Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Puste Odbijanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Puste Odbijanie
29.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest odbijanie?

Odbijanie polega na wypuszczaniu przez usta powietrza, które zostało połknięte i znajduje się w żołądku lub przełyku. Jest to naturalny proces: po spożyciu posiłku dolny zwieracz przełyku ma obniżone napięcie, podczas gdy ściany żołądka są napięte, co powoduje wydalenie większości połkniętego powietrza na zewnątrz.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Odbijanie po jedzeniu: skąd pochodzi powietrze w żołądku?

Obecność powietrza w przewodzie trawiennym jest zjawiskiem naturalnym. Podczas jedzenia do żołądka dostaje się od 1 do 4 ml powietrza. Po posiłku średniej wielkości w żołądku znajduje się co najmniej od 100 do 200 ml powietrza. Im większy posiłek i szybsze spożycie, tym więcej powietrza tam trafia.

Jeśli spożywa się napoje gazowane lub substancje uwalniające gaz podczas kontaktu z kwasem solnym, to po posiłku objętość gazu w żołądku może być jeszcze większa.

Czy odbijanie po jedzeniu może być objawem choroby?

Najczęściej zwiększone odbijanie nie jest objawem choroby przewodu pokarmowego. Występuje często u osób z zaburzeniami lękowymi i jest związane z aerofagią – połykaniem powietrza. Powietrze dostaje się do przełyku podczas wdechu, co powoduje odbicie i rozdęcie żołądka. Lekarz może pomóc w edukacji pacjenta w celu zrozumienia tego zjawiska.

Czasem wyjaśnienie natury odbijania może uspokoić pacjenta, chociaż nie zawsze prowadzi to do ustąpienia objawów. Rzadziej nadmierne odbijanie może być wynikiem zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego.

Bardzo rzadko nadmierne odbijanie może występować w przypadku przetoki okrężniczo-żołądkowej lub upośledzenia drożności przewodu pokarmowego.

Odbijanie po jedzeniu - diagnoza

Najpierw specjalista przeprowadza wywiad i przeprowadza badanie pacjenta. Dolegliwość w postaci odbijania rzadko świadczy o poważnej chorobie, więc zazwyczaj nie są potrzebne dodatkowe testy. Lekarz zaleca pacjentowi odpowiednie zachowanie - jedzenie powoli, małymi kęsami, dokładne gryzienie i żucie jedzenia. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, wtedy lekarz skieruje pacjenta na odpowiednie badania. W rzadkich sytuacjach przeprowadza się także badanie ciśnienia w przełyku, znane jako manometria, lub badanie elektrycznej aktywności żołądka - elektrogastrografia.

Domowe sposoby na odbijanie po jedzeniu

Podczas spożywania posiłków, powietrze dostaje się do przewodu pokarmowego, co jest naturalnym zjawiskiem. Niekorzystnym nawykiem jest połykanie pokarmu bez jego dokładnego pogryzienia, co prowadzi do gromadzenia się większej ilości powietrza w żołądku i objawów odbijania się po jedzeniu. Podobnie działa picie gazowanych napojów podczas posiłku - zarówno słodzonych, jak i wody mineralnej. Ważne jest więc spożywanie posiłków bez pośpiechu, w małych porcjach, oraz dokładne gryzienie i żucie jedzenia przed połknięciem. W przypadku niektórych osób, odbijanie może być nasilane przez konkretne rodzaje pokarmów, takich jak alkohol, niektóre leki, tłuste i słodkie produkty, których należy unikać.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł