Jakie są objawy zawału serca?
Do ataku serca zazwyczaj dochodzi po wysiłku fizycznym lub silnym stresie. Objawy trwają dłużej niż 20 minut i nie ustępują w spoczynku ani po podaniu nitrogliceryny. Najczęstszym przejawem jest ból za mostkiem.
- ból za mostkiemTypowo jest to uczucie bólu, ciężaru, ciśnienia, gniecenia lub pieczenia, czasem trudnego do określenia dyskomfortu. Może promieniować do innych części ciała. Objaw nie zmienia się przy zmianie pozycji ciała, ale może nasilać się z wysiłkiem. Może towarzyszyć mu lęk, potliwość, nudności, wymioty, duszność.
- nagła duszność wysiłkowaOznacza to uczucie braku powietrza przy wysiłku, które wcześniej nie występowało. Może towarzyszyć bólowi lub go zastępować.
- silny ból brzucha z wymiotami i/lub nudnościamiObjawy te nie są typowe dla ataku serca, ale mogą wystąpić, szczególnie u osób w podeszłym wieku, kobiet, pacjentów z cukrzycą itp.
- silne zawroty głowy
- omdlenie lub utrata przytomności
- kołatanie serca
- osłabienie
Podsumowując, objawy ataku serca mogą się różnić u każdego pacjenta. Szczególnie uważni powinni być ci, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową. W razie wątpliwości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub służbami ratunkowymi.
Jeśli podejrzewasz atak serca u siebie lub u kogoś z otoczenia, niezwłocznie dzwoń pod numer telefonu ratunkowego 999 lub 112, nawet jeśli nie jesteś pewien rozpoznania.
- już w karetce można rozpocząć leczenie
- w czasie drogi do szpitala serce może przestać bić, jest to zatrzymanie krążenia
- ratownik już w czasie transportu kontaktuje się z personelem szpitala
- zapamiętaj numer pogotowia ratunkowego: w Polsce 999 lub 112, w Europie 112
Jak leczy się zawał serca?
Im szybciej rozpocznie się terapię zawału, tym większa szansa na ocalenie mięśnia sercowego. Spośród pacjentów, którzy zostali leczeni w ciągu pierwszej godziny od pojawienia się objawów, największe szanse na pełne wyzdrowienie. Dlatego ważne jest natychmiastowe wezwanie pomocy - z opóźnieniem 50% chorych z zawałem serca umiera zanim trafi do szpitala!
Jeśli lekarz wcześniej zalecił przyjęcie nitrogliceryny i wyjaśnił sposób jej stosowania, nie wahaj się jej zażyć. Jeśli ból nie ustąpi w ciągu 5 minut lub wróci, natychmiast zadzwoń po pogotowie. Możliwe, że dyspozytor zaleci również przyjęcie aspiryny w dawce 300 mg jeszcze przed przyjazdem zespołu ratowniczego.