Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Otolaryngolog

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Xaloptic Free

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Zylaki

19.07.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Mupirox Maść

15.07.2024
Otolaryngolog
20.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Laryngolog – czym się zajmuje, jakie badania wykonuje, jak przebiega wizyta

Nazwa „otolaryngologia” pochodzi z języka greckiego i oznacza „ucho”, „nos”, „gardło” i „krtań”. Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób jamy ustnej, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych i uszu. Istnieją też bardziej specjalistyczne dziedziny w ramach otolaryngologii, takie jak foniatria, audiologia, rynologia, otoneurologia i otolaryngologia dziecięca.Praca laryngologa obejmuje również profilaktykę chorób oraz edukację w tym zakresie. Podczas wizyty laryngolog przeprowadza wywiad medyczny i badanie przedmiotowe, w tym badania palpacyjne, badanie nosa, badanie uszu, badanie jamy ustnej, gardła, krtani, nosogardła, fiberoskopia oraz badania obrazowe. Laryngolog może również skierować pacjenta na szczegółowe badania słuchu, takie jak audiometria impedancyjna, otoemisja akustyczna, słuchowe potencjały wywołane oraz subiektywne badanie słuchu. Metody leczenia chorób otolaryngologicznych są różne i zależą od diagnozy, mogą obejmować leczenie farmakologiczne, usuwanie czopa woskowinowego, płukanie zatok, kryptolizę oraz edukację z zakresu zmian trybu życia.Metody leczenia chirurgicznego, takie jak operacje zatok, uszu, nosa, migdałków i gardła, są również stosowane w leczeniu chorób otolaryngologicznych. Inne metody leczenia niechirurgiczne obejmują usuwanie czopa woskowinowego, płukanie zatok, kryptolizę oraz edukację w zakresie zmian trybu życia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Laryngolog – jakie choroby leczy

Choroby, których leczenie zajmuje się laryngolog, można podzielić na te związane z uszami, noso-gardłowymi oraz inne dolegliwości.Najczęstsze problemy dotyczące uszu to: czop woskowinowy, zapalenia ucha, zakażenia ucha zewnętrznego, urazy uszu oraz nowotwory ucha.Spośród chorób nosa i zatok należy wspomnieć o nieżycie nosa, zapaleniu zatok przynosowych i polipach nosa.Natomiast wśród dolegliwości krtani wymienić można urazy, stany zapalne, porażenie fałdów głosowych i nowotwory.Częste choroby jamy ustnej i gardła to głównie stany zapalne, angina, przerost migdałków, ropień okołomigdałkowy, a także problemy językowe i guzy ślinianki.Ponadto laryngolog zajmuje się również m.in. torbielami szyi, zapaleniem węzłów chłonnych czy porażeniem nerwu twarzowego.

Objawy chorób laryngologicznych – kiedy potrzebna jest konsultacja u laryngologa

Wizyta u specjalisty otolaryngologa często następuje po konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który ustala wstępne rozpoznanie i decyduje o dalszym postępowaniu. Objawy, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji laryngologicznej to między innymi szumy uszne, upośledzenie słuchu, ból i wyciek z ucha, chrapanie, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, dysfonia, chrypka, krwawienie z nosa, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia przełykania, bolesne przełykanie oraz niedrożność przewodów nosowych. Chrypka może być jednym z pierwszych objawów raka krtani, dlatego każdy pacjent z chrypką trwającą dłużej niż 3 tygodnie powinien skonsultować się z laryngologiem. Urazy, krwawienia, ciała obce w uchu, krtani, nosie czy przełyku, nagła głuchota oraz duszność krtaniowa wymagają natychmiastowej interwencji medycznej na SOR lub wezwania karetki pogotowia.

Laryngolog dziecięcy – kiedy szukać pomocy

Otolaryngologia dziecięca to specjalizacja medyczna zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób ucha, nosa i gardła u pacjentów poniżej 18. roku życia. Niektóre z tych schorzeń są charakterystyczne tylko dla dzieci, dlatego ważne jest, aby zostały właściwie zdiagnozowane i leczone przez specjalistów. W przypadku niektórych dolegliwości, takich jak ból gardła, ból ucha, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy zapalenie ucha środkowego, konieczna może być konsultacja z otolaryngologiem.

Choroby otolaryngologiczne występujące u dzieci mogą obejmować m.in. przerost migdałków, zapalenie migdałków podniebiennych, wysiękowe i ostre zapalenie ucha środkowego, ciała obce w uchu i nosie, urazy nosa oraz gardła, krwawienie z nosa oraz różne rodzaje zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Jest to obszar medycyny wymagający specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę zdrowotną.

Laryngolog na NFZ – skierowanie, czas oczekiwania na wizytę

Wizyta u specjalisty laryngologa, która jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wymaga posiadania skierowania. Skierowania na wizyty specjalistyczne mogą wystawiać lekarze pierwszego kontaktu (lekarze rodzinni, interniści, pediatrzy) oraz inni lekarze pracujący na podstawie umowy z NFZ. Czas oczekiwania na wizytę u laryngologa różni się w zależności od regionu i konkretnego placówki. Czas ten wynosi średnio od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aktualne terminy wizyt można sprawdzić w Informatorze o Terminach Leczenia.

Laryngolog prywatnie - ile kosztuje wizyta, dostępność specjalistów

Według statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej, w Polsce pracuje obecnie 3365 lekarzy otorynolaryngologów oraz 222 specjalistów otorynolaryngologii dziecięcej.

Wielu laryngologów przyjmuje pacjentów w prywatnych gabinetach, a czas oczekiwania na wizytę zazwyczaj wynosi kilka dni. Koszt konsultacji laryngologicznej waha się między 170 a 250 złotych, natomiast ceny badań i zabiegów zależą od konkretnych usług i ośrodków, oscylując od kilkuset złotych za proste badania do kilku tysięcy złotych za bardziej zaawansowane zabiegi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł