Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Przerost Prostaty

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Przerost Prostaty
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest prostata?

Gruczoł krokowy, nazywany także sterczem, jest narządem występującym u mężczyzn o kształcie i wielkości orzecha włoskiego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Jego główną funkcją jest produkcja płynu, który stanowi istotny składnik nasienia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Łagodny przerost gruczołu krokowego: przyczyny

Po przekroczeniu około 45-50 lat gruczoł krokowy zaczyna stopniowo się powiększać, co popularnie określa się jako "przerost". Fachowy termin medyczny to "łagodny rozrost stercza", co oznacza, że nie jest to nowotwór złośliwy (jest "łagodny"). U niektórych mężczyzn może to być przyczyną problemów z oddawaniem moczu. Choć dokładne przyczyny tego procesu nie są znane, wiadomo, że istotną rolę odgrywa męski hormon, testosteron.

Wymiary prostaty

U mężczyzn poniżej 50. roku życia typowe wymiary prostaty wynoszą 44x32x38 mm, a objętość gruczołu to około 28 cm3. Po przekroczeniu 60. roku życia, średnie wymiary wzrastają do 47x34x41 mm, a objętość do 35 cm3.

Jak często występuje łagodny przerost gruczołu krokowego?

U większości mężczyzn w wieku 75 lat występuje powiększenie gruczołu krokowego, jednak tylko połowa z nich ma objawy związane z problemami z oddawaniem moczu.

Objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Wzrastający gruczoł prostaty powoduje zmniejszenie średnicy cewki moczowej, co prowadzi do trudności w oddawaniu moczu z pęcherza.

Typowe symptomy obejmują:

  • słabe ciśnienie strumienia moczu (co wydłuża proces opróżniania pęcherza)
  • osłabienie strumienia moczu pod koniec mikcji, gdy mocz wypływa tylko kroplami
  • zwłoka w rozpoczęciu oddawania moczu
  • uczucie niedoskonałego opróżnienia pęcherza.

Obserwować można również objawy podrażnienia pęcherza z powodu powiększonej prostaty:

  • częste oddawanie moczu (częstsze niż zwykle), zarówno w dzień, jak i w nocy
  • silne pragnienie oddania moczu.

Na początku objawy mogą być łagodne, ale z czasem mogą się nasilać. W niektórych przypadkach, szczególnie u mężczyzn nieleczonych lub tych, którzy przerwali leczenie, może dojść do zatrzymania moczu.

Zatrzymanie moczu może być całkowite, gdy nie ma odpływu moczu z pęcherza, lub częściowe, gdy tylko część moczu jest odprowadzana. Może to prowadzić do powikłań, takich jak nietrzymanie moczu z przepełnienia lub niedrożność nerek.

Co robić w razie wystąpienia problemów z oddawaniem moczu?

Jeśli wystąpią problemy z oddawaniem moczu, nietrzymaniem moczu lub krwiomoczem, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub urologiem, jeśli jest się jego pacjentem. Nagłe całkowite zatrzymanie moczu wymaga natychmiastowej interwencji i należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego punktu medycznego, takiego jak szpitalna izba przyjęć, ambulatorium pogotowia ratunkowego, gabinet urologiczny czy lekarz rodzinny. W sytuacji, gdy nie można samodzielnie udać się do lekarza, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Łagodny przerost gruczołu krokowego: diagnoza

Lekarz podejrzewa powiększenie gruczołu krokowego ze względu na typowe problemy z oddawaniem moczu.

Wielkość oraz inne cechy gruczołu krokowego są oceniane poprzez badanie palcem wprowadzonym do odbytnicy (tzw. badanie per rectum). Ponadto zleca się wykonanie badania ogólnego moczu oraz pomiar stężenia we krwi swoistego antygenu sterczowego (PSA). Dokładniejszą ocenę wielkości gruczołu krokowego można uzyskać poprzez wykonanie badania USG, gdy pęcherz jest dobrze wypełniony moczem.

W przypadku chorób gruczołu krokowego odpowiednim specjalistą jest urolog. Na podstawie rodzaju i nasilenia objawów specjalista decyduje o konieczności przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań diagnostycznych, takich jak badania czynnościowe (badanie urodynamiczne) lub cystoskopia (wziernikowanie pęcherza moczowego).

Łagodny przerost gruczołu krokowego: leczenie

W zależności od nasilenia problemów z oddawaniem moczu i rodzaju objawów mogą być konieczne zmiany w sposobie życia, przyjmowanie leków lub nawet zabieg chirurgiczny w celu ułatwienia odpływu moczu z pęcherza.

Zmiany w stylu życia mogą przynieść znaczną poprawę, zwłaszcza gdy objawy są łagodne. Obejmują one zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia kofeiny, która drażni pęcherz moczowy. W niektórych sytuacjach ograniczenie spożycia płynów, takie jak przed ważnym spotkaniem czy przed snem, może być korzystne. Ważne jest także regularne opróżnianie pęcherza poprzez dwukrotne oddawanie moczu w odstępie kilku minut. Regularna ocena lekarska jest zalecana przynajmniej raz w roku.

Jeśli dolegliwości związane z oddawaniem moczu są bardziej dokuczliwe, lekarz może zalecić przyjmowanie leków, które pomagają w ułatwieniu odpływu moczu. Może to obejmować leki rozluźniające mięśnie dróg moczowych (alfa-blokery, jak doksazosyna, alfuzosyna, tamsulozyna) lub leki zmniejszające objętość stercza (inhibitory 5 alfa-reduktazy, takie jak finasteryd). Rezultaty działania tych leków mogą być widoczne już po kilku dniach lub nawet po kilku tygodniach. Istnieją również dostępne bez recepty preparaty roślinne, które są reklamowane jako skuteczne w przypadku przerostu stercza, jednak brakuje mocnych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność, dlatego nie zaleca się zastępowania nimi leków przepisanych przez lekarza.

Łagodny przerost gruczołu krokowego: leczenie chirurgiczne

Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest nasilony i uporczywy problem lub brak poprawy podczas farmakologicznego leczenia. Dotyczy to około 20-25% mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Pozostałe wskazania to obecność kamienia w pęcherzu moczowym, nawracające krwiomocz, nawracające zakażenia układu moczowego.Celem zabiegu jest przywrócenie swobodnego odpływu moczu z pęcherza poprzez usunięcie centralnej części gruczołu krokowego, tworząc odpowiednio szeroki kanał.Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołu krokowego. Istnieją różne techniki, takie jak wycięcie i usunięcie na zewnątrz, niszczenie lub uciskanie tkanki gruczołu. Wybór techniki zależy od lekarza, dostępnych technik oraz doświadczenia, a także od warunków anatomicznych, takich jak wielkość gruczołu krokowego i jego wpuklanie do pęcherza.Najczęściej stosowane techniki chirurgiczne to:TURP - przezcewkowe usunięcie części gruczołu krokowegoTUIP - przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowegoUsunięcie gruczołu krokowego za pomocą laseraProstatektomia - klasyczne usunięcie gruczołuNowe techniki minimalnie inwazyjne obejmują niszczenie tkanki gruczołu parą wodną (system Rezum) oraz implantowanie specjalnych stentów do cewki (technika PUL).Jest to ogólna informacja na temat zabiegów chirurgicznych w leczeniu przerostu gruczołu krokowego.

Zatrzymanie moczu: leczenie

W przypadku problemów z odpływem moczu, konieczne jest natychmiastowe włożenie cewnika do pęcherza, aby zapewnić odprowadzenie moczu. Lekarz zazwyczaj zaleca również stosowanie leków wspomagających drożność cewki moczowej. Po pewnym czasie urolog decyduje o usunięciu cewnika i monitorowaniu sytuacji. W przypadku ponownego zatrzymania moczu, konieczne jest ponowne wprowadzenie cewnika, a często również podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym.

W sytuacji, gdy nie można wprowadzić cewnika przez cewkę moczową, konieczne jest wykonanie cystostomii, czyli wprowadzenie drenu do pęcherza przez skórę nad spojeniem łonowym (na dole brzucha).

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego?

Chociaż całkowite wyleczenie przerostu gruczołu krokowego nie jest możliwe, to u większości mężczyzn występuje istotna poprawa podczas leczenia farmakologicznego zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po operacji strumień moczu jest znacznie silniejszy, jednak częste i naglące parcie na mocz może utrzymywać się jeszcze przez pewien czas, stopniowo ustępując. Ze względu na postępujący proces powiększania się gruczołu krokowego, około 10% mężczyzn może potrzebować kolejnej operacji w ciągu 5 lat od pierwszego zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu TURP

Po operacji TURP zostawia się cewnik w pęcherzu, aby zapewnić swobodny przepływ moczu oraz ewentualnych skrzepów krwi. Cewnik pozwala również na płukanie pęcherza, jeśli w nim gromadzą się skrzepy krwi lub resztki tkanek. Przed wypisem do domu usuwa się cewnik i sprawdza, czy oddawanie moczu funkcjonuje poprawnie. Jeśli nie, ponownie wprowadza się cewnik i ustala wizytę kontrolną po kilku dniach. Rzadko konieczne jest dłuższe pozostawienie cewnika.

Pogorszenie ogólnej kondycji i lokalny dyskomfort są normalne przez okres 1-2 tygodni po operacji TURP, a także może wystąpić krwiomocz lub skrzepy w moczu.

Pełny powrót do dobrej kondycji może potrwać do 4 tygodni.

Przez 3-4 tygodnie należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz wysiłku fizycznego, choć zalecane jest regularne spacerowanie, które pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań zakrzepowych. W tym okresie ważne jest picie dużej ilości wody, aby wypłukać pęcherz i cewkę z pozostałości po operacji. Po 4 tygodniach zazwyczaj można wrócić do codziennych aktywności. Powrót do pracy zależy od jej charakteru, zazwyczaj do pracy biurowej można wrócić szybciej niż do prac wymagających ciężkiego wysiłku fizycznego, które zwykle można podjąć po 3-4 tygodniach. Aktywność seksualna bez dyskomfortu zazwyczaj jest możliwa po 3-4 tygodniach.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli po operacji TURP wystąpią objawy, takie jak: gorączka, silny ból podczas oddawania moczu, niemożność oddania moczu, duża ilość krwi lub skrzepy w moczu.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego?

Mężczyźni z łagodnym przerostem stercza powinni regularnie odwiedzać urologa, przyjmować przepisane leki i nie przerywać leczenia po początkowej poprawie. Ważne jest również regularne uczestnictwo w badaniach kontrolnych.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na łagodny przerost gruczołu krokowego?

Obecnie nie ma znanych metod zapobiegania przerostowi gruczołu krokowego. Ważne jest, aby nie ignorować początkowych objawów choroby, aby uniknąć poważnych powikłań. Ryzyko raka gruczołu krokowego nie jest wyższe u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego niż u tych bez tego przerostu.

  1. Każdy mężczyzna powyżej 50 roku życia powinien przejść badanie urologiczne.
  2. Łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyczy wszystkich mężczyzn, ale tylko u niektórych wymaga leczenia.
  3. Leczenie operacyjne jest konieczne tylko w wybranych przypadkach (np. brak skuteczności farmakoterapii, wystąpienie wskazań bezwzględnych).
  4. Nie lekceważ krwiomoczu i/lub trudności z oddawaniem moczu - w razie ich wystąpienia skonsultuj się z urologiem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł