Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ostropest

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Uchyłki

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Pimafucort Krem

29.08.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Levosol

29.08.2024
Ostropest
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, rosnąca naturalnie na terenie basenu Morza Śródziemnego, Maderze, Wyspach Kanaryjskich, a także w północnej Afryce, Indiach i Pakistanie. Kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia, a surowcem farmaceutycznym są dojrzałe owoce ostropestu pozbawione puchu lotnego.

Owoce tej rośliny zawierają kompleks flawonolignanów, który nazywany jest sylimaryną. Składniki tego kompleksu to sylibina A i B, izosylibina A i B, sylidianina, sylikrystyna oraz taksyfolina. Najbardziej aktywnym składnikiem jest sylibina.

W owocach ostropestu można również znaleźć inne substancje biologicznie czynne, takie jak kwercetyna, fitosterole, garbniki, śluzy, kwasy organiczne oraz witamina C.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Ostropest plamisty – właściwości

Badania laboratoryjne wykazały, że substancja znaleziona w ostropeście plamistym, sylimaryna, posiada właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz immunomodulujące.

Naukowcy zauważają także potencjalne korzyści neuroprotekcyjne i nefroochronne płynące z stosowania sylimaryny.

Badania naukowe na temat ostropestu plamistego

Najwięcej badań zostało przeprowadzonych w celu zbadania skuteczności sylimaryny w leczeniu różnych chorób wątroby, takich jak stłuszczenie wątroby, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B i toksyczne uszkodzenie wątroby. Wyniki wskazują, że sylimaryna może korzystnie wpływać na funkcje wątroby, ale potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.Według najnowszych wytycznych postępowania z pacjentami z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, leki hepatoprotekcyjne pochodzenia roślinnego, takie jak preparaty z ostropestu, nie mają istotnego wpływu na regresję zmian uszkodzeniowo-zapalnych w wątrobie, dlatego nie są zalecane.W metaanalizie z 2016 r. stwierdzono, że sylimaryna może korzystnie wpływać na gospodarkę węglowodanową u pacjentów z cukrzycą typu 2 poprzez zmniejszenie stężenia glukozy i hemoglobiny glikowanej. Jednak badania wskazujące na te korzyści charakteryzują się niską jakością.Choć sylimaryna wykazuje obiecujące wyniki w łagodzeniu objawów niestrawności, badania nad jej skutecznością są ograniczone niską jakością metodologiczną. Konieczne są dalsze badania z randomizacją, aby jednoznacznie określić korzyści związane z jej stosowaniem w wymienionych chorobach.

Dawkowanie i sposoby stosowania

W zależności od rodzaju produktu z sylimaryną pozyskiwaną z ostropestu plamistego, ilość przyjmowanych dawek może się różnić. Zazwyczaj, w zależności od zawartości substancji czynnej, zaleca się przyjmowanie od 1 do 2 tabletek, 2–3 razy dziennie.

Najlepiej jest stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania umieszczonych na opakowaniu preparatu.

Na rynku dostępny jest również olej z ostropestu plamistego oraz mielone nasiona ostropestu. W tym przypadku również warto przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania podanych przez producenta.

Ostropest plamisty - skutki uboczne i przeciwwskazania

Preparaty z ostropestu plamistego są uznawane za bezpieczne i charakteryzują się niską toksycznością. Są dobrze tolerowane i nie powodują poważnych skutków ubocznych u ludzi, choć u niektórych osób mogą wystąpić łagodne reakcje żołądkowo-jelitowe i alergiczne.

Z uwagi na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania sylimaryny u dzieci, nie zaleca się podawania preparatów zawierających ją osobom poniżej 12. roku życia.

Nie ma także danych z badań klinicznych na temat potencjalnego działania teratogennego sylimaryny oraz jej przenikania do mleka matek karmiących. Dlatego preparaty zawierające tę substancję są przeciwwskazane w okresie ciąży i laktacji.

Ostropest plamisty - interakcje z lekami

Niestety brakuje nam informacji na temat ewentualnych reakcji preparatów zawierających ostropest plamisty z innymi lekami. Istnieje przypuszczenie, że zawarte w ostropeście plamistym flawonolignany mogą wpływać hamująco na aktywność niektórych izoenzymów (CYP2D6, CYP3A4, CYP2C9), co może prowadzić do interakcji z równocześnie przyjmowanymi lekami. W rezultacie może to zwiększyć ryzyko hepatotoksyczności statyn (leków często stosowanych w leczeniu zaburzeń lipidowych) oraz leków przeciwgrzybiczych z grupy azoli.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł