków włosowych), które często współistnieją z występowaniem czyraków lub wielu czyraków. W przypadku ropień figówkowy zmiany skórne są bardziej intensywne i mogą przybierać postać grudek, krostek, a nawet guzów. Zmiany tego rodzaju mogą zaleczyć się pozostawiając blizny.

W przypadku pojawienia się objawów skórnych sugerujących zapalenie mieszków włosowych należy skonsultować się z dermatologiem.

Zapalenia mieszków włosowych - rozpoznanie

Rozpoznanie zapalenia mieszków włosowych opiera się na obserwacji charakterystycznych zmian skórnych z nimi związanych, bez konieczności dodatkowych badań laboratoryjnych. W przypadku objawów na twarzy może być konieczne badanie mykologiczne w celu odróżnienia zapalenia bakteryjnego od grzybicznego. Przy zmianach przewlekłych zaleca się badanie nosiciela gronkowca złocistego.

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

Leczenie infekcji mieszków włosowych spowodowanych przez bakterie polega na stosowaniu antybiotyków, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina. W przypadku silniejszych objawów może być konieczne zastosowanie antybiotyków ogólnie, zgodnie z zaleceniami antybiogramu. W sytuacji figówki terapia jest skomplikowana i wymaga długotrwałego leczenia antybiotykami doustnymi.

Typowe postacie zapalenia mieszków włosowych wywołanego gronkowcem dobrze reagują na leczenie miejscowe antybiotykami. W przypadku przewlekłych zmian może być potrzebne dodatkowe badanie bakteriologiczne. Figówka natomiast może prowadzić do powstania blizn i wymaga czasochłonnego leczenia, które może trwać kilka miesięcy.

Co należy robić po zakończeniu leczenia zapalenia mieszków włosowych?

Jeśli masz problem z zapaleniem mieszków włosowych po goleniu, warto dezynfekować narzędzia do golenia i unikać maszynek elektrycznych. Możesz rozważyć używanie maszynek jednorazowych lub skorzystanie z usunięcia owłosienia za pomocą laserowej depilacji.

Co robić, aby uniknąć zapalenia mieszków włosowych?

Należy dbać o higienę osobistą, unikać ubrań, które są zbyt obcisłe, korzystać z jednorazowych maszynek do golenia. Istotne jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz monitorowanie poziomu glukozy we krwi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł