Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Szkarlatyna

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Szkarlatyna
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest szkarlatyna (płonica) i jakie są jej przyczyny?

Paciorkowce, które produkują toksynę bakteryjną, są przyczyną szkarlatyny. Te bakterie mogą również wywoływać anginę.

Infekcja pochodzi od osoby chorej na anginę lub płonicę. Można się zarazić drogą kropelkową, a także przez przedmioty lub jedzenie zakażone przez chorego. Ryzyko zachorowania po kontakcie domowym z chorym szacuje się na 25%. Chorują głównie dzieci, u dorosłych przypadki są rzadkie. Najczęstsze zakażenia występują w przedszkolach i szkołach, głównie w klimacie umiarkowanym w miesiącach jesiennych i zimowych. Okres wylęgania choroby jest krótki, trwa od 12 godzin do 4 dni.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna zaczyna się nagłym pojawieniem silnego bólu gardła, bólu przy połykaniu, bólu głowy, czasem bólu brzucha, nudności i wymiotów (częściej u dzieci), gorączki (>38°C), zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Gardło w płonicy staje się intensywnie czerwone, a na języku pojawia się biały nalot, który później ustępuje, stając się czerwony z wyraźnymi brodawkami (tzw. język malinowy). Mogą pojawić się czerwone plamy na błonie śluzowej podniebienia, a także powiększone węzły chłonne szyjne przednie. Nie towarzyszą temu kaszel ani katar.W drugim dniu choroby zazwyczaj pojawia się wysypka, która jest drobnoplamista i obejmuje twarz, z wyjątkiem trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą. Wysypka jest dobrze widoczna także w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach, przy jednoczesnym szorstkim naskórku. Objawy wysypki mogą ustąpić po kilku godzinach lub kilku dniach, w zależności od intensywności zmian skórnych. Charakterystyczne dla szkarlatyny jest złuszczanie skóry - po około 7 dniach na twarzy, po 2 tygodniach na tułowiu, a po 3 tygodniach na dłoniach i stopach. Łuszczenie może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Jak rozpoznaje się szkarlatynę?

Wysypka występująca przy szkarlatynie ma charakterystyczne cechy, co ułatwia jej rozpoznanie. Aby potwierdzić diagnozę, wykonuje się posiew wymazu z gardła i migdałków lub szybki test na obecność antygenu PBHA, który świadczy o zakażeniu bakterią paciorkowca (podobnie jak w przypadku anginy paciorkowcowej).

Leczenie szkarlatyny

Leczenie zapalenia gardła opiera się na podawaniu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, odpowiednim nawodnieniu oraz stosowaniu pastylek do ssania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można je kontynuować w domu. W przypadku dzieci z cięższym przebiegiem choroby lub powikłaniami konieczna jest hospitalizacja.

Jakie są powikłania szkarlatyny?

Podczas przebiegu szkarlatyny mogą wystąpić powikłania podobne do tych w anginie paciorkowcowej. Mogą to być:

  • powikłania ropne (wczesne) – takie jak ropień okołogardłowy, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, ropne zapalenie ucha środkowego i/lub wyrostka sutkowatego (części czaszki w okolicy ucha), ropne zapalenie zatok przynosowych,
  • późne powikłania immunologiczne (bardzo rzadko u dorosłych) – gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • inne (bardzo rzadko) – zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Dlatego każdy dodatkowy objaw, nawrót gorączki, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie stanowią wskazanie do ponownej wizyty lekarskiej.

Czy na szkarlatynę choruje się tylko raz?

Zakażenie płonicą może wystąpić trzykrotnie (istnieją trzy różne rodzaje toksyn bakteryjnych). Przejście przez chorobę zapewnia odporność na konkretny typ toksyny. Niemowlęta nie chorują na tę chorobę.

W przypadku nieleczonych przypadków płonicy, śmiertelność wynosi 15-20%. W przypadku płonicy bez powikłań, rokowanie jest dobre.

Szkarlatyna – szczepienie

1. Szkarlatyna nie posiada dostępnej szczepionki ochronnej.2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12.

Nie ma szczepionki chroniącej przed zachorowaniem na szkarlatynę.

Jak chronić się przed zachorowaniem?

Aby uniknąć zakażenia, należy unikać kontaktu z osobami, które są chory. Osoby chore powinny być odizolowane przez 24 godziny po rozpoczęciu odpowiedniego leczenia antybiotykiem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł