Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Suchy Zębodół

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Suchy Zębodół
22.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest suchy zębodół i jakie są przyczyny powstawania?

Suchy zębodół pojawia się po usunięciu zęba stałego, kiedy brakuje skrzepu w miejscu po ekstrakcji. Brak skrzepu może być wynikiem różnych czynników, takich jak zaburzone ukrwienie rany. Usunięcie skrzepu najczęściej występuje po intensywnym płukaniu jamy ustnej lub spożyciu posiłku przedwczesnie po ekstrakcji zęba.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje suchy zębodół?

Zdarza się, że około 4% pacjentów doświadcza powikłań po usunięciu dolnych bocznych zębów. Szczególnie narażone są osoby po 40. roku życia, głównie kobiety. Czynnikiem zwiększającym ryzyko są infekcje lub stany zapalne w jamie ustnej, wrzodziejące zapalenie dziąseł, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby immunologiczne, choroby nowotworowe oraz zażywanie leków antykoncepcyjnych. Brak właściwej higieny jamy ustnej i palenie tytoniu również mogą sprzyjać wystąpieniu tego rodzaju powikłań.

Jakie są objawy suchego zębodołu? Jak wygląda suchy zębodół?

Suchość jamy ustnej to schorzenie związane z procesem zapalnym. Charakteryzuje się brakiem skrzepu krwi w miejscu po usuniętym zębie. Obszar jest zaczerwieniony, czasami widać kość i występuje obrzęk. Pacjent doświadcza intensywnego pulsującego bólu promieniującego na obszar małżowiny usznej, skroni i oczodołu. Zazwyczaj pojawia się między 2. a 5. dniem po zabiegu. Dodatkowo, objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust oraz trudnościami w otwieraniu ust. U niektórych pacjentów mogą wystąpić gorączka i powiększone węzły chłonne.

Jak długo występują dolegliwości?

Dyskomfort po usunięciu zęba jest najbardziej dokuczliwy w ciągu dwóch do czterech dni po zabiegu. Ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Przestrzeganie zaleceń stopniowo przynosi ulgę. Odpowiednio dobrane leki oraz odpowiednia higiena jamy ustnej pomagają złagodzić ból, który zazwyczaj ustępuje po około 7-10 dniach.

Co zrobić w przypadku wystąpienia suchego zębodołu?

- Jeśli po usunięciu zęba występuje silny ból, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Usunięta dziurka w zębie zostanie dokładnie wyczyszczona i przepłukana solą fizjologiczną. Można też zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W celu złagodzenia bólu i ochrony przed zakażeniem można użyć specjalnego preparatu, który działa jak opatrunek. Kolejnym rozwiązaniem mogą być tabletki do zębodołów z kwasem acetylosalicylowym, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem. W niektórych przypadkach może być konieczne przyjmowanie antybiotyku przy gorączce i powiększonych węzłach chłonnych. Istnieje także możliwość zastosowania laseroterapii lub ozonoterapii w celu wspomagania gojenia się rany po zabiegu.

Jak zapobiegać powstawaniu suchego zębodołu?

Dolegliwość powstaje z powodu braku skrzepu w zębodole po usunięciu zęba, dlatego konieczne jest odpowiednie zadbanie o to miejsce. Ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej i delikatne mycie zębów w okolicy rany. Należy także regularnie płukać jamę ustną specjalnymi płynami o działaniu przeciwbakteryjnym, unikając tych zawierających alkohol, który może podrażniać. Palenie papierosów należy ograniczyć przez 72 godziny po zabiegu, a jeśli pacjent nie potrafi zrezygnować, to należy ranę zabezpieczyć gazą i unikać zaciągania się mocno, aby nie uszkodzić skrzepu. Po skończeniu papierosa, należy dokładnie przepłukać jamę ustną płynem antyseptycznym.

Jak postępować po usunięciu zęba?

Po usunięciu zęba należy:

 • delikatnie myć zęby oraz płukać jamę ustną (najlepiej przytrzymać płyn do płukania w jamie ustnej przez 30 sekund)
 • wyeliminować z diety pokarmy o twardej konsystencji
 • unikac spożywania alkoholu
 • nie palić papierosów
 • unikać intensywnego wysiłku fizycznego
 • nie korzystać z gorących kąpieli i sauny
 • unikać spożywania gorących napojów

Kiedy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa?

Zgłoszenia do dentysty są konieczne w przypadku:

 • trwającego, obfitego krwawienia
 • gorączki
 • silnego bólu utrzymującego się przez 3 dni
 • narastającego obrzęku

Jakie są konsekwencje nieleczenia suchego zębodołu?

Nieleczenie sucho zębodołu może prowadzić do powstania ropnia. Ropień zęba powstaje w wyniku procesu zapalnego tkanek. Tworzy się komora wypełniona martwymi tkankami i bakteriami. Rzeczywistą koniecznością jest usunięcie ropy z zębodołu przez lekarza, ponieważ ma ona tendencję do rozprzestrzeniania się na inne obszary zęba.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł