Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Swędzenie Okolic Intymnych

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Swędzenie Okolic Intymnych
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Czym jest swędzenie pochwy i sromu?

Swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych to częsty problem, który może powodować nieprzyjemności u wielu kobiet. Dolegliwości te mogą być uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków przyczyna świądu jest łagodna i można ją łatwo złagodzić poprzez zmianę codziennych nawyków higienicznych.

Najczęstszymi przyczynami swędzenia pochwy i sromu są reakcje alergiczne na środki higieny, używane detergenty do prania bielizny oraz podrażnienia mechaniczne. Infekcje intymne, takie jak grzybica, bakteryjne infekcje czy choroby przenoszone drogą płciową, mogą również powodować swędzenie. Objawy mogą pojawić się także w chorobach skóry okolic intymnych, takich jak łuszczyca czy liszaj twardzinowy. W okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie, zmniejszenie stężenia estrogenów może również przyczynić się do podrażnień. Bardzo rzadko przyczyną świądu jest nowotwór sromu lub zaburzenia psychiczne.

Do powstawania dolegliwości może przyczynić się cukrzyca, nieodpowiednia higiena intymna, ryzykowne zachowania seksualne oraz niekorzystne nawyki higieniczne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?

Swędzenie oraz pieczenie pochwy i sromu mogą pojawić się wraz z innymi objawami, na które warto zwrócić uwagę podczas konsultacji lekarskiej.

Objawy towarzyszące swędzeniu pochwy i sromu obejmują:

  • zaczerwienienie okolic warg sromowych, krocza, wejścia do pochwy,
  • ból i obrzęk przy dotyku okolic intymnych,
  • upławy, np. serowate, z nieprzyjemnym zapachem, zielono-żółte, pieniące się,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • dyskomfort podczas współżycia,
  • zmiany na skórze i błonach śluzowych sromu i pochwy,
  • pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, parcie na pęcherz w nocy.

Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?

Jeśli odczuwasz swędzenie pochwy lub sromu, warto spróbować zmienić środki higieniczne, które mogły spowodować te dolegliwości. Unikaj drapania miejsca, które jest podrażnione, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia skóry i błon śluzowych, co z kolei stworzy dogodne warunki dla infekcji.

Jeśli nieprzyjemne odczucia utrzymują się przez długi czas lub masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych i dobierze odpowiednie leczenie zależnie od przyczyny dolegliwości. Wizytę u specjalisty należy umówić natychmiast, jeśli dolegliwości są nie do zniesienia, uniemożliwiają sen, towarzyszą im inne objawy lub nie ustępują po zmianie produktów higienicznych.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?

Podczas wizyty u ginekologa, lekarz dokładnie przeprowadza wywiad z pacjentką, aby zebrać informacje na temat dolegliwości, ich nasilenia, czasu trwania, dodatkowych objawów oraz życia intymnego. Następnie przeprowadza badanie pacjentki na fotelu ginekologicznym, starannie oglądając okolicę sromu oraz pochwy za pomocą wzierników, przykładając szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowości. Wykonuje także badanie dwuręczne, co pozwala mu wstępnie ocenić narządy rodne. W razie konieczności proponuje wykonanie przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG TV).

Podczas badania lekarz może pobrać wymaz z pochwy, cytologię oraz skierowanie na badania krwi lub moczu. Jeśli zauważy zmiany na sromie, które wymagają dalszej diagnozy, może pobrać fragment zmienionych tkanek lub zlecić takie badanie w celu oceny przez patomorfologa.

Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?

Kobiety, które odczuwają swędzenie w okolicach intymnych po użyciu powszechnie dostępnych środków czystości lub higieny osobistej, powinny zmienić je na produkty hipoalergiczne, co powinno pomóc w złagodzeniu dolegliwości. Można również skorzystać z nasiadek z rumianku i liści kory dębu, aby złagodzić uczucie swędzenia.

Jeśli swędzenie pochwy i sromu jest spowodowane infekcją intymną, konieczne jest podjęcie leczenia za pomocą chemioterapeutyków, leków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków, w zależności od rodzaju drobnoustroju, który wywołał objawy. Zazwyczaj stosuje się globulki dopochwowe oraz kremy do stosowania miejscowego na zewnętrzne narządy płciowe. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich i kontynuować leczenie nawet w przypadku złagodzenia objawów, aby uniknąć ponownego wystąpienia dolegliwości. Natomiast w przypadku swędzenia wywołanego atrofią sromu związaną ze spadkiem poziomu estrogenów w okresie okołomenopauzalnym, skutecznym leczeniem są kremy, tabletki lub krążki dopochwowe zawierające estrogen. Inne przyczyny podrażnienia i swędzenia, jak np. liszaj, mogą wymagać leczenia miejscowymi kortykosteroidami.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?

Bywa, że zmiana używanych kosmetyków i detergentów do prania może pomóc w łagodzeniu dolegliwości. Jeśli swędzenie pochwy i sromu jest spowodowane chorobą, konieczne jest leczenie, a zastosowanie odpowiedniej terapii zwykle pozwala pozbyć się problemu.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?

Dolegliwości związane ze swędzeniem sromu i pochwy mogą powracać. Istnieje kilka metod, które pomogą zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia objawów. Należą do nich:

  • korzystanie z łagodnych, niepodrażniających, hipoalergicznych środków do higieny intymnej,
  • unikanie irygacji pochwy,
  • unikanie zapachowych kosmetyków, papieru toaletowego, podpasek,
  • używanie ciepłej wody do mycia krocza (zawsze poruszając się od strony przedsionka pochwy w kierunku odbytu),
  • wykorzystywanie przewiewnej, oddychającej, najlepiej bawełnianej bielizny,
  • używanie prezerwatyw podczas stosunku,
  • stosowanie probiotyków wspierających odbudowę flory bakteryjnej pochwy.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł