Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Yersinia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Yersinia
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest jersinioza i jakie są jej przyczyny?

Jersinioza to choroba zakaźna spowodowana przez bakterie z rodzaju Yersinia. Zakażenie Yersinia enterocolitica wywołuje u ludzi jersiniozę, a zakażenie Yersinia pseudotuberculosis powoduje rodencjozę. Yersinia pestis jest odpowiedzialna za dżumę.

Zakażenie Yersinia enterocolitica resztkami świnia jest najczęstszą przyczyną jersiniozy u ludzi, szczególnie po spożyciu skażonej żywności. Bakterie mogą rozmnażać się w temperaturze lodówki, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Po dostaniu się do jelita cienkiego, bakterie namnażają się, przenikają do krwi i mogą wywołać różne objawy, takie jak ostre zapalenie jelit, węzłów chłonnych lub nawet zapalenie wyrostka robaczkowego. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do poważniejszych powikłań, takich jak posocznica.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje jersinioza?

Choroba jersiniozy jest rzadka i częściej występuje zimą oraz w obszarach o chłodnym klimacie, takich jak Europa Północna, Skandynawia i Japonia. Dane Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że w Polsce rocznie diagnozowanych jest około 20–30 przypadków jersiniozy jelitowej.

Jak się objawia jersinioza?

Jersinioza często objawia się różnie w zależności od wieku zarażonej osoby. Może także przebiegać bezobjawowo. U dzieci najczęstszymi objawami są gorączka, ból brzucha, luźne stolce z śluzem i/lub krwią oraz wymioty. Objawy te z reguły pojawiają się 4-7 dni po zakażeniu i utrzymują się przez 1-3 tygodnie lub dłużej. Natomiast u starszych dzieci i dorosłych dominują ból brzucha po prawej stronie oraz gorączka, co może sugerować zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy fizyczne zależą od dotkniętych narządów, takie jak odwodnienie związan e z intensywną biegunką, tkliwość w jamie brzusznej oraz objawy mogące wskazywać na bakteriemię/posocznicę. Może również wystąpić rumień guzowaty, bóle stawowe oraz zapalenie mięśnia sercowego lub kłębuszkowe zapalenie nerek.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów jersiniozy?

Jeśli pojawi się biegunka w towarzystwie gorączki i bólu brzucha, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie jersiniozy?

Diagnoza zakażenia potwierdza się poprzez wyizolowanie bakterii z kału lub innych materiałów biologicznych, takich jak węzły chłonne, płyn stawowy, mocz, żółć lub krew. Dodatkowo przydatne mogą być testy serologiczne oraz badania obrazowe, jak na przykład USG i tomografia komputerowa, które umożliwiają odróżnienie jersiniozy od zapalenia wyrostka robaczkowego. Podczas kolonoskopii zmiany w jelicie grubym są zazwyczaj niespecyficzne, często przejawiają się w postaci małych nadżerek lub owrzodzeń.

Jakie są metody leczenia jersiniozy?

Terapia jersiniozy polega głównie na łagodzeniu objawów. Standardowo, niekomplikowane przypadki biegunki spowodowanej przez bakterię nie wymagają stosowania antybiotyków, które są zalecane jedynie w bardziej zaawansowanych infekcjach.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie jersiniozy?

Typowo choroba ustępuje całkowicie, ale w przypadkach ciężkich może spowodować martwicę jelita, która wymaga operacji chirurgicznej. Rokowanie w przypadku posocznicy, która zazwyczaj pojawia się u pacjentów z poważnymi chorobami współistniejącymi, jest poważne i wiąże się z dużym ryzykiem śmiertelności.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia jersiniozy?

Nie ma konkretnych wskazówek dotyczących sposobu działania.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na jersiniozę?

Aby uniknąć zakażenia jersiniozą, należy m.in.:

  • Unikać spożywania surowego lub niedosmażonego mięsa wieprzowego
  • Spożywać jedynie pasteryzowane mleko oraz jego przetwory
  • Regularnie myć ręce mydłem i wodą przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków, po kontakcie ze zwierzętami, surowym mięsem i podrobami

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł