Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Stłuszczenie Wątroby

Stłuszczenie Wątroby
19.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby to stan, w którym w komórkach wątroby gromadzą się krople tłuszczu. Jest to nieprawidłowy stan, który może prowadzić do uszkodzenia wątroby poprzez zwłóknienie i rozwojem marskości wątroby. Warto podkreślić, że wątroba pełni wiele istotnych funkcji w organizmie i jej prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla zdrowia. Więcej informacji na temat budowy i funkcji wątroby znajdziesz tutaj.

Stłuszczenie wątroby – przyczyny

Do stłuszczenia wątroby może dojść w wyniku działania na wątrobę różnych czynników toksycznych, takich jak alkohol, leki, substancje chemiczne, toksyny z grzybów, zaburzenia przemiany materii i czynniki żywieniowe, zaburzenia metaboliczne, choroby zakaźne, zespół Reye’a oraz powikłania ciąży. Przykłady tych czynników to przekarmienie, otyłość, cukrzyca, nadczynność kory nadnerczy, niedobór cynku, hiperlipidemie, różne choroby związane z przemianą materii, choroby zakaźne (takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C, piorunujące zapalenie wątroby typu D, endotoksemia) oraz powikłania ciąży. Stłuszczenie wątroby może także wystąpić bez konkretnego działania toksycznego, co prowadzi do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Przyczyny tej choroby to dieta wysokokaloryczna, bogata w rafinowane węglowodany, tłuszcze nasycone i słodzone napoje, oraz mała aktywność fizyczna, prowadząca do nadwagi i otyłości.

Stłuszczenie wątroby – objawy

Stłuszczenie wątroby zazwyczaj nie wywołuje żadnych symptomów. U niektórych osób może pojawić się uczucie zmęczenia, brak energii, ogólne złe samopoczucie oraz dyskomfort w górnej części brzucha po prawej stronie. Stłuszczenie wątroby często jest diagnozowane przypadkowo podczas rutynowego badania ultrasonograficznego lub po wykryciu nieprawidłowej aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST) we krwi.

U niektórych osób mogą pojawić się objawy niewydolności wątroby – zdarza się to, gdy stłuszczenie wątroby prowadzi do powikłań, takich jak marskość wątroby.

Stłuszczenie wątroby – rozpoznanie

Zazwyczaj do diagnozy stłuszczenia wątroby wystarczy wykonanie badania USG brzucha, podczas którego można zauważyć wzmożoną echogeniczność wskazującą na stłuszczenie. Rzadko konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów, takich jak biopsja wątroby.

Stłuszczenie wątroby – leczenie

Leczenie jest zależne od przyczyny stłuszczenia wątroby. Jeśli stłuszczenie jest spowodowane toksycznym działaniem konkretnej substancji (np. leku), przerwanie ekspozycji (czyli zaprzestanie stosowania danego leku) zazwyczaj prowadzi do regresu zmian. Alkoholowe stłuszczenie wątroby po zaniechaniu spożywania alkoholu zazwyczaj ustępuje w ciągu 4-6 tygodni, natomiast przy kontynuowaniu postępuje powoli u ponad jednej trzeciej chorych do stanu zapalenia wątroby i marskości. W terapii niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, kluczowe jest wprowadzenie zmian w stylu życia (dieta, osiągnięcie prawidłowej masy ciała) oraz stosowanie leków ochronnych dla wątroby.

Stłuszczenie wątroby – dieta

Dieta odgrywa istotną rolę w terapii niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.