Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Wymiar Prostaty dla 65-Latka

Wymiar Prostaty dla 65-Latka
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest prostata i jakie są jej funkcje?

Gruczoł prostaty, zwany również sterczem, to organ obecny u mężczyzn w miednicy mniejszej. Wytwarza on specjalny płyn, który jest istotnym elementem nasienia. Wydzielina prostaty służy do transportu plemników i ma mętne, białawe zabarwienie.

Gdzie się znajduje prostata?

Prostata znajduje się w okolicy dna miednicy blisko pęcherza moczowego, otaczając cewkę moczową, przez którą mocz jest wydalany. Zwiększenie wielkości prostaty może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu lub nietrzymaniem moczu. W normalnych warunkach prosta ma kształt i wymiary zbliżone do orzecha włoskiego. W mężczyzn poniżej 50. roku życia średnie rozmiary gruczołu prostaty wynoszą 44x32x38 mm, a objętość około 28 cm3. Natomiast u mężczyzn powyżej 60. roku życia średnie wymiary to 47x34x41 mm, a objętość to 35 cm3.

Badania prostaty

Lekarz podczas badania fizykalnego może wykonać badanie per rectum, czyli przez odbyt, aby ocenić gruczoł prostaty. Dodatkowo może zlecić badania obrazowe, takie jak przezodbytnicze USG gruczołu krokowego (TRUS) oraz badania laboratoryjne, np. ocenę stężenia PSA.

Najczęstsze choroby gruczołu krokowego

Najczęstszymi schorzeniami gruczołu krokowego są łagodny rozrost, ostre zapalenie oraz przewlekłe zapalenie tego gruczołu. Rak gruczołu krokowego to z kolei nowotwór złośliwy występujący najczęściej u mężczyzn po 60. roku życia. Objawy raka prostaty mogą być niewidoczne na początku, ale wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu. W leczeniu mogą być stosowane operacje, leki hormonalne oraz radioterapia.

Abstynencja seksualna a choroby prostaty

Naukowcy przeprowadzili badania sugerujące, że częstsze ejakulacje mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, ale naukowcy również zwracają uwagę, że znaczenie tych wyników jest kwestionowane i nie jest jednoznacznie potwierdzone.

Objawy chorej prostaty

Objawy związane z zapaleniem gruczołu krokowego mogą być zróżnicowane, ale najczęściej obejmują trudności z oddawaniem moczu, takie jak częste oddawanie moczu, nocne wstawanie do toalety, nagłe parcie na mocz, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, cienki strumień moczu oraz ból w okolicy krocza (szczególnie podczas siedzenia). Może także pojawić się domieszka krwi lub ropy w moczu, ból podczas ejakulacji lub defekacji, a czasem również objawy ogólne, takie jak ogólne osłabienie, gorączka i dreszcze.