Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Swędzenie Pochwy

Swędzenie Pochwy
20.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Czym jest swędzenie pochwy i sromu?

Swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych jest częstym problemem, który dotyka wiele kobiet. Dolegliwości te mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i sprawiać ogólny dyskomfort. Najczęstszą przyczyną świądu pochwy i sromu jest reakcja na środki higieny osobistej, płyny do prania bielizny lub infekcje intymne. Dolegliwości te mogą być również spowodowane chorobami dermatologicznymi. W okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie, zmiany hormonalne mogą wpływać na podrażnienia w okolicach intymnych. Rzadziej, przyczyną świądu może być nowotwór sromu lub problemy psychiczne. Cukrzyca, nieodpowiednia higiena okolic intymnych czy ryzykowne zachowania seksualne mogą przyczyniać się do pojawienia się tych dolegliwości.

Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?

Swędzenie i pieczenie w okolicach pochwy i sromu mogą być jedynymi symptomami, ale mogą towarzyszyć im także inne dolegliwości, na które warto zwrócić uwagę i poinformować lekarza podczas wizyty.

Objawy, które mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu to:

 • zaczerwienienie okolic warg sromowych, krocza, wejścia do pochwy,
 • ból i obrzęk podczas dotyku okolic intymnych,
 • upławy – m.in. serowate, o nieprzyjemnym zapachu, zielono-żółte, pieniące się,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • dyskomfort podczas współżycia,
 • zmiany na skórze i błonach śluzowych sromu i pochwy,
 • pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, parcie na pęcherz w nocy.

Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?

Jeżeli odczuwasz swędzenie w okolicach pochwy i sromu, warto spróbować zmienić środki higieniczne, które mogą być przyczyną tego problemu. Ważne jest, aby nie drapać skóry, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń oraz zwiększać ryzyko infekcji.

Jeśli swędzenie utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawiają się wątpliwości, należy skonsultować się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych i dobierze odpowiednie leczenie, uwzględniając przyczynę dolegliwości. Nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty, zwłaszcza jeśli swędzenie jest intensywne, utrudnia sen, towarzyszą mu inne objawy lub nie ustępuje po zmianie środków higieny osobistej.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?

Podczas wizyty u ginekologa lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, pytając o okoliczności pojawienia się dolegliwości, ich nasilenie, czas trwania, dodatkowe objawy oraz życie intymne. Następnie przeprowadza badanie pacjentki na fotelu ginekologicznym, dokładnie oglądając okolicę sromu, a następnie pochwy w wziernikach. Zwraca uwagę na obecność zaczerwienienia, zmian skórno-śluzówkowych i wygląd wydzieliny z dróg rodnych. Może również wykonać badanie dwuręczne, uciskając podbrzusze i wprowadzając palec do pochwy, aby wstępnie ocenić narządy rodne. W razie konieczności lekarz może zasugerować wykonanie przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG TV).

Podczas badania lekarz może pobrać wymaz z pochwy, cytologię oraz wystawić skierowanie na badania krwi lub moczu. W przypadku widocznych zmian na sromie o niejasnym pochodzeniu lub nie reagujących na leczenie, może pobrać lub zlecić pobranie fragmentu zmienionych tkanek w celu oceny pod mikroskopem przez patomorfologa.

Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?

Kobiety, które odczuwają swędzenie w okolicach intymnych po użyciu powszechnie dostępnych środków czystości lub produktów do higieny osobistej, powinny spróbować produktów hipoalergicznych, co powinno pomóc złagodzić dolegliwości. W przypadku infekcji intymnej, swędzenie pochwy i sromu można leczyć za pomocą chemioterapeutyków, leków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków, dostępnych w postaci globulek dopochwowych i kremów zewnętrznych. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i nie przerywanie leczenia, nawet jeśli dolegliwości znikną po kilku aplikacjach leków. W przypadku swędzenia wywołanego przez atrofię sromu, spowodowaną zmniejszeniem stężenia estrogenów w okresie okołomenopauzalnym, stosuje się kremy, tabletki lub krążki dopochwowe zawierające estrogen. Inne przyczyny podrażnienia i swędzenia, takie jak liszaj, mogą wymagać miejscowej terapii steroidami.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?

Czasami zmiana używanych kosmetyków i detergentów może pomóc złagodzić dolegliwości. Swędzenie pochwy i sromu spowodowane chorobą wymaga specjalistycznego leczenia, którego przestrzeganie zazwyczaj pozwala pozbyć się problemu.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?

Dolegliwości spowodowane swędzeniem sromu i pochwy mogą powracać. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia objawów. Należą do nich:

 • korzystanie z łagodnych, delikatnych i hipoalergicznych środków do higieny intymnej,
 • unikanie płukania pochwy,
 • unikanie kosmetyków o zapachach, perfumowanego papieru toaletowego i podpasek,
 • korzystanie z ciepłej wody do mycia okolic intymnych (zawsze kierując się od przedsionka pochwy w kierunku odbytu),
 • noszenie przewiewnej, oddychającej bielizny, najlepiej z bawełny,
 • stosowanie prezerwatyw podczas stosunku,
 • przyjmowanie probiotyków wspierających mikroflorę pochwy.